• |
ide | kryesore

BE nxjerr nga “lista gri” Shqipërinë

Lajme, Të fundit

Bashkimi Evropian ka hequr shtatë vende nga “lista gri” e pastrimit të parave, mes tyre edhe Shqipërinë.

Në një deklaratë për mediat ministrat e Financave të bllokut të BE-së, thanë se:


“Shqipëria, Kosta Rika, Mauritius, Serbia dhe Zvicra kanë zbatuar përpara afatit të tyre të gjitha reformat e nevojshme për të përmbushur politikën e qeverisjes së mirë të taksave të BE.”

Gjithashtu nga “lista gri” kanë dalë edhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Ishujt Marshall dhe Zvicra.

3 Comments

  1. Ja edhe nje fakt tjeter shume domethenes per BE. Te cilesosh qeverine shqiptare se ka permbushur politiken per qeverissjen e mire te taksave,tregon,ne rastin me te mire,se nuk e njeh fare situaten ne vendin tone,e sidomos taksimin,zbatimin e sidomos vjeljen e saj (taksave).Kjo te con ne nje tjeter konkluzion,se edhe deklaratat e tjera te BE,jepen “aforfe”,pa u thelluar dhe analizuar konkretisht,ne rastet e cdo deklarate.Kjo vlen edhe per deklaraten e qershorit se Shqiperia ka plotesuar te gjitha kushtet,per t’iu hapur negociatat,por tani ne tetor,na del se nuk kemi plotesuar por jemi kthyer edhe me mbrapa.

    1. Nuk i plas hytha ecropes. Ata po na perdorin njekohesisht per dy gjera, kolonizim me ane te perhaojes se politik berjes se tyre ( komunizemni toleruar me ane te nenshtrimit ) dhe pikerisht larje duarsh nga pergjegjesite e tyre. Sillen ne menyre makaber me popullin tone duken i dhene imunitet te plot qeverise se rames. Pjesa tjeter eshte marketing. Evropa oa ngelur ne vend numero persa i perket mentalitetit, dhe e tashme e kane perhapur mire. Çe do qe e hajne shtetet e tjera. Keta rrijne dhe hane kokoshka. Gabohesh keta e njohin mire realitetin por e lene vet duke fshehur te verteten. Demk qe bejne keta juk ka zot ta kuroje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu