• |
ide | kryesore

VIDEO/ Nxehen gjakrat në Orikum, pronarët kundërshtojnë shembjen e godinave nga IKMT

Lajme, Të fundit

Janë nxehur gjakrat në Orikum, ku po zhvillohen përplasje të forta mes banorëve dhe punonjësve të Inspektoriatit Kombëtar të Mbrotjes së Territorit (IKMT), të cilët ndodhen në zonë për të zbatuar aksionin e prishjes së 60 objekteve.


Banorët kanë dalë me fëmijët në krah përpara fadromave të IKMT-së, në përpjekje për të penguar shembjen e godinave në pronësi të tyre, duke pretenduar se janë të pajisur me lejet përkastëse. Po ashtu, pronarët e këtyre objekteve, shprehen se nuk iu është dhënë asnjë sqarim lidhur me projektin e Bashkisë.


Aksioni, ku përfshihen 60 ndërtesa të tilla që janë në plan për t’u prishur, ndërmerret sipas njësisë vendore të Vlorës për t’i lënë hapësirë plazheve publike. “Nuk e keni mirë këështu siç e keni nisur”- dëgjohen të bërtiura nga ana e banorëve, që po bëjnë rezistencë ndaj shembjes së këtyre ndërtimeve buzë detit.

Në mbështetje të këtij aksioni kanë mbërritur forca të shumta policie të Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH), për të shmangur përplasjet me pronarët e këtyre objekteve.

Aksioni ka nisur me shembjen e lokalit të njohur në zonë, “Copa Cabana”, për të vijuar me 59 objektet e tjera.

 

 

 

 

6 Comments

  1. Mos u merzisni psikopati do beje shtet. Duartrokitet kur prishen pallatin e ndertuar nga vjehrri i Bashes,duartrokitet kur ua prishen shtepite qytetareve ne Shkoze apo tek bulevardi i ri. U tallet me mijera fakire qe u shkaterruan djerdsen e nje jete ? Epo tani e keni radhen ju e neser ata qe po lexojne keto rreshta . E meritoni te jetoni si skllever te kriminelave komuniste te trafikanteve e skafisteve .

  2. Bravo shteti. Nje shtet i dobet sdo mund ti bente dot keto….. imagjino qe po kalojme nje faze qe maqedonia e ka kalu qe ne 2005…. ndersa kroacia dhe sllovenia as i kane njohur si fenomene ndertimet pa leje

    1. Or ti bukurosh po pse kullat e lali Erit we jane me leje mos jane me te mira? Je padiskutim nje shtet arbitrar I tipit topi eshte I imi dhe penalltine do ta gjuaj une. Te qifsha shtetin qe na propagandonn sufllaqexhi muti.

  3. O te dhjevsha mu ne shtet .Keshtu behet shteti .Ti genjesh per te marre pushtetin legalizim falas,me pas t’ju cosh fadromat dhe skrepat per t’ja u prishur pa dem shperblyer .Shtet race kurvash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu