• |
ide | kryesore

VIDEO/ Basha akuzë direkte Karlo Bolinos të Report Tv, sulmon dhe Top Channel

Lajme, Të fundit

Në krah të banorëve të Unazës që protestojnë për mbrojtjen e banesave të tyre, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka qenë i ashpër edhe me disa prej medieve në vend. Ai ka akuzuar me emër të përveçëm, pronarin e Report Tv Karlo Bolino si të korruptuar dhe që paguhet me paratë që u vidhen shqiptarëve. Basha mori shkas nga pyetja që i bëri gazetarja e këtij televizioni për bllokimin e rrugës ndërsa ka në fuqi një ligj që e ndalon atë.

“Televizionit qeveritar Report TV që paguhet më paratë që u vidhen shqiptarëve, por jo ty se si gazetare kam shumë respekt, dua t’i them se shërbimet që i bën hajdutit Edi Rama i merr të paguara 10-fish. Report Tv paguhet me lekët që u vidhen këtyre qytetarëve…


(gazetarja e ndërpret: “Pse bllokuat rrugën kur ka një ndryshim në Kodin Penal?”)

Sepse ka një kërkesë të banorëve për protestë dhe në të drejtën kushtetuese dhe në të drejtën evropiane ka një hierarki vlerash, normash dhe ligjesh. E drejta e protestës është më e shenjtë se e drejta e Edi Ramës për të vjedhur me Karlo Bolinon.

Nuk ka Kod Penal që të ndalojë protestën. Vetëm në vendet diktatoriale ndalohet protesta. Prandaj le ta marrin vesh të gjithë se në shkelje të ligjit dhe Kushtetutës është Edi Rama. Në shkelje të ligjit dhe Kushtetutës janë ata që vjedhin te Unaza e re dhe që ndajnë paratë me pronarë të korruptuar mediesh si Karlo Bolino i Report Tv dhe medieve të tjera të korruptuara.

Respekt për ty, respekt për çdo gazetar dhe të jeni të sigurtë se me ndryshimin që do të vijë ju do të jeni në gjendje të vazhdoni punën, por ta bëni atë me rroga të siguruara, me sigurime shoqërore dhe qeveria e ardhshme do t’ju respektojë dhe do t’ju bëjë të mundur atë që dot nuk e keni të mundur, profesionin tuaj pa të cilin nuk mund të ketë demokraci” – tha Basha.

Më pas ishte radha e Top Channel të cilin Basha e cilësoi si “media qeveritare”.

“Nuk ka asnjë Kod të ri Penal. Parlamenti nuk i ka votat për një Kod Penal. Asnjë vendim që merret nga ky parlament ilegjitim nuk ka legjitimitet. Ky është qëndrimi i opozitës.

Natyrisht që po të kishim edhe Gjykatë Kushtetuese ajo do ta kishte hedhur poshtë çdo ndryshim të bërë nga një truk-parlament, nga një parlament me 82 deputetë se të tjerët janë marioneta të paligjshme dhe antikushtetuese.

Përtej kësaj, të jeni të qartë ju dhe çdo media tjetër qeveritare siç është Top Channel se hirerkia e vlerave, normave dhe parimeve në një vend kurrë nuk mund të ndalojë të drejtën e protestës” – tha Basha. ©LAPSI.al

15 Comments

 1. ME KETO LIGJET E REJA QE MIRATOI KY PALLOSHI I ANETES KERKON TA TREDHIN PERFUNDIMISHT KETE POPULL . GJENI VEND E FUTUNI PO SHPERTHEU O KURVAT E POLITIKES .

 2. Ligji nuk ndalon protesten o loqe qe kurre nuk u poqe,ligji ndalon ata qe duan te bllokojne rruget dhe te nderpresin levizjen e lire te popullit,por ti I del ne krah njerzeve qe kane vjedhur pronat e pronareve dhe qe vazhdojne prej nje viti te vjedhin lire e popullit se ta ka qefi ty dhe salihut,o loqe

  1. o tope, protesta nuk mund te behet ne maje te dajtit qe mos bezdise qelbesirat te bejne hajdutlliqe..Protesta ka sens atehere kur eshte mosbindje civile..po ku ta dini juve, gjithe jeten keni qene “permbi tepelene”

 3. Te besh ligje penale ( me 3/5) ne nje parlament te pavotuar dhe per me teper ne mungese te gjykates kushtetuese, eshte te thuash DIKTATURE. Gjithesesi Llesho, prit radhen(e ka zene bosi) qe t’i rruash bolet, se gje tjeter nuk i ben astirit o dordolec.

 4. Mos fol ne emer te popullit mer legen bodrumesh. Po ja prish shpijat qe tja japi token pronarit apo ti ndaje per qejf te vet se ja ka lon kristaqi..debil qe harxho ajer kot edhe sufllaqen qe tjapin e ke teper

 5. Une kam kohe qe e kam hequr TCH nga lista duke e bere remove. Pasi refuzoj te shikoj nje stacion kombetar socialist.

  Ndersa Molo Bolinon e shikoj per te mesuar nje Shqipe ndryshe qe as ne shkolle nuk e kam mesuar.

 6. Shurranjoset e shpellaret te lapsi ne mbrojtje te hajduteve te pronave dhe bllokimit te rrugeve shikoni boten o ju qifte salihu fisi,ashtu si ja u qiu per 25vjet prandaj sot mbroni pjellat bastarde te salihut,njeri karuc flet per mosbindje civile te cunit te farihut me zagaret e salihut qe paguhen prej nje viti per te bere proteste 50 kurva te pd dhe kjo na shitet si mosbindje civile,ato do prishen dhe projekti do te ndertohet edhe nga kompania viktoria e lulit,qe ka dhe rastesisht emrin e vajzes se lulit me kumbar pronarin e Viktorias,duroni dhe do shikoni

 7. Nderko une po ta qij gruan o byroist I salihut,sapo te mbaroj me gruan do filloj me vajzen dhe ne fund do kaloj dhe nga Mami,ti vazhdo mbaj shishen e shurres per salihun,per familjen kujdesem une,o shpellar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu