• |
ide | kryesore

Skandali në Hong Kong/ 750 fëmijë të arrestuar gjatë protestave

Arkiva, F1, Planet


Zyrtarët e Hong Kong-ut kanë zbuluar se 750 nga protestuesit e arrestuar gjatë katër muajve të protestave janë fëmijë, duke shkaktuar zemërim në qytet, pasi zemërimi vazhdon të rritet mbi masat gjithnjë e më të ashpra të qeverisë kundër demonstruesve.

Zyrtari numër dy i qytetit gjysëm autonom, Mattheë Cheung tha në një konferencë për shtyp të enjten se ishte “tornditëse dhe zemërthyese” që 750 nga 2.379 personat e arrestuar – ose gati një e treta – që nga qershori ishin nën 18 vjeç, dhe 104 ishin nën 16 vjeç.

Cheung u bëri thirrje prindërve dhe mësuesve që të këshillojnë të rinjtë dhe t’u thonë atyre që të përmbahen nga “veprimet e paligjshme ose të dhunshme” dhe të shmangin plagosjen ose arrestimin, diçka që “do të përfundonte duke shkatërruar [të ardhmen] e tyre”.

Përqindja e lartë e fëmijëve të arrestuar ndezi zemërim në komunitet.

“[Qeveria] thotë se kjo është “zemërthyese”, por nuk pyet pse. Rinia po ngrihet. Ata e dinë që po luftojnë për të ardhmen e tyre kundër një regjimi diktatorial,” tha Kong Tsung-gan, një autor dhe bloger i njohur, në Tuitter.

“Totalitarizmi do të shkatërrojë brezin tonë të ardhshëm, rezistoni!”, shkroi një person tjetër në Tuitter.

Të martën, udhëheqësja e Hong Kong-ut, Carrie Lam tha që pas fillimit të afatit shkollor në shtator, gati 40% e të arrestuarve ishin nën 18 vjeç, ndërsa 10% e të arrestuarve të Dielën e kaluar ishin nën 15 vjeç.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Kaosi në Hong Kong/ A po tërhiqet regjimi pro-Pekin? 

Një numër në rritje i fëmijëve janë arrestuar ose plagosur në protestat gjithnjë e më të dhunshme dhe radikale në javët e fundit.

Një polic i Hong Kongut qëlloi në gjoks një student të shkollës së mesme gjatë protestave të nxehta, për Ditën Kombëtare të Kinës, më 1 tetor, ndërsa një 14-vjeçar u qëllua në kofshë nga një oficer policie të premten e kaluar gjatë protestave kundër ndalimit të maskave për protestuesit. Në një protestë të fundit, një 11-vjeçar u dërgua në spital pasi pësoi një dëmtim.

Lam njoftoi të Premten e kaluar se qeveria po miratonte një rregullore që ndalon përdorimin e maskave të fytyrës. Ekziston frika se qeveria do të prezantonte më shumë masa drakoniane për të shtypur liritë civile.

Ndërsa Lam tha që kujdesej “thellësisht” për studentët, ajo këmbënguli që ata të mos merrnin pjesë në sulme të dhunshme dhe ndalimi kundër maskës kishte për qëllim “të ndihmonte prindërit, mësuesit dhe studentët të pranojnë që ata nuk duhet të jenë të përfshirë në këto akte”.

Shkollat ​​në të gjithë Hong Kong kërkuan që prindërit të nënshkruanin një njoftim duke thënë se ata kishin kuptuar se maskat nuk duhet të vishen brenda ose jashtë shkollës, përkundër faktit se ndalimi vlen vetëm për protesta ose asamble publike.

“Kur [të rinjtë] janë në rrugë duke luftuar në vetëmohim, ata quhen” kriminelë dhe rebelë “,” tha Kenneth Chan, një profesor i shkencave politike në Universitetin Baptist të Hong Kongut. “Hendeku midis të rinjve dhe zyrtarëve është i pamundur të arrihet tani”.

“Ishte një ndarje totale e besimit midis qeverisë dhe të rinjve. Mund të përkeqësohet vetëm sepse Carrie Lam nuk ka asgjë tjetër përveç masave të ashpra për të shtypur dhe frikësuar të rinjtë dhe prindërit e tyre.”

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *