• |
ide | kryesore

Tërmetet, rritet ndjeshëm bilanci i të lënduarëve

Lajme, Të fundit

Është rritur bilanci i të lënduarëve nga lëkundjet forta të njëpasnjëshme të dy tërmeteve që u ndjenë në një pjesë të konsiderueshme të vendit.

Shërbimet e emergjencës kanë njoftuar se pas lëkundjeve të njëpasnjëshme të dy tërmetëve, kanë marrë thirrje për ndihmë  nga personat e lënduar.


Paraprakisht, raportohet të janë plagosur në total 25 persona.

Pak më herët, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Mjedisit dhe Ujit (IGJEUM) ka dhënë një njoftim lidhur me dy tërmetet e fuqishme që u ndjenë në mbarë vendin rreth gjysmë ore më parë.

Sipas IGJEUM-it, tërmeti me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë, i lokalizuar 30 km në veri të qytetit të Durrësit, është më i forti i shënuar në vend në harkun e 20-30 vjetëve të fundit.

Deri më tani, sipas raportimeve paraprake, në qytetet Sarandë, Himare, Lezhë dhe Dibër, nuk ka patur dëme.

2 Comments

  1. Po theksojeni kete ‘intensitetin’, se i trembet njerezit….
    7.5 eshte shkalla Mercalli, e konsideruar e mesme, ku maksimumi eshte vlera 12, me shkaterrim total.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu