• |
ide | kryesore

Edi Rama darkë në Serbi me Vuçiç dhe Zaev (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Novi Sad të Serbisë, ku ka takuar presidentin serb Alexandar Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Pas takimeve, Rama ka darkuar me Vuçiç dhe Zaev, të cilëve iu është bashkuar dhe kryeministrja serbe, Brnabiç.

Në përfundim të takimit dyditor, pritet që të tre liderët të nënshkruajnë një marrëveshje për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe të mallrave, që është cilësuar edhe si një Mini Shengen ballkanik.


Ndërkohë, të enjten, takimet për miratimin e detajeve të fundit të marrëveshjes nisin që herët në mëngjes, ndërsa gjatë drekës të tre liderët do të mbajnë edhe një konferencë për mediat.

Marrëveshja është kundërshtuar vazhdimisht nga Kosova, e cila është e lënë jashtë saj, pasi e konsideron atë si një rikthim të ish-Jugosllavisë, edhe pse kjo është një nismë e mbështetur nga institucionet europiane që e shohin si një fazë të ndërmjetme para integrimit europian të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

 

 

11 Comments

 1. Ky katnari I ben takimet e hapura me media,po Maloku salih takohesh me milloshin e arkanin ne oher te vila e titos i shoqeruar nga gazidede,mos I harroni o shurranjose

  1. Nje mut jane te tre kurvat si katnari si maloku si cobani skraparit.. po me kar qenke ti qe mban ane..ki personalitet o rrogetar halesh

 2. Sa qenka zgjate xhazbanisti i portokallise.
  E sajoi kaq shpejt kete takim me vucic sa pa marre detyren Kurti.
  Ai nuk e llogarit fare kete fotomodel qe rri gjithe diten ne pasqyre para popullit.

 3. Se kujt i hyn ne pune se me ke farmakos ky i farmakosur yne nuk e di. Po kam pershtypjen qe askujt fare hic. Ky eshte nje kufome qe ecen. Pi kufome pa koke.

 4. o komentusa lapsi.po pse qe te kemi mardhenie tregtare edhe nje fqinjesi te mire duhet te shfrysh kunder ?
  Politika eshte kurve edhe kete e ka treguar historia. duhet zhvillim edhe jo lufte se nga zhvillimi fitojne te tre popujt.edhe nga lufta ke vetem humbes

 5. O erqir une nuk mbajta ane,por tregova qe takimet e Rames nuk behen te fshehura si salihu dikur,keto takime sjellin te keqija,por ti erqir anen e te shkruajtur ne balle kur kerkon ti fusesh te gjithe ne nje thes,plerat sot ndahen se eshte me kollaj per riciklim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu