• |
ide | kryesore

Letra/ Rama përdor 8 ministret kukulla për t’iu lutur Holandës

Arkiva, Kryesore

Vetëm Edi Rama nuk e ka kuptuar se shfaqet e tij fasadë nuk arrijnë të gënjejnë më njeri. As vetëpromovimi si artist dhe piktor, sa barcaletat që u tregon liderve ndërkombëtarë dhe as mburrjet se ka më shumë ministre gra se Italia, nuk zhbëjnë dot imazhin e qeverisja e tij ka lënë në Europë. Besnik i politikave fasadë, ai ka përdorur edhe një manovër tjetër për ti kthyer mendjen qeverisë holandeze që e ka akuzuar Shqipërinë për luftë të pakët ndaj trafikut të drogës dhe krimit të organizuar, duke shkuar deti tek votimi i rikthimit të vizave. Dhe në tentativë për ti kthyer mendjen qeverise holandeze për të mos i thënë “JO” hapjes së negociatave me Shqipërinë në samitin e 18 tetorit, ai ka përdorur një truk të dalë boje. Ai ka vënë në rresht tetë nga ministret gra, që janë aty jo si fryt i meritokracisë, por si pasojë e kapriçove të liderit dhe preferencave të tij estetike, për ti shkruar homologëve hollandezë që të ndryshojnë mendim. Mesazhi që do të përcjellë Rama ka një foshnjëritet qesharak: “ne nuk jemi qeveri e krimit se jemi qeveri me gra”. 

Lexo më tej:


Negociatat/ Ministret letër qeverisë së Holandës: Shtrijani dorën Shqipërisë (DOKUMENTI)

“Tetë nga pesëmbëdhjetë ministritë në qeverinë shqiptare drejtohen nga gratë; si nëna dhe vajza, si gra që luftojmë për familjet tona dhe për vendin tonë, ne do të donim të shtronim me ju një çështje që na shqetëson shumë të gjithëve, e cila ka rëndësi të jashtëzakonshme për të gjithë shqiptarët- perspektiva evropiane e vendit tonë” thuhet në letrën e tyre.

Sipas stilit tashmë të njohur të atij që e ka shkruar lertrën e firmosur nga 8 kukullat e tij nuk mund të mos përgojoheshin as forcat e errëta që kërkojnë ta pengojnë marshimin e liderit të madh drejt Europës: “Shpresojmë ta kuptoni se sa e vështirë është beteja jonë, të cilën nuk mund ta fitojmë të vetëm, .. dhe disa nuk duan që ne ta fitojmë, përfshirë dhe një pjesë këtu në vendin tonë”.

Letra e ministreve të Shqipërisë përfundon duke shprehur se “dështimi i përpjekjeve tona për të çelur bisedimet e anëtarësimit është çmimi më i madh për këto forca të errëta. Ne nuk kërkojmë që të ndryshoni pikëpamjet tuaja, thjesht duam që të bashkoheni me kombet e tjera të Europës duke i shtrirë dorën Shqipërisë dhe të na lejoni t’i çojmë këto përpjekje tonat në të një tjetër nivel”.

©Lapsi.al

34 Comments

 1. Llahtari. Turp. Nam. Na felliqi fare ky i paafte burre. Se e gjitha i buron te paaftesia. Vertiteni si te doni rezultatin dhe pasojat. Ne thelb Edi Rama eshte nje burre i paafte. Cdo sjellje prej arroganti apo lideri suprem apo misionari apo artisti , apo dallkauku , apo performuesi , gjithcka zanafillen e ka te paaftesia. Ne fund do mbahet mend si nje kryeminister i paafte. Eshte ok me kulisat partiake, korrupsionin, shitjet blerjet. Nuk eshte e veshtire ne kete vend. Por ne fund i vlejten te tera per nje rezultante. Shqiperi e marr fund dhe qeverisje e dobet , diletante, pervec hajdute e delirante. Llahtari kjo letra. Holanda e ka ndare mendjen. Franca po ashtu. Danimarka po ashtu. Ik shporru or i cmendur se te refuzuan 4 here. Berishes i dhane vizat, i dhane Naton. Ty asgje , asgje te vetme ne 6 vjet se te kane dosjet carcaf mor trap. Ik se na luajte mendsh nje popull te tere, gjithe vendi ne depresion.

 2. Kno qeveri ka shkatrruar familjet dhe tani ano qelbesira merkeli e perdor kete problem per fushate pa dashur te arrestoje asnje. Na e ka fut evropa pa hy akoma.

 3. Qe te hysh ne Europe,duhet te plotesosh disa kushte,apo detyra,apo,apo kondita,quajini s’i te doni.Pra eshte njelloj si te kalosh klasen,duke dhene provimet e detyrueshme per cdo student.Nese kalon provimet,tregon se ke pervehtesuar mesimet e atij viti,ndryshe,duhet te perseritesh klasen.Kjo letra,qe minisstreshat tona,na i paskan bere Europes,na i kerkon qe ata (Europa)te mos ndryshoje pikpamjet e tyre ndaj nesh (Qeverise Shqiptare)-njelloj sikur t’i drejtohet mesuesit,nje student i mbeture ne provim,qe ai le te mendoje si te doje,por t’ja jape provimin,ani-pse ai nuk ka mesuar gje,-pra qe Europa,ta pranoje ne gjirin e saje,sepse gripi i forrte qe e ka zene dhe qe po i shndrohet te tuberkoloz,na kerkoka qe Europa ta mbaje prane,e te na i sheroje,se edhe forcat e errta,kete na dashkan,semurrjen e qeverise (qe ne fakt eshte me kancer te pasherueshem).E kush mund ta beje kete leter,pervec ndonje (ne rastin konkret na qenkan DISA ) te papjekuri-aguridh,apo rilindas servil,qe detyrohet ne rastin me te keq,te plotesoje “deshiren’-ne fakt urdherin-qe i ka dhene shefi i tyre,qe njihet si nje kryeaguridh i pa pjekur dhe sharlatan,ndersa ne rastin me te “mire” tregojne se sa te “mencura” na qenkan ministreshat tona kukulla (por te mbuluara me para ),por te cveshura nga mendt dhe nga dinjiteti njerezor,pra njelloj si ai rasti i studentes qe ishte gati t’i jepte cdo gje profesorit,vetem t’i jepte provimin.Ma zi e ma turp,nuk ka,pra kjo eshte qeveria rilindase.Tani te presim te mesojme se si do jete Europa!!!!!!!!

 4. JEPJANI NJE HERE HOLLANDEZEVE D.M.TH HAPNI KOMETE TJU HAPIN NEGOCIATAT.
  NJE HERE ME SHUME APO NJE HERE ME PAK NUK E KENI PROBLEM JU PUTAT E PALLOSHIT

 5. Qelbesira i ben Ministre , duke u bazuar ne kritere gjenitale.

  Ky eshte diskriminim pozitiv.

  Vendos shoqe ne Parlament dhe Qeveri, me numer te pqracaktuar,

  Kjo e ndihmon qelbesiren te beje Hajduterite dhe Koncesionet si I do shirriti I derrit.

 6. Letren e paskan hartuar, shkruar, firmosur pickerisht ministreshat “me te suksesshme”. Dhe me kete i ka vene kapak ketij muhabeti ky i gjati, i cili pergjigjen e ka marre prej qershorit te vitit 2018 dhe jo kete vit. Sdq kjo tregon dhe nje here se nuk ka burra shteti por vetem karagjoze e palaco……

 7. Gjithe grate e Shqiperise ti veje ne poste, mjafton qe eshte ai sick mbi to per ta nxire e sterrosur kete vend.

 8. Ne jo vetem kemi gra ne qeveri ,qe qeveri i thencin por ne kemi edhe bashkejetesen fetare cudi si nuk i dergoj edhe drejtusit e komuniteteve fetare !!!!!

 9. Jam kurioz kush e ka shkruar letren nga keto nje perdorimshet! Perdori grate Edi Rama. Pas tyre je fshehur gjithmone. Njeren ta ka shpuar babai, 2 i ke marre te shpuara nga te fortet… etj etj. Pervers

 10. Shpellare e shurranjose te salihut me emra kuckash dhe kollovaresh jane sulur femrave qe qeverisin sikur ato kane bere gjemen pse shkruajten nje leter,qe ne thelb eshte e mire dhe per ju kucka e kollovare,amik thote qe salihu beri kete e ate,o kollovar I pd e beri shba qe salihu yt I shan sot nga mengjesi deri ne darke,jeni leshuar si zagaret e gjuetareve qe gjuaj mullenja,shkoni lahuni se qelbeni neper rr e tirones,pastaj komentoni

  1. Foli dhe nje qyqar nga stalla e komentuesve me pagese ora 10:30′! Po gruaja jote o komentues komsomolas a i ka bere lutje me shkrim liderit suprem per zgjerim vagine?!

  2. Pirdh o fisqir pirdh. Kujton se te gjithe qe shajne keto leckat jane me partine. A te shkerdhefte kina nonen ty dhe partise tende

 11. Mendoj qe eshte me mire te lutesh per integrimin e vendit, sesa te lutesh qe mos hapen negociatat sic ben Basha & Co bashke me Monica e Meta & Co

 12. Nyk do te gjendeshin mendoj perfaqsuese me te denja te grave dhe nenave te reja rilindase se to. Kush do dhe i mer per model. Thjesht dhe vetem zgjedhje.

  1. Po edhe si arriti mendja jote e pjerdhur ne perfundimin se ne te tjeret nuk duam ? Meqe na fute te gjighbe ne nje thes atehere po te pergjigjem me te njejten monedhe, nuk jane te gjithe langaraq o ropqir.

 13. Problemi nuk eshte letra qe kane ahkruar grate, problemi eshte se kemi te bejme me nje genjeshter te madhe. Ato gra paraqoten si ministre te kabinetit qeveriar dhe deribletu nuk ka asgje jonormale, por problemi konsiston ne faktin a qeveriset Shqiperia? Ketu fillon genjeshtra. Ato jane pjese e nje qeverije qe jo vetem nuk qeveris, por edhe genjen sikur po qeveris. Prandaj ajo leter eshte komplet patetike dhe e pavlere nga disa persoazhe qe nuk kane piken e vleres dhe lejojne veten te shfrytezohen ne menyren me te paprincipte

 14. Kujt i plasi kari per evropen. Ata do bejne te njeten gje si rama. Kujtoni se do ju permiresohet jeta ? Hahaha i do dhe nja 100 vjet te tjera qe evropa te perhap bashkjetese te kire mendore ( pervec gjermanise kuptohet )

 15. “Unë jam njeri që nuk pendohet kurrë për ato që bën”
  “Unë sigurisht edhe mund të gaboj, ama është në natyrën time që të mos pendohem për gabimet e mia”.
  “Unë jam politikani më i gjatë, më i aftë, më energjik i Shqipërisë që kam mandatin të qeverisë këtë popull. Kur të dalë ndonjë politikan tjetër, mëi gjatë se unë, më i aftë e më energjik, vetëm atëherë mund tja lëshoj vëndin”
  Po veçoj këto thagma nga moria e marrëzive që dëgjova nga Rama në intervistën tek Sokol Balla.

 16. Portreti personal i këtyre grave ministre nuk përfaqëson gratë e vendit tim. Spjerdhopalla e doganave me 20 milonë vjedhje, Manastirleshi e çekupit të shurrës dhe steriluzimit, Ballukja e konçesioneve me 10 fishin e vlerës Xhaçka nga Lumalasi me radarët e drogës,… e çfarë të thuash për gratë e rilindjes që përpiqen për familjet e tyre me thes në krahë… a thua se nuk janë të njohura nëpër Europë për bëmat e tyre? Le të dalë vetëm njëra nga gratë ministre të letrës, të cilës i ka shkuar ndonjëherë nëpër mend ti thotë një “jo” sado të vockël zullapit, qoftë edhe një këshillë për mënyrën e veshjes si paljaço. Tetë gra me të njejtën mendje që bëjnë një letër!?!? E Drama në rolin e Demkës?!!? Mund të kishte çuar një letër në emër të të gjitha grave të Shqipërisë se sa ti përfaqsonte me këto bax-hella.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu