• |
ide | kryesore

Ç’ndodhi për dhjetë orë në dhomën e mbyllur të gjykatësve të Tahirit?

Arkiva, Kryesore

Më në fund, misteri i shumë kureshtarëve, reporterëve dhe njerëzve të drejtësisë që nuk e shpjegonin dot mbylljen e stërgjatur të tre gjykatësve të dosjes Tahiri, e ka marrë jë shpjegim. Izolimi në dhomën e këshillimit për Ardit Mustafaj, Flora Hajredinaj, Irena Gjokën është bërë për të ndryshuar katërcipërisht akuzën ndaj Tahirit, nga pjestar i grupit të struktruar kriminal, në shpërdorim detyre. Dhe për të bërë arsyetimin e ri, ata që kishin shpallur se do të jepnin vendimin në orën 16 00 të ditës së enjte, mezi dolën në sallën e gjyqit në 22 00 të mbrëmjes.


Natyrisht, të gjendur nën një trysni të fortë, kur segmente të pushtetit donin të ruanin të pastër imazhin e qeverive të rilindjes së papërlyera me drogën, ndërsa diplomatët amerikanë, kërkonin mosdiskreditimin e një drejtësie që duan ta quajnë si histori skuksesi, tre gjykatësit kanë gjetur një rrugë të mesme.

Lexo më tej:

Andi Bushati: Dënimi; i Tahirit, humbi ligji, fitoi morali

Dhe kjo akrobaci lexohet shumë thjeshtë edhe në arsyetimin e vendimit për të cilin ata kërkuan 3 vite burg me kusht për ish ministrin e brendëshëm. Në këtë arsyetim, që Lapsi.al e ka lexuar me kujdes arrihet në përfundimin se “I pandehuri Saimir Tahiri, duke mbajtur kontakte të pashpjegueshme me Habilajt, si dhe duke mos marrë masa për kanabizimin dhe përfshirjen e Policisë në këtë fenomen, ka konsumuar veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” thuhet aty.

Por, nga ana tjetër ndonëse trupi gjykues i njeh këtë faj, ai pretendon se nuk ka gjetur prova të mjaftueshme për “një marrëveshje mes Tahirit dhe qoftë një anëtari të vetëm të Habilajve për krijimin e lehtësirave”.

Në logjikën që përdor, gjykata mbështet hipotezën se Tahiri është treguar thjeshtë sylesh dhe është përdorur nga Habilajt: “Vërtetohet se Moisi Habilaj ka përdorur emrin e ish-ministrit për të krijuar idenë e fuqisë, por nuk vërtetohet marrëveshja e tij me të paktën një anëtar të grupit” thuhet në vendim.

Dhe këtu lind një problem. Në vendimin e gjykatës edhe Drejtori i policisë së Vlorës (Jaeld Çela), edhe shefi i sektorit të narkotikëve (Gjergji Kohila) edhe përgjegjësi i policisë së Dhërmiut (Sokol Bode) vërtetohen se kanë bashkëpunuar me tarfikantët. Po ashtu vërtetohet se sipas të dhënave të Guardia di Fiananca Vlora qe e mbushur me kanabis.

Atëherë si është e mundur që gjitha policia e Vlorës, ishte vënë në shërbim të Habilajve, si ishte e mundur që vendi që mbushur me hashash dhe ministri që shoqërohej me këtë grup trafikantësh që udhëtonte me ta jashtë, që u kish lënë makinën me emrin e tij, të ishte thjeshtë një “qorr” që nuk kuptonte gjë?

Për këtë gropë të madhe logjike vendimi i gjykatës së Tiranës nuk gjen dot shpjegim.

Natyrisht, tjetër është forca e logjikës dhe tjetër ajo e provave që gjenden në dosje, por nëse argumentimi i vendimit nuk ndjek një fill logjik ai lë shumë pikpyetje nga pas.

Pikërisht këto “boshllëqe” që u’a ka bërë peshqesh një prokurori e kapur dhe e instrumentalizuar, tre gjykatësit i kanë mbushur me arsyetimin që Saimir Tahiri ishte një viktimë që e kanë gënjyer si çilimi Habilajt. Dhe për këtë ata nuk e cilësuan si anëtarë të bandës, por si një zyrtar që ka shpërdoruar detyrën duke e dënuar me tre vjet pa burg. Dhe për të bërë këtë shpikie iu deshën dhjetë orë izolim në dhomën e këshillimit.

©Lapsi.al

 

18 Comments

 1. Mjafton sadopak kulture juridike per te kuptuar se vendimi fut uje dhe kjo jo pa ndihmen e prokurorise. Gjithsesi arsyetimi i vendimit duhet lexuar plote. Mbi sa me siper, ka nje pyetje, pse fillimisht u tha qe Habilajt nuk ishin takuar asnjehere me ministrin pervec rasteve familjare ku edhemund te ishin pare si kusherinj te dhjete. Hapni kronikat e asaj periudhe dhe aty do shihni mrekullira qe nuk i ka pare as prokuroria dhe as gjykata.
  Ne permbyllje, kjo eshe drejtesia qe duam ne SHqiperine qe duam

 2. Asgje s’ndodhi. Vendimi ishte marre me kohe, qe me shkarkimin e prokuroreve fillestare, qe nga pretenca per 12 vjet denim por me akuze Organizim Strukture Kriminale, mungese shyrtimi provash, etj.
  Se cfare eshte Bushati, o Lexues Teme, nuk na hyn n epune!

 3. Po mire mo Bushat une kam nje pyetje retorike,si ka mundesi qe askush nuk doli para drejtesise nga shkaktaret e Lazaratit qe sipas Berishes ishte vendim politik i PDse,ne Lazarat nuk ishin te implikuar te gjithe qe nga kryeministri Berisha e keshtu me radhe deri te policat e thjeshte te cilet i fuste Dash Aliko te ruanin hashashin???te pakten Tahiri pati burrerine e u perball me drejtesine,po paraardhesit e tij pse nuk dolen kurre para drejtesise per viktimat e Gerdecit,per viktimat e 21 janarit,apo per rrugen e kombit ku Lulush bytha iu shman me raporte mjekesore!!!te krahasosh Tahirin me bemat ne vite te qeverise Berisha eshte kulmi,pasi Tahiri nuk ka vrare njeri,perkundrazi i ktheu dinjitetin uniformave blu,keshtuqe drejtesia qe te jete e besueshme duhet te filloje nga ata mbi te cilet rendojne krime dhe jete njerezish…

 4. Lajm tamam per budallenjte.

  ”’Izolimi në dhomën e këshillimit për Ardit Mustafaj, Flora Hajredinaj, Irena Gjokën është bërë për të ndryshuar katërcipërisht akuzën ndaj Tahirit, nga pjestar i grupit të struktruar kriminal, në shpërdorim detyre””

  O bushat kurva , Akuzen nuk e ben gjykata dhe nuk ka mundesi qe ta ndryshoje ( katerciperisht). Akuzen e ngre prokuroria dhe pastaj Prokurorise i duhet ta vertetoje ate .

  Genjen qe ne fillim te anal-izes tende dhe pastaj derdh vrerin tend prej inatciu ne cdo fraze te metejshme.

 5. Ti i paemer me te vetrtet je i paemer , o je militante i p s (partise komuniste ) osé merr shperblimin per kete moment , bravo

 6. Ore jeni ne metro app jo! Rendesi ka qe u denua, kaq, mbaroi. Sigurisht qe Apeli mund ta liroje fare por ama nje vendim denimi e mori Sajo dhe te ghithe te kenaqur. Opozites i doli llafi, maxhoranca ka ca te shkruje ne progres raport ne tetor, bota po ashtu. Problemi eshte qe tani do nxehet Sajo. Ai nje makine shiti dhe e hengri. Beqja, Gjiknuri, Balla & Co (+shokun Rama) kane bere leke te papare, skandale haptazi dhe asnje gjemb ne kembe. Sajo ziu shkoi per bedel, ua mori kusuret. Cerr ishte cerr iRames mbete o lumadh. Gjynah qe je nga ajo cik laberi o mavri.

 7. Jo po ta mari vesh AMERIKA se kush esht Edvin pordha , dhe Saje qorri me kompani tashi le te pjerdhi Amerika me Spartak Ngjalen, se na kan qar trapin me reform leshin

 8. Keta gjyqtare duhet te largohen njehere e pergjithmone nga ssitemi i drejtesise dhe te denohen bile ne kane pasuri te pajustifikueshme tu sekuestrohet dhe ta shohim sesi do tallin trapin gjyqtaret e tjere pastaj

 9. Ore mire, bravo, sidoqofte eshte arritje qe shkoi ne gjyq nje Minister.
  Une pershembull, si qytetar , i bej vehtes pyetjen: Ky Saimiri, Minister dhe djale me shkolle, gjate gjithe ketyre marrdhenieve me kusherinjte , Habilajt, nuk i pyeti dot ata nje here te vetme ?: – Ore vllezer, faleminderit qe me rrini para-mbrapa me maqina dhe me skafe. Po pa me thoni , cfare pune beni ju ? Si e fitoni buken e perditeshme ? Ne kete moment ata do i pergjigjeshin: Po ja mbjellim domate dhe patate. Bukur Sajmiri u genjye si shume te tjere. Ja hodhen kusherinjte…
  Kur degjoj pretendimin e trupit gjykues qe “Sajmja nuk dinte gje… me vjen te qesh ( estrade komplet) Me nje llaf, Gjykata me thote mua qytetarit qe : Nje Minister me nje ushtri policesh, me te gjitha resurset per te gjetur dhe bythen e dreqit, u katandis sylesh dhe ja hodhen nje bande debilash, qe i thone kembes – dore. Bravo Trupi i Pavarur Gjykues. As djali im 8 vjecar nuk e pertyp dot kte konkluzion.

  1. Ore Bambi ( se bambi qenke nga trute vertet) .
   Ne asnje moment gjykata nuk u shpreh qe Tahiri nuk …. nuk…
   Por i gjithe gjykimi u bazua ne frazen ‘ NUK U PROVUA QE …. NUK U PROVUA QE…. ‘ ..
   Pra Gjukatesit jane te lare ne kete mes. Faji i mbetet prokurorise qe nuk vertetoi me fakte asnje akuze pervec asaj te rregullimit te skafit ne Greqi.
   Prokuroret kishin dy vite qe hetoinin dhe nuk arriten ( ose nuk donin) te provonin akuzat e tyre.
   Sot mu mbush mendja dhe jam shume dakort me nje komentues me larte qe akoma vazhdon te zbatohet KATOVICA. Keta politikanet tane mishin ja hane njeri tjetrit, por kocken ja ruajne.
   O shqiptar kjo kaste politikanesh qe kontrollohen dhe drejtohen te gjithe nga SHIKu ( ose ish sigurimi i shtetit i cili jo qe nuk ka vdekur por eshte me i forte se kurre) ju binden urdherave qe vine nga Shiku dhe pike .

   1. O njeri i mire.
    Me fal qe nuk e kam nivelin tend dhe nuk kuptoj.
    Po nuk u provua asgje, pse u denua Saimiri mer vlla ?! Me sa di une, po nuk u provua gje te thone “je i pafajshem”. Ne kete rast ti me thua qe gjykata e denoi pa provuar asgje ?
    Me fal po as kete nuk e kuptoj.
    Dhe shton qe gjykata nuk ka faj…
    Shume i rafinuar per nivelin tim…

 10. Ngjarje neveritese me personazhe peshtirosese.

  Sajmiri te ben per te vjelle. Po aq dje shoku shef i tij rama. Ambasadat jane bere bajate me keto deklarata.

  Amerika me tipa bythe si palmer nuk te ngroh fare po fare ama. Eshte ne te njejten linje si me te.gjithwndriturin shkelqyesine etij LU ne Kirgizstsnin e praruar…. dmth administrata trump refuzon te punoje me qelbesirat dhe u dergon nje bythe si palmer.

  Dmth rama thaci & co duhet te pirdhen dhe bashke me ta dhe bytha palmer pas deshtimit te ardhshem te radhes. Dhe uljen e ndikimit te soros ne rajon.
  Loja e duhur me kete dore letrash qe kane.

  Mbetet gjermania dhe sa kellqe do kete ajo per ti vene punet ne vije. Nga njera ane njerezot largohen drejt saj duke zvogeluar mundesite per konflikt. Nga anè tjeter mbeti tu ble qeverite e rradhes. Sipas llogarive i bie qe do behet.asigjo jashte marreveshjeve te nendheshme.
  Kjo do te.thote sajmir bythqiri sdo hyje ne.burg. afermendsh me mire te hyje Rama vete. Pra lajme ska!
  Ku ishim? Asgjekundi
  Ca beme?? Hicasgje
  Loje idiote komplet!

 11. Good things will come. You’ll do other peoples work with a mediocre wage, and it’ll take a lifetime to reach that level of life mediocrity, but dont worry be happy, good things will come. Europes way of democracy. #tyranny #communism #fuckeurope #europe #europeancommission #europeanparlament #brainwash #propaganda #autocracy #oligarchy

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu