• |
ide | kryesore

Koment/ Hipokrizia amerikane për dënimin e Tahirit

Arkiva, Kryesore

Dënimi pa asnjë ditë burg i atij që ushtroi detyrën e ministrit të Brendshëm gjatë shndërrimit të vendit në një hambar kanabisi për Europën, e ka detyruar Ambasadën Amerikane të derdhë “lot krokodili” për një vendim që ajo e ka quajtur si shkurajues.

“…dënimi është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat” – ka njoftuar selia e rrugës së Elbasanit në një komunikatë për shtyp që qe me të njëjtën linjë edhe me njoftimin e ambasadës britanike: “Dështimi për të dhënë dënim për akuza më të rënda ngre pikëpyetje”.


Por, ndryshe nga shkurajimi amerikan në atë që ndodhi në gjykatën e Tiranës nuk ka asnjë të papritur. Ai dënim qesharak është fryt i dy gjërave: mënyrës se si partnerët tanë euroatlantikë dhanë bekimin e tyre që Edi Rama ta zgjidhte në mënyrë antikushtetuese Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme vetëm me votat e tij dhe së dyti për influencën e pushtetit që shpesh ka bërë që vettingu të jetë një proces me dy standarde.

Por t’i marrim me radhë. Ndryshimi politik në krye të prokurorisë bëri që dosja “Tahiri” të masakrohej. Aty nuk figurojnë dëshmitë e njerëzve kyç si për shembull Dritan Zagani. Aty nuk u guxua të merrej në pyetje kryeministri qoftë për alibitë që pati krijuar kur Tahiri u akuzua për herë të parë, qoftë për të dëshmuar për punën e tij. Aty u la të ekstradohej jashtë ligjit financieri i bandës, Neziraj. Aty nuk u bë asnjë hetim i thelluar përpos atyre që kishin përgjuar italianët.

Dhe po t’u shtosh këtyre faktin se të gjithë prokurorët që filluan të hetojnë Tahirin, u larguan nga kjo dosje, përfundimi mund të merrej me mend lehtë. Prandaj, nëse kanë luajtur rolin e idiotit të dobishëm të Rilindjes, kur me anë të OPDAT, i dhanë leje Ramës të kishte një kamikaze të tij në krye të institucionit të akuzës, diplomatët amerikanë sot nuk kanë pse bëjnë të dëshpëruarin.

Pika e dytë është ajo se dy nga prokurorët që dorëzuan një nga akuzat më të turpshme në historinë e proceseve shqiptare, pikërisht ata që u bënë gazi i botës duke u zënë me njëri tjetrin në sallë, kanë marrë certifikatën e vettingut si kryqtarë të drejtësisë së nesërme. Ajo tregon edhe njëherë se sa vulnerabël është bërë ky proces, dhe se sa thellë ka depërtuar i fluenca e pushtetit brenda tij.

Ndoshta, vërtet amerikanët kanë dashur që tre gjyqtarët që dhanë vendimin e së enjtes të bënin më shumë, por ata e patën të pamundur me provat dhe faktet që u dhanë në dorë. Prandaj dëshpërimi dhe shkurajimi për fatin e paralajmëruar të verdiktit të Tahirit, edhe i sinqertë në qoftë ngjan me një hipokrizi.

Sepse ajo që të gjithë panë të enjten nuk duhet kërkuar në atë që ndodhi dje në gjykatë. Rrënjët e saj janë shumë më thellë: në viston amerikane që Rama të kapte “përkohësisht” prokurorinë.

©Lapsi.al

23 Comments

 1. Ju shpellare dhe ti shkullak u masturbuat kur arvizu e quajti burre shteti salih karaxhic berishen kur ky kishte vrare kater protestues me duar ne xhepa,por kuptojeni qe kjo eshte amerika o shpellare

  1. politikat e gjitheve me levizjet ligjore ,te pasqyruara me vlersimet dhe levizjet ne terren zbulojn qellimet,padrejtesia ne gjitha sistemet,qe I sherbejn qellimit elites fsheht dhe hapur ,kudo luft per pushtet para konkurenc dominimi ,I fuqishmi mbi te dobetin ,per te qartesuar siguruar dhe mbajtur te forte qellimin ,ne terren shikohen dhe zbatohen lufta gjithaneshme kunder kundershtareve ,dhe mbrojtja sherbetoreve ,ky eshte nje ralitet praktik I pamohueshem , sepse faktet kan plotsu kuptimin duke pasqyruar identitetin e kuptimit me veprim fjal per fjal e keqa ,e cila ka pergjegjes,te gjith ato qe kishin dhe kan pergjegjsit e menaxhimit te territoreve te shteteve dhe gjith sebashku perms organizmave te shpikur prej tyre,qe eshte zhvilluar e keqa e tregojn problemet ngado qe nuk u jepen zgjillje dhe qe problemet kan burim ,eshte e qart per te gjith ,qe ne cdo cep te globit, per gjithcka ndolle aktoret jan njerzit si per te miren si per te keqen ,por sejcili komb ka ullheqesit e vet por baz sistemit ,jan klasat politike,keta jane pergjegjesit e popullit ,me politikat sistemet ligjet ligjvensit ligjzbatuesit,,ku si mundesi zhvillimi qe nga krijimi ne ekzistence qendron padrejtesia dhe drejtesia,ku nese zgjillet,si elemet zhvillimi per hir te interest ne veprim padrejtesia ka keto karakteristika,1 paqartesin ,2 antivlerat 3 shkatrrimin ,,ndeshkimin kurse drejtesia ,ka qartesin gjallerin zgjilljen shpresen shpetimin vlerat te drejten hakun,masen rregullin ,po cfar ndolli ,u paraqiten drejt dhe vepruan padrejtesish ,te gjith ,por cfar ndolli ,foktet pasqyrun kuptimin ,duke I hellur te gjith ne kurthin e vet,u zgjun te gjith e verteta I nxorri ne shesh gjithcka sepse faktet bindin logjiken nxisim kuptimin dhe aktivizojne imunitetin e gjitha gjallesave instinktin per kunderveprim,e gjith kjo qe na u be quhet mashtrim korrupsion manipulim ,ku kostot ishin barbari,vuajtje mjerim nenshtrim vartesi ,qe tashme gjith I con ne akuza dhe kunderakuza, shkaqet sepse nuk duan te leshojne pushtetin ,duan te mbajn kontrollin me co kusht,kjo eshte politika strategjia apo gjeostrategjia, per te gjith sipas fuqis dhe pozicionit qe mbajne ne gjith globin ,ndollemi ne piken e fundit ku ekzistenca njerzore ,ne rraportet I fuqishem dhe I dobet varet vetem ,tek bindja logjika ,dhe kundershtimi ,zgjellja qe siperfaqsisht bejne pajtohen me padrejtesin I nenshtrohen asaje ,ose largohen prej saje dhe pranojne te drejten hakun per sejcilin ,habitem me njeriun si krijesa me e persosur dhe e me mundesi dobish ,per veten dhe tjeret ,te mbesin krijesa me e keqe per veten dhe ndaj njeri tjetrit, behet shkatrrimi vetes armiku vetes ,mbytesi vetes urryesi vetes,e pse sepse me pare behet shkatrruesi urryesi mbytesi I tjetrit ndersa veten e don shum po ashtu te drejtat e tije por gjymtyret e tije te shtyr nga egoja per pushtet dhe para po e shkatrrojne ate,cfar te besh keshtu zoti gjerat I krijoj dergoj ullzim per gjith ,e shprehu qart padrejtesin ja ka ndaluar vetes tije dhe ne ,e tregoj qart qe sejcilin e beri peng te vepres vet ,e tregoj qart qe te padrejtit I ndeshkon ,ne dy botet dhe veper miret adhuruesit e tije I shperblen ,zoti ne krijimin e tije nuk na pyeti jeten na beri sprov per te fituar apo humbur sejcili prej nesh mund te beje cte duan ,por zoti ja kujtoj ligjet e tije qe kur boten krijoj,ne gjith kuptimet qe ka krijues ,dhe ne gjithcka varemi prej tije ,mbi te smund te dalim ate smund ta sfidojme dhe gjitha ceshtjet I kthehen atije dhe gjykohen sipas vullnetit tije ku meshiren e ka percaktuar me te malle se urrejtjen per ropet e vet,mjafton per ne te bindemi pendohemi ti kthehemi ati dhe perfitojme nga meshira tije, ky mesazhe eshte nje perkujtim I mire nder njerez,qe te kuptojne mire rendesin e qellimit krijimit jetes funksionit dobive te drejtes hakut ,dhe pergjegjsive qe ka perpara zotit ,dhe aty ku sherben ,mos te mendojn kush qe ua holli njerezve dhe shpetoj ,per shkak te pushtetit fuqis qe kan jo kurrsesi ato po ja hellin drejtperdrejt kushdo vetes vet,se po ngarkohen me pergjegjsi,perpara zotit dhe njerzve ,te gjith dietaret njerzit e fese deri tek me I thjeshti,heqin Kritika kundershtojne me menyren e instinktit dhe imunitetit qe kan ,qe nuk do thot,qe u pushtuan dhe fituan pushtuesit,jo pikerisht ketu fillon humbja dhe e keqa me e malle per te gjith,arsyeja mendimi fjala veprimi njerzore nese formohen imunizohen mendohen fliten dhe veprohen si th ot I malli zot vin gjitha zgjilljet per ne sepse krijuesi ka krijuar organizimin e funksionit zgjilljeve vetem perms mbeshtetjes ne te meditimit ne ullzimin e tije,e kur njerzit largohen dhe largojne nga kjo rruge,atehere mbesin ne rrugen tjeter te problemeve pa zgjillje,qe I shkatrron te gjith,njeriu nuk behet I dobishem por I demshem krijesat nuk japin dobit nga te cilat varet ekzistenca jon ,keshtu qe duke vrare shkatrruar ngjallur luftra per konkurence fitim po fitojn fitimin tamam ate te humbjes te gjith ,le te ken nje mal me flori kur prollimi bie ,ujio iken te mirat materiale zhduken paraja pushteti nuk ka me vlere,shenjat per cdo te keqe duken ekstremisht ne zhvillim te paimagjinueshem ne gjithc,nese dikur u mendua te luftohej feja ,te mos formohej njeriu per dobin e tije ,te mbahej I pazhvilluar izoluar shtypur torturuar ,per shkaqe interesash ,tani ,te gjith po binden se feja eshte vetem tregues njohje,[I dobishem ,] kurse veprimi saj zhvillohet ne praktik tek gjitha gjallesat ne imunitet instinct rregull mas koh mallesi ,etj,ligjet e krijuesit,kurse faktet e zhvillimit I binden dhe po bindin papushim nga njerzit e thjeshte deri gjitha nivelet shoqerore ngado qe praktika eshte identiteti ,fes pasqyrimi saj,tani lind pyetja cfar fituam me luftimin e fes pasuesve te saje, dhe me padrejtesin ne total ndaj gjitheve ,nderkohe qe drejtperdrejte I bem dhe po I bejme padrejtesi vetes ,se padrejtesia ka cmim ,ka humbje ndeshkim ,dhe kete ndergjegja sna pranon te na ndollin asnjerit vazhdimi ne padrejtesi per ato qe jan te vendosur ne te eshte njelloj si ai qe hyn borxh qe borxhi gjithnje I rritet dhe e din se nje dit do ta pagujn ,por padrejtesis I shtohen dhe shum gjera tjera plusqe askush nuk deshiron ti ndollin ,perse njeri tjetrin ta quajm armik nga padija ta luftojme shkatrrojme bejme padrejtesi dhe jo llurat te zotit ashtu si gjitha gjallesat ne dobin e njera tjetres ne zinxhirin e funksionit jetes por qenia njerzore ka logjik qe don formim ne natyralitetin e vet mundesi te zhvillimit dhe menaxhimit tije qe te funksionojne zgjilljet dobit,njeriu nuk eshte mekanizem qe programohet sipas deshirave te tije,jo kurr njeriu eshte krijes e programuar ne menyre precise me kod gjenetik ,dhe gjithcka ku normaliteti tije funksionon vetem sipas programimit te krijuesit tije,ullzimit tije,kurse gjerat qe njeriu shpik nuk funksionojne sipas deshires se shpikjes apo ndonje krijese tjeter , por vet shpikesit njeriut ,shpik kompjuter ai kompjuter do funksionojne vetem sipas programimit njeriut ,tashme gjithcka po qartesohet ndaj atyre qe nuk ju pelqen qartesia, per disa arsye kemi pergjegjesi dhe detyrime, perpara zotit ,vetes familjes dhe njerezve si hak mesimin e dituris,praktikimin dhe shperndarjen ,keshillimin per mire dhe largimin nga e keqa,perderisa te miren per vete e duam te gjith dhe te keqen nuk e ollin as pranojme asnjeri ti ndollin ,e perderi sa jemi te gjith ne nje linje dhe natyralitet perse te mos pranojme te miren per te gjith ne politika ligje veprime dhe ndjehemi gjith mire qe jetepoppppp qeq

 2. Sakte. Kjo ka qene dhe eshte Amerika. Tani po kuptohet pse u la per 5 dekada sundimi diktatorial ne Shqiperi. Nje vend me pozicion strategjik ku jeton nje popull dele. Ja nga ngjitur Rama me fuli.

 3. shpresoj qe departamenti o shtetit te merret shume seriozisht me median tuaj qe shkon pertej lajmeve FAKE. Lapsi eshte bere faktor nepermjet qendrimeve te veta radikale, per minimin dhe prishjen e demokracise ne shqiperi dhe jo vetem pasi levizja opozites mund te kishte nje efekt zinxhir ne te gjitha vendet e botes. Shkullaku e Bushati ishin iniciatoret e levizjes me idiote te te gjitha kohrave, daljes se opozites nga parlamenti ne rruge. Nepermjet perrallave te tyre te financuara me rubla matane uraleve, binden nje frikacak si Luli te ikte nga parlamenti, te ikte nga zgjedhjet dhe ta linte sistemin pa oponence. Duket qe Lapsit Lulit, Edit, Saliut, Likes dhe gjithe hajduteve te tjere te ketij vendi, nuk i pelqente as reforma, as integrimi as nje shqiperi brenda normave dhe standarteve te nje shteti me korniza demokratike ku ligji qendron mbi te gjithe…Nejse çuna, loja juaj ka mbaruar, tashme keni mbet me Laps ne bythe. drejtesia amerikane qe po vjen do permbysi sistemin tuaj te perdhosur. do arrestohen te gjithe sipas kesaj rradhe. ILIR META, SALI BERISHA, EDI RAMA, LULZIM BASHA… te kater jevgjit qe mbajne peng kete vend perdite. GOD BLESS AMERICA

  1. “andro”,shume i sakte,madje Shullaku bente thirrje nga “Opinion”per viktima ne emer te demokracise,kurse Bushati orientonte protestuesit qe te digjnin shtepine e Rames ne Surrel,keta palo gazetare duhet te merren si te pandehur nga prokuroria per nxitje dhune dhe perpjekje per destabilizim te vendit,”lapsi.al”e nxorri veten hapur qe eshte nje nga mediat e sponsorizuara nga asfalia greke dhe i sherben qarqeve antikombetare,shyqyr zotit Amerika e do Shqiperine dhe Shqiptaret,ILove USA…!

 4. I pa emer i ores 21:26, me duket se ke probleme me verioret dhe qartesisht me gjuhe raciste i ofendon.
  Apo mos ke ndonje nip apo mbese ilegale,nga vajza jote, me ndonje shpellar-verior!!??
  Por, kur nuk ke emer s’ke as fytyre!!!

 5. Ti shpellari me I ri I lapsit,o shurranjosi I salihut shko lahu se qelbesh ere salih,mire trute ti ka perdhunuar por ti sumen ja ke dhene per ideal,rroteKari funksional.

 6. Po pritem nga te tjeret, perfshi plAmeriken asgje s kemi per te pasur ne terezi.
  Vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta.
  Mos e qani tek Amerika , por tek apatia jone .

 7. te mendosh mire ,te flasesh mire dhe veprosh mire si per veten dhe ndaj tjereve ,eshte motivi suksesit qe gjithcka po ja ben vetes ,e nese mendon flet dhe vepron keq ndaj tjereve ,ate qe ste pelqen ta bejne tjeret ty ,drejtperdrejt po ja ben vetes tende ,perse ndoll keshtu sepse ligjet e krijimit dhe funksionit sipas percaktimit ,te qellimit krijimit pergjegjsive ,dhe detyrimeve qe kemi ne kete bote ,nga krijuesi gjithesis keshtu funksionon ,qartesia gjalleria zgjilljet paqa ,siguria shpresa shpetimi njerzor ,kjo eshte e verteta qe gjindet tek ullzimi hyjnore I zotit botnave un bere vetem perkufizim ,te pergjilleshem ,kjo eshte vetem kujtes per tiau perkujtuar te miren nder njerez ,se cfar mendojne flasin dhe veprojne sejcili eshte ceshtje e tije por nje gje eshte e sigurt zoti mallerishem sejcilin e beri pergjegjes dhe peng te vepres qe ben,ku per veprat e padrejta ndeshkon ne dy botet dhe veprat e mira te drejta shperblen beni cte doni thjesh ,hoqe nje obligim moral dhe njerzor nga vetja

 8. Sido qe te jete.as per lojera politike.Nuk duhet te dalim kunder USA. E di qe as keta qe komentojne nuk jane kunder USA,perndryshe do ishte turp i madh

 9. Cdo koment,duhet shkruar,qe te kuptohet nga lexuesi.Por qe te kuptohet,duhet te lexohet,duke marre fryme,pra duhet te shkruhet me fjali,qe edhe nese jane te zgjeruara,duhet te krijojne mundesine e frymemarrjes,pra duhet te perdoret PIKA.Shikoni komentin e I pa emer,qe eshte disa here me i gjate se sa vete artikulli.Nuk shikon gjekundi pika,por fillon e mbaron,pa ato ( pikat) .,Mesoni shqipen,por edhe shkruani ,sikunder flisni,me pushime -PIKA,dhe me nderprerje me te shkurtra-PRESJE.Forma e shkrimit,tregon qarte nivelin “analfabetik”po e quajme “modern”.

 10. Shoh disa loqe e kara me emra e pa emra qe flasin per gjithshka por asnje fjale realisht per komentin. Komenti i bere nga lapsi eshte jo vetem i vertete por kane shlruar pak. Me faktet qe jane publike kane pas mundesi me bo kiment akoma me te gjate por edhe kaq eshte i mjaftueshem per te treguar hipokrizine e diplomateve amerikane. Bravo lapsi

 11. Salih karaxhic berisha,burre shteti keshtu tha amerika me gojen e Lu dhe ju shurranjose te lapsit e te pd u masturbuat gjithe naten,sot si bythqira qe jeni sulmoni shba,tani shkoni qihuni ne grup se nuk do kete me termet

 12. I shkullak sot nuk I treguat popullit shurranjos opozitar kur shurruan salihu likja lulu monika cuni fariut,kush e lau sumen kush jo,muli Gazi ku e pine kafen,a shkoje lulu ne xhami,mos I le pa lajme kete popull shurranjos opozitar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu