• |
ide | kryesore

Dënimi për Tahirin, reagon Ambasada amerikane

Lajme, Të fundit

Ambasada amerikane ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.


Në një postim të publikuar në faqen e saj zyrtare në “Facebook”, përfaqësia diplomatike e SHBA-ve në Tiranë shkruan se dënimi i Tahirit me 5 vjet shërbim prove, që reduktohet në vetëm 3.4 vjet për arsye të pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar, është shkurajues. Në këtë cilësim, ambasada bazohet në marrjen në konsideratë të tri akuzave të rënda për të cilat akuzohej ish-ministri.“Ata që shpërdorojnë besimin publik dhe shkelin ligjin duhet të përballen me pasoja domethënëse. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbeten partnerë të Shqipërisë, në mbështetje të përparimit të mëtejshëm të reformës në drejtësi, transparencës dhe qeverisjes së mire.”- shkruhet ndër të tjera në reagimin e ambasadës.

Pas një seance maratonë ditën e djeshme, Krimet e Rënda gjykuan se provat e paraqitura nga Prokuroria nuk ishin të mjaftueshme për të mbështetur pretencën e dhënë ku kërkoheshin 12 vjet burg për ish-ministrin, që do të reduktoheshin në vetëm 8 vjet, për arsye të pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar.

Tahiri akuzohej për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’.

 

REAGIMI I AMBASADËS AMERIKANE NË FB:

Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Ndërkohë që dënimi i zotit Tahiri për akuzën e shpërdorimit të detyrës sinjalizon një hap të rëndësishëm përpara, dënimi është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat. Ata që shpërdorojnë besimin publik dhe shkelin ligjin duhet të përballen me pasoja domethënëse. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbeten partnerë të Shqipërisë, në mbështetje të përparimit të mëtejshëm të reformës në drejtësi, transparencës dhe qeverisjes së mirë.

 

 20 Comments

 1. kete njoftim nuk e ka dhenen ABASATA E SHBA P[OR NAJ RRUGAC SKA MUNDESI QE AMBASADA E AMERIKES TE JAP KETE NJOFTIM KY NUK ISHTE GJYGJ AI PRA TAHIRI O DUHEJ DENUAR O DILTE I PAFAJSHEM POR DHE I FAJSHEM DHE I PAFAJSHEM KETE VETEM SORJANET E DIN DHE JO DEPRTAMENTI AMERIKAN DHE AMERIKA KURR KURR

 2. Por ky denim qesharak, sic e quani, nuk eshte as perfundimtar. Me cfare logjike flisni para kohe per fundin e pandeshkueshmerise, kur ai me siguri do dale i pafajshem ne apel? Shkalla e pare nuk sjell asnje pasoje. U be 2 vjet qe llapni per denimin e rende te Tahirit dhe akoma keni fytyre te flisni se po permiresohet drejtesia.

 3. Bravo usa keshtu denohen dhe ne amerike sozite e saje qorit ? U ca rjeta iku peshku i madh.Tamam sic deshte lali Eri u dha denimi.Turp dhe faqja e zeze per te ashtuquajteren reforme ne drejtesi.Popullit i ka shku laku ne fyt keta tallin trapin.Beni qejf dhe per shum pak kohe se do vije nje dite qe do qani sic po qajme ne dhe ju u duket sikur qeshim.

 4. Shkurajuese eshte te shohesh se si manipulohet thelbi i ceshtjes. Vete reforma eshte e deshtuar dhe jo gjyqi i Tahirit. E pakonceptueshme sesi mund te jete kaq pa sens qendrimi i USA

 5. O shoqja Lejla se dhe emrin e ke si shqiptare.
  Nga anet tona thone se çfare te mbjellesh do te korresh. Ti mut mbolle. Perse kerkon te korresh diamante tani.

 6. Hahaha….kiss my ass.Ku i ke pordhet e mdhaja moj ambasy of UUUUSA!!!!???
  Ku shkoi peshku mori ambasy!!!??? Flini flini se jeni mire,rrogen e merrni rregullisht,s’keni pse t’a vritni mendjen per POPULLIN TRAP shqiptar.
  Ne keshtu jena gatu ne shekuj,nuk duam ligje dhe rregulla.Te vetmin perjashtim,ku zbatohej ligji i maleve,KANUNI,dhe drejtesia ishte “NE KEMBE”.
  Rrofte KANUNI I LEK DUKAGJINIT!!!Poshte SHQIPERIA e flliqur e ridhjerjes e ripjerdhjen e servileve frikacake e te pa skrupullt.
  ShQIRperi krejt ne mut ke ra’
  Prej shkerdhatave qe t’qeverisin,
  Por fajin askurrkush s’ta ka’
  Se delet si pulat tash po kakarisin!

  O sa per dreq me ken shqiptar
  Sepse edhe breket na’i lidhin te tjeret,
  Te poshtruem nje popull mbar
  Sepse te pjerdhur jena Ne te mjeret!

 7. bande ambasada dihej qe kete qendrim do mbante sepse eshte pjese e mafjes ne shqiperi dhe perfituese e parave te krimit per nje kerpudhe u corren e u hodhen lejlaja kurva me surrat bythen palmer sikur u be hataja .duhet t ngrihemi vete e ti shkerdhejme lejlen .ramen ndrageten e BE e gjithe bandat e kurvat e tjera qe te shpetojme .ambasada e bandave ose krye mafja e ambasadave ka ndihmuar banden e edvinit qe nga majmuni lu dhe deri tek kjo putana lejla.

 8. Eh moj ambasade.

  Keshtu kur rrjeten e a can Rilindja.

  Tani vazhdo bashkepunimin, se kemi Sezonin e Ri te Koncesioneve dhe te transporting te Droges.

  Rrofte Sherbimi I Proves.

 9. Saimiri eshte nje persons shum I mir per hashashin duhet te denohet ramuti qe eshte bythqir dhe luluja I ameriken qe mbyllen syte kur vendi qelbej hashash

 10. Qamil Zela nga Lushnja, ishte 52 vjeç. I kishte 3800 lekë borxh OSHEE dhe rilidhi energjinë e ndërprerë për të ndriçuar familjen, sepse nuk kishte të paguante. U arrestua, u gjykua fajtor nga gjykata dhe u burgos në një palo qeli e ku prej turpit vrau veten.
  Për 3800 lekë.
  Saimir Tahiri kanabizoi vendin, u faktua nga prokuroria se ka bashkëpunuar me grupe kriminale dhe gjykata sot e dënoi me një vendim qesharak për shpërdorim detyre, duke i falur lirinë e dënuar thjesht me shërbim prove.
  Miliona euro.

 11. Shqiperine e mori drogaxhiu
  ——-Shqipetar
  Populli po tulatet si miu
  ——Po ha bar
  Shqiperia mori tatepjeten
  —-Iku per lesh
  Gjithe bota anembane
  —-Me ne po qesh
  Populli po iken si dele
  ——po merr arratine
  Po ikin nga fukaralleku
  ——Po lene Shqiperine
  Politikanet trashin qafen
  ——-me grabitje dhe trafiqe
  Jane bere milionere
  ——–me biznese me ofiqe
  Drejtesia dhe gjykatat jane zaptuar
  ——nga sharlatanet e -rilindjes te mallkuar
  Ne kete vend ku ne jemi
  —–nuk mund te kesh asnje shprese
  mjere i dobti ,fukarai mund te vdese.

 12. Ambasada e shba ne Tirane po ndjek me interes gjyqin ndaj sajmir tahirit, deri aty sa ne salle nuk kane munguar perfaqesues te kesaj ambasade……. . Duke ju referuar deklarates se ambasades se prezences se tyre ne gjyq, normalisht te shkon mendja vetem tek nje gje: Ambasada eshte kujdesur aq shme shume deri dhe me perfaqesuesit e saj ne gjyq per tu siguruar qe saimir tahiri te mos denohet me burg. Keta thjesht kane tall bythen dhe kane dashur lajne duart pasi e gjithe kjo situate ne teresi eshte pa dyshim edhe si pasoje e mbeshtetjes qe i ka dhene kjo e fundit bandes qeverisese ne shqiperi. Tani le te hane mut sa te duan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *