• |
ide | kryesore

Rama mohon veten: Kam qenë kundër ndryshimit të kufijve, Merkel u keqkuptua

Kryesore, Lajme

Kryeministri Edi Rama ka bërë një piruetë 360 gradë duke dalë për herë të parë hapur kundër idesë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë si pjesë e marrëveshjes përfundimtare mes dy vendeve. Në intervistën për emisionin “Real Story” Rama u shpreh kundër kësaj ideje të cilën e konsideroi marrëzi.


“Të gjitha historitë që gjasme unë do ndakam Kosovën. Se shkoi Batoni në aneks dhe e copëtoi dhe ne e poqem në kuzhinë… Këto janë përralla që bëhen këtu për të përhapur urrejtje. Këtu kemi një sërë protagonistësh që janë gati të fusin në hell Shqipërinë, Kosovën vetëm që të nxijnë.


Kosova dhe Serbia duhet ta mbyllin këtë çështje dhe patjetër që Serbia të njohë Kosovën. Unë jam kundër shkëmbimit të territorit dhe jo përcaktimit të kufijve etnikë”– tha Rama që për herë të parë pranoi edhe se kjo çështje kishte krijuar një përplasje edhe me Gjermaninë.

“Kancelarja Merkel ishte keqkuptuar për shkak të këtyre këtu dhe kur unë ia shpjegova ajo tha se ishte dakord. SHBA dhe BE janë bashkë kundër shkëmbimit të territoreve”, – tha Rama.

Por vetëm pak kohë më parë Rama bënte fushatë në favor të Hashim Thaçit që ishte edhe mbrojtësi më i flaktë i idesë. Në atë kohë Rama shprehej se “ishte gomar ai që i thoshte Thaçit tradhtar”.

Në të gjitha daljet televizive, kryeministri shqiptar bënte në fillim rolin e atij që dëshironte të qëndronte asnjanës, por në shtjellimin e fakteve sillte vetëm ato në favor të një marrëveshjeje mes Prishtinës dhe Beogradit. Madje për disa analistë edhe qëndrimi asnjanës ishte një lloj pranimi publik që Rama i kishte bërë idesë së Thaçit.

Në një intervistë për emisionin “Open” në 14 shtator të 2018-ës, Rama do të shprehej se ishim para një “shansi historik”. Pavarësisht se këmbënguli disa herë se ishte shpejt që ai të prononcohej tha se: “kjo ende nuk është një platformë, por vetëm një ide ndaj nuk mund të përgjigjej”, ai lëshoi edhe fraza që do të mbahen mend gjatë.

Rama në një farë mënyre konfirmoi zërat se ishte pjesë e asaj marrëveshjeje që do të copëtonte Kosovën, pjesa e mbetur e së cilës do të bashkohej në një Shqipëri më të madhe.

“Pse nuk flisni për mundësinë e bashkimit kombëtar”, “kjo mundësi mund të mos na jepet më edhe për 30 vjet”, – shtoi ai.

Rama këmbënguli se në mendimin e tij edhe “SHBA është pro marrëveshjes” duke zgjedhur vetëm argumente që shkonin në favor të saj.

Në 21 shtator 2018 foli për të njëjtën temë edhe në emisionin “Opinion”.

“Mendimi im është ky: unë nuk kam përgjigje që të them se kjo është zgjidhje, por mund të them se nuk është kritikë për Hashim Thaçin, por mendoj se personalizimi i kësaj është diçka që mund të ketë çmim shumë të madh. E di se kush mund të jetë çmimi? Ne jemi para një shansi historik dhe ekzistojnë shumë pikëpamje që ta humbin apo ta fitojmë nëse sillemi si amatorë. Shansi i këtillë mund të vijë pas 30 viteve” – tha Rama.

Në prill 2018, Rama i pati premtuar Angela Merkel në një takim në Berlin se ishte kundër aventurës së shkëmbimit të kufijve, por kur u pyet në “Open” për divergjencat me kancelaren ai guxoi të thoshte: “Merkel mund të jetë kundër, por këtu flasim për atdheun tonë dhe jo për atë të kancelares”.

Sot Rama thotë se ishte një keqkuptim dhe fajëson të tjerët që kanë gatuar sipas tij skenarin e përfshirjes së Ramës në këtë histori.

Edhe shkarkimi nga detyra ministrit të jashtëm Ditmir Bushati, që kishte mbajtur të njëjtin qëndrim si Merkel, se ndryshimi i kufijve do të hapte kutinë e Pandorës kishte si arsye përplasjet për këtë çështje.

Konfirmimin më të drejtpërdrejtë se Rama ka qenë në mbrojtje të idesë së ndryshimit të kufijve e ka bërë ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Në një intervistë në RTK në 1 mars të këtij viti, Haradinaj tha se Rama dhe Thaçi ishin bashkë.

“Presidenti Thaçi, kryeministri Rama e kanë pëlqyer këtë ide për shkëmbimin e territoreve. Është lënë të nënkuptohet në shumë raste se një opsion i tillë është miratuar dhe pëlqyer nga presidenti Thaçi dhe kryeministri Rama. Unë e kam këshilluar që është retorikë e gabuar sepse merret në qafë një popull i tërë sepse hapen kufijtë dhe s’dihet si mbyllen”, – tha në atë kohë Haradinaj.

Sot që duket se plani Rama-Thaçi-Vuçiç për ndryshimet e kufijve është varrosur pas samitit të Berlinit, kryeministri shqiptar nxiton të dalë publikisht kundër një ideje të rrëzuar. ©LAPSI.al

38 Comments

 1. Je nje mashtues tirane i viteve ‘80, qe mashtronin per nje gote konjak , i rendomte , ben schifo.
  Beme baba qe te ngjaj.

 2. TI MOR PLEH KRYEMINISTER KE QENE KRYEGUZHINJERI I KESA GJELLE TI THUA SKE QEBE NDAKORT TI E KE PREGATITUR KETE LOJ VETEM E VETEM PER KARRIKE TI PO PO TI PAK ME PAS DO THUASH O UNE NE PUSHTET O BALLKANI NE LUFTE POR KJO LOJ MBAROJ SEPSE ZAEV ESHT KUNDER NE KOSOVE THACIT I BIEN PENDET GJITHASHTU DHE VLLAT TEND VUCIC DHE STE PI UIJ ME AJO SHPREHJE TANI SHPEJT TI DO I THUASH BE.O UNE NE PUSHTET O NE SHQIPTARET KEMI KU ME U PRANUAR PRA KE NENEN RUSI. JA KETU DO JEMI DO E THUASH. POR KOT AE STE PIN UIJ EDHE KJO SHPREHJE SEPSE NUK JE ME LIDERI I PAQES 0 ME KOMSHIUN NUK JE ME LIDERI GLOBAL ME PIKTURA TE FALLSIFIKUARA NUK JE ME I PERKEDHELMI I MERKELIT PO JE NJE MASHTRUES QE NUK NJEH KUFI IDE FE ATEDHE TI NUK NJEHF…G…B…N… U BERE TE MASHTROSH SHQIPTARET SI LIDER GLOBAL ME SORASIN .

 3. Nisja e inisiatives per ndryshime kufish ne Ballkan nga ana e shqiptareve, e mbrojtur publikisht nga Baton Haxhiu, Thaçi, e perkrahur mbas perdes nga Rama e ndonje tjeter, ma e pakta eshte nje naivitet politik e injorance historike e tyre dhe nje sherbim te madh qe i bene Serbeve, per turp e faqe te zeze. Hapja e tezes se ndryshimit te kufijve ne Ballkan eshte nxitje per luftra te llojit Ballkanik. Qe jane lloji me i ndyre e luftrave. Jane fuqite e medha qe gjer ne sot kane vendosur per ndryshimin e kufijve ne Ballkan e jane po ata qe e ndaluan kete aventure alla serbe. Udheheqesit tane dritshkurter mos te meren me gjeopolitiken boterore por te meren me mire udheheqjen e vendeve te tyre qe gjer me sot jane te vlersuar si deshtak e ngelesa.

 4. Boooo qar plereeeeeee🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈me ke flet ky mo me ufot ik mo rrac muti kete punen e kufijve ta mban mend populli yne dhe i kosoves perjet o rrace muti💩💩

 5. Nga ora 4 e mengjesit me ne krye shurranjosin juri dhe me shurranjoset e tjere deri ne oren 9 stalini I paska lene pa gjume,sa te mjere jeni ju kujtoni se thaci rama e vucic mund ta coptojne ballkanin,dhe ju shurranjose me salihun ne krye I dini te gjitha dhe amerika nuk I ditkan,shurranjose te lapsit mos rrini poshte bythes se salihut se Mut do hani dhe si Mut do flisni,qe te beheni qytetar zgjeroni rrethin tuaj,salihu ka pune me izetin tani.

  1. Komentuesi me pagese 09:18′ i turnit te I, mos e trazo fekalen e Liderit Suprem se edhe ashtu siç eshte qelb dynjane me genjeshtrat e tij qe do habisnin mrekullisht edhe Pinokun! ik futja 1 sufllaqe se do keni pune sot deri vone ne darke se do shani Meten! per gruan mos ki merak se do kujdesen shoket e Partise!

 6. Ligjin antishpifje,Edvin Escobar D’Rama e don per te mbrojtur ligjerisht shpifjet e tija,sepse ai eshte rekordmeni
  i shpifjeve,dhe kjo ne menyre te organizuar,ku te gjith jan te detyruar te bejn lojen e ndyre te tij,zyrtarisht!
  Edita Tahiri: Idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi.Ish- kryenegociatorja në bisedimetKosovë- Serbi, Edita Tahiri, ka thënë se idenë për shkëmbimin e territoreve të cilën e ka shpalosur Presidenti Thaçi gjatëvitit të kaluar, e ka sjellë nga Beogradi në Prishtinë kryeministri shqiptar, Edi Rama.
  Këtë ajo thotë të ketë zbuluar gjatë kohës sa ishte ende në detyrë për dialogun në mes Kosovës dhe Serisë.Emërimi i Gent Cakajt është një veprim djallëzori kryeministrit Edi Rama. Nuk është problemi te individi, por te qëndrimet e Z. Rama. Ai është duke kërkuar persona, me gjasa, me prirje për dakordësi në ndryshimin e kufijve të Kosovës”, tha Tahiri.

 7. Komentusi.i ores.09.18 eshte shume i shqetesuar se i shajne qeverin eshte vete ne qeveri apo i sherben ne menyre vullnetare si AJO PALICIA VULLNETARE QE KA MIRATUAR QEVERIA RILINDASE DJE-PARDJE POLIC VULLNETAR, SE SHPEJTI 1200,LEKSHIT VAZHDOJNE TE FUNKSIONOJNE.

 8. Shajeni o shurranjose qeverine por ju jeni zgjuar ne pik te nates se keshtu ju ka thene ziguri I partise se nuk ju paguajne kot me nje byrek dy veta,cohuni klysha kurvash o shpellare pune pune,keni diten perpara dhe shani o shurranjose se rama tall loqet me ju

 9. Ora 10 e 21 ftyr mut i ripjerdhjes ik shkoni dergojani motrat gocat ke ai i pjerdhuri km si duhen per orgji ikni rrac kurvash plera keni cen plera jeni

 10. O i paemer po ca karin do ketu, ik ore shkruaj te zeri i popullit.
  Po qe se merzitesh per cfar shkruajne njerezit, ky nuk eshte faj i tyre dhe nqs nuk te pelqen beji nje gojore te gjatit vetem se do lodhesh por kur e ke me qejf nuk do ta ndjesh shume.

 11. Qe te besosh Ramen ne ato qe thoteduhet te jesh ose budalla, ose shume i ditur dhe i gjithelexuar si Gent Cakaj p.sh.. Do i drejtoja thjesht nje pyetje KM po te isha ne vend te moderatorit Sokol Balla: Pse nuk u shpreh me pare kunder ndarjes se Kosoves, por tan pas nje viti te gjate diskutimesh dhe kur Merkel ia futi te dyja kembet ne nje pantofel?

 12. I neveriteshem, i peshtire ,servil, arrogante ,hajdut ,drogaxhi ,frikacak ,genjeshtar ,turp i kombit shqpetar eshte ky kryeM….. i Shqiperise

 13. O shurranjoset e shpellaret e salihut me ju rama fshin loqet kur ju ka palluar me rradhe,prandaj ai tall loqet me ju o shurranjos,se ju nje pune dini te beni ne jete te hani mutin e salihut,prandaj e keni ndotur tironen,per kete qellim ju solli ketu per ta qelbur ashtu si jeni dhe vete,o rrace muti,shkoni te salihu dhe lepijini bythen tani.

 14. Shpellaret dhe Shqipetaret ti qifshin gjith fare e fisin e femrave ore rrac e degjeneruar po akoma je gjall more moter qir more femij qir mora fis zhgarravin po qa halli ke more byth qir qe e kruan me shpellaret dhe Shqipetaret more goje mut mos shkruaj me se te erdha e te hoqa koken me sopat te viteve 20 tutje rrac e degjeneruar

 15. O ti byth grisuri I salihut nuk te quaj kot shpellar,por ti je shpellKar,o rrace e modifikueshme qe na erdhet nga vicidoli dhe beni trimin neper portale nga zyra eshqupit nen urdherat e lesit,ti byth Gris e malok,per ju I modhi qazim Mulleti ka thene,kur malokeria zbret ne qytet,kombi eshte ne rrezik te madh,prandaj o byth gris une te shpartalloj ty me gjith rracen tende o byth Qire

 16. KY PALLA DJE E HUMBI TORUAN ME BALLEN PA ASNJE LLOJ PYETJE ME SPEC . IMAGJINONI SE ÇDO TI KISHTE BERE RAKIPI KETIJ VEMJES . ZOTI RAKIPI NA KE MUNGUAR SHUME . BEJ NJE EMISION LIVE NE YOUTUBE , DO TE NDJEKKIM ME KERSHERI .

 17. O byth grisurit e salihut shurranjoset e lulu akoma nuk kuptoni qe po tall karet me ju qe ju ka ngelur ora e vicidolit ne tru,kur te perdhunon salihu nuk mund te presesh gje tjeter vete Shurre kudo.

  1. Një gjë duhet ta fiksosh mirë në mëndje ti rrugaç i ndyrë që mbështet psikopatin Rama.
   Dy metroshit do ti vijë dita që të japë llogari para drejtësisë për ato çfarë i bëri Shqipërisë veçanërisht këto 6 vitet e fundit, ama për ca plehra banditë gojë ndyrë si ti, puna do të shkojë edhe më keq.
   Duket që nga mënyra e ndyrë me të cilën ofendon cilindo që mendon ndryshe nga ty, se je një rrugaç bandit, je marë me trafiqe të pista droge e prostitucioni e kjo është gjuha që njeh kjo kategori, e kjo është arsyeja që i del në krah Ramës se kujton se do të mbrojë ty nga burgu.
   Me këtë formim banditi e rrugaçi, ta siguroj që e ke të garantuar burgun, por ama edhe në burg, do të gjenden ca hundleshë, që do të shtrojnë përditë në dru.

 18. Aty e keni saliun arrestojeni. Por me duket se doktorri nuk eshte budalla i ka ca letra per kata bythcet dhe keta nuk guxojne se jane te lyer me mut.
  Aty e keni, a keni bythe?
  Qelbistani koloni e sudanit.

 19. O byroist e kiu fiu ju byth grisurit e salihut dhe mamin palloni vetem qe salihu te jetoje I qete,kaq tru keni,izeti po ben qe salihu te kaloje makthet me te tmerrshme te jetes se tij,dhe ju byth grisurit do ta perjetoni kete diten qe salihu do te ngordhi si nje qen rrugesh te pa vaksinuar

 20. Ty po te pallojne.motren dhe gruan po ti pallojne,mamken po e po .Te gjitha per hir te partise o rob qiri i -pa emer-qe ke komentuar ne 12;07.

 21. Po flet nje pjellat e salihut vlonjati,qe doli ne drite nga vila qeveritare ne vlore ku mami u pallonte rregullisht,me vone mamka I mori dhe motren dhe kjo ka pjedhe te tjere bastard si ty o vlonjat dukat

 22. Ke te drejte o shoku karominister. Ti asnjehere nuk ke qene per ndryshim te kufijve. Ti po ashtu nuk ke qene per shkembim territoresh edhe ketu jam dakort. Por qe je nje korra e e genjeshtarit dhe mashtruesit kjo nuk ka dyshim. Ti more plehre ke qene per “Korrigjim te kufijve” ashtu sic doli Thaqi ne fillim e tha. Dhe ti e mbeshtete duke e bere beogradin si shtepine tende, ik e hajde. Po pse mer mashtrues te duken te gjithe si lali fiku ty qe edhe sikur pordhe te leshosh atij i duken si coco channel. Ti bashke me thaqqqqqin, viqiqiqiqiqin, batonqiqiqiqin e te gjithe qiqqiqiqiqat e tjere sigurisht do vazhdoni te zbatoni planin tuaj, por sigurisht qe nuk do ja arrini se nuk do ju lene. Por mos harro nje gje, te gjithe maskarenjte e shqiperise ne HALE kane perfundu…….

 23. Qiqi nderro ilacin mos e perdor me ilacin e salihut haloperidolin se te ben qe ti te perfundosh duke uluritur si Ver llapa,pi kamomil + hashash lazarati I salihut dhe do kuptosh qe jeta eshte me e bukur pa salihun,te veshtire e ke,por mundohu.

 24. ti nuk di te flasesh…Nuk eshte fjala “u keqkuptua” por e keqkuptoi..Idiot injorant..Jo po drekova, Rrugetova dhe dakordesova..na ndyve gjuhen!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu