• |
ide | kryesore

Tërmetet/ Ministrja e Shëndetësisë informon për gjendjen e të lënduarëve

Lajme, Të fundit

Ministrja e Shëndetësisë, Orgeta Manastirliu, ka dhënë një deklaratë për mediat nga Spitali i Traumës në kryqytet mbi 52 të lënduarit si pasojë e tërmeteve të fuqishme që tronditën vendin pasditen e sotme.

Pashë nga afër gjendje e të lënduar. Aktualisht janë  duke marrë shërbimin 21 qytetarë.  Janë 52 qytetarë që kanë marrë shërbimin dhe janë larguar. Të gjithë qytetarët po marrin shërbimin e nevojshëm. Situata e tyre është e qetë dhe po bëjnë të gjitha trajtimet. Në përgjithësi situata është e qetë dhe spitalet janë përforcuar me mjekë dhe infermierë për të përballuar situatën e shtuar. Janë 68 qytetarë që po marrin shërbimet në Tiranë dhe Durrës dhe shëndetësia është në gatishmëri me të gjitha strukturat. Kanë qenë  18 qytetarët  edhe në spitalin e Durrësit dhe unë do të shkojë për të parë nga afër edhe të lënduarit  në spitalin e Durrësit”- ka thënë Manastirliu.

Ndërkohë, mjekët shprehen se dëmtimet që kanë marrë kryesisht qytetarët janë në pjesët e gjymtyrëve.

Në harkun kohor të 3 orëve të fundit, vendi u trondit nga tri tërmete, mes të cilëve njëri ka qenë me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë, i lokalizuar 30 km në veri të qytetit të Durrësit. Sipas IGJEUM-it, ky është tërmeti  më i forti i shënuar në vend në harkun e 20-30 vjetëve të fundit.

8 Comments

  1. Moj ty tu shkerdhefte i gjithe fisi poshte rrenojave moj putane. Se ju e rregulloni brenda dites moj te qifsha rracen e fisit ne pidh. Ne na gjen belaja

    1. C’hyn Gjermania lindore ketu o shoku? Gjermania lindore edhe ne ate kohe, e ka pas standartin e jetes 2-3 here me te larte sesa ne e kemi sot

  2. Kjo eshte nje nga personalitetet me te shquara boterore, nobeliste ne shkencat mjekesore. Nje personalitet qe rrjell nga nje familje e shquar qytetare, nje humaniste por edhe nje luftetare e vendosur kunder padrejtesive dhe korrupsionit, nje gruashtetase e vertete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu