• |
ide | kryesore

“Duhet të jemi shumë vigjilentë”, çfarë paralajmëron Ilir Meta?

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka kujtuar sot Ditën Ndërkombëtare të Paqes me porosinë e Shenjtores, Shën Nënë Tereza: “Çfarë mund të bësh për të promovuar paqen në botë? Shko në shtëpi dhe duaje familjen tënde!” Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, Meta, teksa flet per paqen, thekson se “Nuk mund të ketë paqe nëse nuk respektohen të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, nëse egoja, ambicja, interesi i ngushtë personal, si dhe grykësia për pushtet e pasuri, prevalon mbi interesin e përbashkët”.

Ai ben apel te forte per te qene shume vigjilente, “ndaj çdo tentative që do të mund të cenonte sovranitetin, paqen, qetësinë, mirëkuptimin, respektin reciprok dhe bashkëjetesën mes njerëzve, popujve, kombeve, etnive dhe besimeve, duke synuar mbjelljen e farës së paragjykimeve, ndenjës së urrejtjes dhe autoritarizmit, veçanërisht nga keqpërdorimi i shtetit për përfitime personale dhe të pushtetit”.

ILIR META

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Paqes, kujtojmë porosinë e Shenjtores sonë të dashur, Shën Nënë Tereza: “Çfarë mund të bësh për të promovuar paqen në botë? Shko në shtëpi dhe duaje familjen tënde!”

Këto fjalë kaq të thjeshta por kumbuese, mbartin një mesazh kuptimplotë dhe aktual në çdo kohë, se nuk mund të ketë paqe të qëndrueshme, sociale e shpirtërore, pa dashurinë e pakushtëzuar për familjen dhe për njerëzit e afërt që na rrethojnë.

Paqja nuk është e dhënë njëherë e përgjithmonë!

Paqja fitohet me shumë mund dhe sakrifica, deri edhe sublime.

Paqja është po aq e vështirë të ruhet dhe të mbrohet, po aq sa mund të fitohet.

Nuk mund të ketë paqe nëse nuk respektohen të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, nëse egoja, ambicja, interesi i ngushtë personal, si dhe grykësia për pushtet e pasuri, prevalon mbi interesin e përbashkët.

Paqja e sigurtë, afatgjatë dhe e qëndrueshme garantohet vetëm kur liritë, të drejtat, aspiratat dhe nevojat e qytetarëve, mbrohen përmes sundimit të shtetit të së drejtës.

Në rajonin tonë, kujtimet e hidhura, dhimbjet, vuajtjet dhe pasojat e rënda që lanë pas luftrat, masakrat, genocidet dhe regjimet diktatoriale janë ende të freskëta.

E kaluara kur harrohet, rrezikon të përsëritet!

Duhet të jemi shumë vigjilentë ndaj çdo tentative që do të mund të cenonte sovranitetin, paqen, qetësinë, mirëkuptimin, respektin reciprok dhe bashkëjetesën mes njerëzve, popujve, kombeve, etnive dhe besimeve, duke synuar mbjelljen e farës së paragjykimeve, ndenjës së urrejtjes dhe autoritarizmit, veçanërisht nga keqpërdorimi i shtetit për përfitime personale dhe të pushtetit.

Në zemër të NATO-s, është demokracia. Si anëtare e saj, Shqipëria duhet të vijojë me dinjitet, angazhimin për ruajtjen e paqes, sigurisë e stabilitetit kudo në botë, në radhë të parë duke dhënë shembullin e vet, jo vetëm për ruajten e e vlerave dhe parimeve që përfaqëson kjo Aleancë, por edhe duke vijuar të jetë shembull për rolin e saj si faktor kyç i paqes dhe stabilitetit në Ballkan.

10 Comments

  1. Ca eshte kjo tirani ? I kemi provuar te gjitha dhe tani na thone do vazhdojme keshtu sepse na intereson neve ? Po evropa i bie qe te ket futur hundet te punet e brendshme per interesa vetjake qe i transmeton si interesa rajoni. Ky eshte kolonizim. Jepi me shume pushtet te fortit deri sa njerzit te deshperohen komplet dhe ne ate moment fillojme me sllogane dashurie. Ky eshte stabiliteti ? Komunizem prap ?

  2. Good things will come. You’ll do other peoples work with a mediocre wage, and it’ll take a lifetime to reach that level of life mediocrity, but dont worry be happy, good things will come. Europes way of democracy. #tyranny #communism #fuckeurope #europe #europeancommission #europeanparlament #brainwash #propaganda #autocracy #oligarchy

  3. I bere dhe ti nja 3 vite ne politike. Ik o burre leri vendin me te rinjeve. Ka shqiperia vajza dhe djem te talentuar sa te duash

  4. I bere dhe ti nja 30 vite ne politike. Ik o burre leri vendin me te rinjeve. Ka shqiperia vajza dhe djem te talentuar sa te duash

  5. To qelbo e me fajin .To ja were peshqesh Shqiperise she shqiptareve Ed Ramen.Sot we tu prishen interesat na ben virgjereshen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu