• |
ide | kryesore

Brexit/ Merkel e prerë: Marrëveshje me BE vetëm nëse Irlanda Veriore mbetet në Unionin doganor

Planet

Ditën sotme kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se kryeministri britanik, Boris Johnson po përballet me vështirësi në arritjen e një marrëveshjeje për çanëtarësimin e vendit nga Bashkimi Evropian.


Por, Merkel ka shtuar se ka mundësi reale që Anglia të arrijë një marrëveshje deri më datë 31 tetor, afati i shtyrë përcaktuar nga Samiti i Brukselit në pranverë të këtij viti.


Sipas kancelares gjermane, kjo do të ndodhte vetëm nëse Britania e Madhe do të lejonte qendrimin e Irlandës Veriore në Unionin doganor, një nga pikat më të diskutuara të Marrëveshjes së Tërheqjes të negociuar nga ish-kryeministrja Theresa May dhe Brukseli zyrtar.

Merkel ka bërë një krahasim të Anglisë me Gjermaninë, duke nënkuptuar se ndryshe nga federata që ajo drejton, largimi i Britanisë nga BE-ja ka probleme me kufirin e Irlandës Veriore./BBC

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu