• |
ide | kryesore

E konfirmon Zëri i Amerikës: Franca kërkon shtyrjen e negociatave për Shqipërinë

Lajme, Të fundit

Parisi propozon rishikim të procesit të Zgjerimit: Komisioni europian të paraqesë brenda pranverës së 2020 strategjinë e re. Ndërkohë të dy vendeve u kërkohet të avancojnë me reformat.


Parisi zyrtar kërkon shtyrjen e një vendimi për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në mbledhjen e javës së ardhshme të Këshillit Europian.


Zëri i Amerikës ka mësuar se “propozimi që Franca ka hedhur për momentin në tryezën e vendeve anëtare, lidhet së pari me idenë publike të Presidentit Emmanuel Macron, për të reformuar fillimisht BE-në përpara se të avancohet me zgjerimin”.

“Në funksion të kësaj ideje Franca kërkon një qasje të rishikuar të procesit të zgjerimit. Sipas saj negociatat me vendet që duhet të anëtarësohen duhen të jenë graduale, më konkrete dhe procesi të mos jetë automatik dhe i pakthyeshëm, ose e thënë me fjalë të tjera, që në momentin kur nuk vlerësohet përparimi i duhur, procesi të mund të pezullohet”, thekson VOA.

Kjo, siç i shpjeguan Zërit të Amerikës, burime diplomatike, është në funksion të zbatimit të prekshëm të reformave, veçanërisht ato që lidhen me Shtetin ligjor, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe të drejtave themelore.

Sipas propozimit të Francës, brenda pranverës së viti të ardhshëm, Komisioni europian duhet të hartojë këtë qasje apo strategji të re për procesin e zgjerimit.

Ndërsa paralelisht, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut i kërkohet që në ndërkohë, të vijojnë me zbatimin e reformave, specifikimi i të cilave mbetet për t’u përcaktuar, por që mund të jenë, në rastin e Shqipërisë, përafërsisht çka përmban propozimi gjerman dhe ndonjë element shtesë për të cilën Franca ka një ndjeshmëri të veçantë. /Zëri i Amerikës

5 Comments

  1. E cfare se na e konfirmokerka edhe VOA ?Asnjeri nuk e ka vene ne dyshim,deklaraten e Frances,bile as te Holandes.Po e njenjta vlen edhe per pergjimet e BILD-it.Ato jane reale dhe te kryera nga Prokuroria jone,e thote-apo jo VOA,kush ja kushton vemendjen? VOA perserit,si cdo media tjeter,neper bote,njoftimet qe ne vete i marrim direkt prej burimeve-konkretisht nga Franca.Ju ka mbetur mendja tea VOA e amerikes…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu