• |
ide | kryesore

Macron bisedë telefonike me Trump: Turqia të ndalojë sulmet ndaj kurdëve të Sirisë

Planet

Në një kohë që situata mes Turqisë dhe Sirisë nuk është aspak e qetë, një reagim ka ardhur nga Presidenti francez, Emmanuel Macron i cili ka theksuar thirrjen dretutar Turqisë për të ndaluar ofensivën ushtarake në Siri.

Ndërkohë, Macron gjatë deklaratës së tij ka paralajmëruar se kjo  çështje shkakton një rindezje të  aktivitetit të grupit militant nga Shteti Islamik.


Nga mediat e huaja mësohet se Macron këto deklarata i ka bërë përmes  një telefonate me Presidentin e SHBA-së, Donald Trump, ku ka shtuar se ripërtëritja e ISIS-it në rajon është një çështje kyçe që i duhet kushtuar vëmendje.

Kujtojmë që vendimi i Trump për tërheqjen trupave nga kufiri ka nisur këtë javë kundër kurdëve në Siri.

Nga ana tjetër Irani ka ofruar ndihmën ndaj dy palëve për të qetësuar situatën mes kurdëve sirianë, Bagdadit zyrtar dhe Turqisë. E gjitha kjo për një  raport të mirë mes dy  shteteve./ Reuters

1 Comment

  1. komploti politik 1 shekullore ,I prendimit ndaj vendeve islame ,dhe islamit nga prendimi deshtoj perfundimisht,perderi sa raliteti faktet ,nuk tregojne nje perendim ne dukje me plateforma ideale vlerash ,me karakteristika qartesie gjallerie zgjillje paqe sigurie shpresa shpetimi,me mire se I ka ullzimi zotit,por treguesit me fakte tregojne per nje sistem mashtrues antivlerash qe u zhvillua per nje shekull bjeri I forti te dobtit,qe njerzimi I lla goditje shkaterruese ,ne ambjet gjallesa dhe vlera,tani fjaleve nuk ju beson kush me nuk ka per te shitur gje te gjith ju besojne vlerave te gjith duan te drejten identitetin e vet dhe urrejn padrejtesin ,per gjithe ket padrejtesi dhe ekstrem qe sot kemi present ne toke ,nuk ka faj zoti krijuesi gjithesise sepse ai e krijoj gjithcka ne menyre te persosur,dhe si ullzim e meshire per njerzit dergoj koh pas kohe njerzimit profet me shpallje deri te profeti fundit muhamed mustafan me permblelljen e shpalljeve kurane dhe synet si permblellja gjitha shpalljeve,pasuesit e tije jua kujtuan koh pas kohe ullzimin e zotit faktet e krijimit dhe ullzimit jua vertetoj zoti ,I derguari tije muhamedi a,s,jua vertetuan dietaret shkencetaret praktika,analistet ,per te verteten ju jane hequr vrejtje dhe kujtuar njerzimit moment pas momentit,qe do thot qe krijuesi gjithesis me kete grup njerzor u kan dalur dhe po ju dalin hakut moment pas momentit persa I perket hakut te dituris ne lillje me keshillimin per mire per ndalim nga e keqa si obligim huyjnore dhe moral si pjes mundesie qe ju te bindeni qe po shkaterroni drejtperdrejte veten tuaj ndersa shkatrrimin tuaj nuk e deshironi ,kjo po ndolle se ju po perpiqeni te shkatrroni tjeret dhe tjeret anasjelltas ju,duke mbetur ju peng I padrejtesis qe keni bere dhe vazhdoni te beni ne toke,koha I fton gjith banoret e tokes te njohin dhe pranojne domosdoshmerit ,te verteten perderi sa deshirojne ekzistencen e tyre me te drejta siguri paqe shpetim ne toke ,e verteta eshte vet paqa dhe pa te ska paqe por pa paqe ska me siguri qartesi gjalleri zgjillje shprese shpetim per asnje gjalles ne toke per vet faktin e nivelit zhvillimit njerzor perms antivleres dhe teknologjis shkatrruese qe ka ne dore ,shkurt gjymtyret njerzore sipas ligjeve te zotit po veprojne shkatrrimin e vet ,kurse shpirti njerzore I sejcilit kerkon ,paqe shpetim deri ne perjetesi sepse eshte natyral I zotit dhe ndjen dhe kerkon natyralitetin e tije te pastert,erdhi momenti per te gjith te vlersohet raliteti dhe pranohe t orientimi zgjilljeve me drejtesi hak veri jug lindje prendim ne planetin toke,sepse padrejtesia me fakte plotsoj kuptimin duke treguar ralitetin shkaqet shkaktaret dhe domosdoshmerit domosdoshmerisht,,mundesit jan per te gjith ne mezin njerzore qe urrejtjen ta kthejm ne dashuri luften ne paqe dhe problemet ne zgjillje vetem duke u mbeshtetur ne ullzimin e te mallit zot sepse pa te sikur njerit nga ne token me pasurit e saje po tia japim nuk ngopet ,dhe per kaq banor sa jemi nuk mjafton gjithesia ,dhe me te perms te drejtes hakut disiplinojme dhe kufizojme egon e antivleres duke fuqizuar dhe pastruar shpirtin perms vleres dhe fuqin mendore dhe fizike do ta zhvillonim dhe perdornim sipas vlerave keshtu indiviodi dhe kolektivi me ndimen e krijuesit botnave do ti pergjigjej kerkesave te nevojave qe ka,eshte koha per te gjith per te qene me te durueshem meshireshem tolerant fales ndihmes dhe plotesues ne dobi me shum allurues ndaj krijuesit dhithesise perkujtues te tije dhe falnderues ndaj zotit ,per gjitha te mirat qe njerzimit ne vecanti dhe pergjithesi I ka llene respect per te gjith uroj mirkuptim dhe marveshje qe botes I jep qartesi gjalleri zgjillje shpres shpetim siguri paqe qe gjitha quhen vlera qe aq shum sejcili prej nesh I don per veten e vet por tani koha e kerkon domosdoshmerisht ti kemi per te gjith ne menyre te ndersjellte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu