• |
ide | kryesore

Holanda nuk tërhiqet nga ‘JO-ja’: Negociatat vetëm pas kushteve!

Arkiva, Kryesore, Lajme

“Parlamenti holandez nuk do të ndryshojë qëndrim për bllokimin e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE”. Kështu shkruajnë mediat holandeze, pas vendimit të Bundestagut gjerman për t’i hapur dritën jeshile anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, vendim që pritet të vuloset më 17/18 tetor nga Këshilli Evropian.


Lajmin se Holanda do t’i thotë “Jo” integrimit të Shqipërisë e ka konfirmuar edhe ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok. Ky i fundit ka deklaruar gjatë një takimi të Komisionit Parlamentar për Punë të Përgjithshme se “nuk ka asnjë indikacion se diçka ka ndryshuar”, duke shtuar se “negociatat me Shqipërinë do të hapen, pasi të jenë përmbushur pesë kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian në vitin 2018”. Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Bundestagu gjerman voton 9 kushtet e hapjes së negociatave me Shqipërinë 

Gjermania vendosi 9 kushte po ka dhe më keq/ Berlini apel vendeve skeptike 

Pas Berlinit nuk ka vend për festë 

Qëndrimi i ashpër i ligjvënësve holandezë ndaj Shqipërisë 

Parlamenti holandez nuk do të ketë një seancë plenare për të autorizuar qeverinë e Mark Rutte për të hapur dritën jeshile për Shqipërinë.

Deputeti Piter Omzig tha: “… atje (Shqipëri) flitet për përfshirje të mafies në partinë në pushtet. Ka pasur bojkot të opozitës në zgjedhje dhe ka probleme të mëdha me kriminalitetin dhe trafikun e drogës. Kam një parandjenjë të sinqertë që ata janë duke lëvizur prapa në krahasim me ku ishin një vit më parë.” 

Një deputete tjetër tha se ajo vijon të mos jetë dakord për hapjen e negociatave dhe se ajo është kritike për praktikat gjyqësore dhe kritike për cilësinë dhe intensitetin e luftës kundër korrupsionit.

“Unë jam shumë dakord me ministrin që dy vendet të gjykohen veçmas bazuar në meritat e tyre. Trajtimi në të njëjtën paketë do të shkaktonte padrejtësi për Maqedoninë e Veriut.” 

Media holandeze i ka bërë jehonë deklaratave që Lapsi.al sjell më sipër duke thënë se nuk ka gjasa t’i hapen negociatat Shqipërisë.

“Muajin tjetër, Këshilli Evropian pritet të vendosë për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky vendim duhet të jetë unanimisht. Me veton holandeze ende të vendosur, nuk ka gjasa që të hapen negociatat me Shqipërinë, ndërsa perspektivat për Maqedoninë e Veriut duken më shpresëdhënëse”.

©Lapsi.al 21 Comments

  1. SEPSE THELLE THELLE NE NUK E MERITOJME . TE GJITHE JEMI TE VETEDIJSHEM QE NUK E MERITOJME . DROGA NGA NJERA ANE , KRIMINELET DHE INJORANTET GJITHASHTU , VJEDHJET MASIVE DHE GALOPANTE , PPP -TE , NGERÇI EKONOMIK , BUMI I LARGIMEVE MASIVE , MOSFUNKSIONIMI DHE ZBATUESHMERIA E LIGJEVE , MOS NDESHKUESHMERIA , GJYQESORI ETJ ETJ

 1. Ku e keni degjuar ju hollandezet kete qe kushtet e shkruara jane per zbatim? Ketu nga lagja jone, i shkruajne kushtet vetem per te justifikuar tenderin e kancelarive. Kushtet e verteta jepen me telefon, me ndemjetes, me pellumba etj. Duhet ne fillim te na vini nje kusht, qe te mesojme cfare jane kushtet. Pastaj vazhdojme

 2. Po normal. Nuk ka vend ne BE per grykesit qe kane vila tek Gjiri i Lalzit. Te zbrazin ne fillim xhepat dhe poturet, pastaj te lepijne vitrinen e BE-se.

 3. Kta pederat holandez prodhojn gjith faren e hashashit ,drogat sintetike dhe drogat e forta per gjithe boten dhe pretendoje se Shqiperia ka shume kriminalitet ??? Ksaj i thon ,prostituta don me t shit moral .

 4. A ka me mjerane se ata qe i gezohen fatkeqesise se popullit te tyre.Ju te njejtit e nxitet haptazi dhe publikisht Lulzim Bashen te djege mandatet si edhe te perdore sa me shume dhune ne protesta.Ju busshat e shkullak e lubonje dhjetra dhampire nxitet kete maskarade dhe tani u fryni surlave tte vazhdojne edhe me dhunshem protestat .U gezohi seciles deklerate te huaj kunder vendit tuaj.Ju keni pjesen e pergjegjesise qe nxorret PD-ne dhe LSI-ne jashte institucioneve dhe sot jane ne buze te shkatrrimit.Jeni vvertete mjerane aq sa ata qe u besojne podheve tuaja sepse te menqurit vetem qrshin me ju.

 5. O shpellare qe gezoheni mos e cani trapin se kemi mama merkelin qe ja shpartallon rracen ketyre bythqirave hollandeze keto kokrrat e deputeteve qe falisin per hall te ndonje zarfi nga lulu fluturuesi

  1. Mjafton te lexosh komentin tend shpartallues ne injorance dhe kupton menjeher se kush eshte shpellari dhe sa e meriton nje kokmorrs si puna jote Europen

 6. Beni vetem nje pyetje vetes :si mund ti konsidroni ata shqiptare qe presin me ngazellim moshapjen e negociatave per inkuadrim ne BE te cilen gje e duan 95 % te qytetareve te Shqiperise?E shihni pra kush jane ky soji njerezish qe i gezohen deshtimit te 95 % te shqiptareve.

  1. nuk esht deshtimi i 95% shqiptarve mer te pjerdhsha trrut po deshtimi i 5% i elites dhe deshperimi i 95%. i popullit te tjesht

 7. Boll u ngopet me lugen bosh. Si plas kari njeriut ne u hapen apo jo negociata pasiTurqia ka 25 vjet qe i ka hap dhe vendnumero ka ngel.Shqiperia eshte gati 20 vite larg standarteve me elementare europiane per te mos harruar banditizmin politik. Hapja fallco e negociatave eshte ushqim per autiket mavi qe shikojne endrra me sy hap

 8. Negociatat jane hapur ne qershor te vitit 2018 dhe ky eshte nje brilant ne kuroren e sukseseve te arritura nga Rilndja. Te fala Balles dhe Spiropalit

 9. Shurranjoset e shpellaret e salih karaxhic berisha po gezohen duke thirrur Rrofte salihu qe hollanda nuk thote Po Urra shurranjose dhe mos u lepini loqet salihut e luluse,merkeli do tju shkalapjerdhe dhe ju shpellare

 10. Ti qift kina e india krejt fisin femijt nenat motrat e gjith minjt e kuq more byth qir po qa ke me shpellaret dhe ata qe te shkerdhejn ne pidh e ne byth e ne goj more super shpellare more homo sexual muti

 11. Pse kaq e gezuar Opozita qe nuk hapen negociatat? Perse kaq dhune, trysni e nerv se nuk u hapen? Po pune e madhe!
  Ajo qe me ben pershtypje eshte: Neser per ke te votoj? Per Opoziten qe lobon kunder hapjese se negociatave dhe gezohet qe nuk hapen apo per partine ne pushtet qe nuk i arrin standartet gjate tere ketyre viteve? Prape Palloshi = Popull. Populli e ha; hapen apo nuk hapen negociatat.

 12. O spiro kryeKari I shpellareve qe e deklaron veten qe je shpellar shurranjos qe erdhe zhuls ne tirone dhe do largohesh prap zhuls nga tirona se po e ndot kete qytet,ke ardh I pa ftuar ne tirone o te qifsha rracen tende te ndyre e te salihut qe te solli ne tirone,mbyll gojen o pusht I salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *