• |
ide | kryesore

Për kë flet Meta?/ “Forca të jashtme më kanë bërë presion të jashtëzakonshëm”

Lajme, Të fundit

Për herë të parë Presidenti Ilir Meta tha se në punën e tij si kryetar shteti ka pasur presione të jashtëzakonshme. Ai pohoi se presionet ndodhin edhe për shkak të forcave të jashtme, që ndikojnë edhe politikën vendase.


“Sado të lexosh në diplomaci, eksperienca të mëson. Nëse arrijë të menaxhoj në disa momente, të jeni të sigurt se kam presione të jashtëzakonshme. Nuk është vetëm çështja e brendshme, kemi dhe presione të jashtme.


Kriza politike artificiale nuk është e thjesht, pasi ka dhe nxitje nga jashtë, që Shqipëria mos të duket mirë. Pasi kemi çështjen edhe të dialogut Kosovë-Serbi. Ka një presion të madh për të dobësuar dhe pozitat e Kosovës.

Detyra ime është që ta bëjë me përgjegjësi detyrën që kam. Ky është pozicioni më i rëndësishëm në jetën time. Këtu nuk lejohet gabimi. E kam thënë; “Nuk jam në punë, që më kërcënojnë mua… ‘do të bëjmë këtë’, do të bëjmë atë’.

Unë jam në mision që t’i shërbejë vendit që të mos shkojë atje ku shtyhet nga forca të jashtme që përdorin edhe forca të brendshme që Shqipëria të jetë një rast i dështuar. Na nxjerrin si çuna problematik, që nuk duhet të jemi”, – tha Meta.

7 Comments

  1. o Like floriri, ty te kan par me ze e me figur brenda dhe jasht shqiperise. je i vetmi qe je kap me presh ne dore dhe vazhdon te jesh ne politik. ti je personi me i shantazhushem ne kete vend sepse ke ber aq shum allishverishe sa je me mutin dei ne fyt. pak te hapesh gojen te futet muti ne goje. me ty e kan te thjesht, sidomos ata jasht qe e din edhe ku ke fshehur gjen e vjedhur. do me bo si hero e si patriot i madh ali baba qe korrupsionin e ktheu ne sistem e qe beri misnistra e deputet njerez anadollak e vajza 20 vjecare se u merte let atyre e prinderve te tyre. ti je shkaterruesi me i madh i shtetit shqiptar. ti e ke grryer shtetin dhe malet e shqiperise nga babezia per pasuri. tani je ber edhe penguesi me i madh per zhvillimin e ketij vendi. shpresoj e uroj te maresh vertet ate qe meriton o horr.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu