• |
ide | kryesore

Elva Margariti zbërthen filozofinë e Ramës për Rilindjen Urbane

-Instant, Lajme, Të fundit

“Qeveria shqiptare e ka konceptuar Rilindjen urbane jo si një demagogji, por si një filozofi”. Duke u nisur nga transformimet që janë bërë në brendësi të qytetit historik të Vlorës, Ministja e Kulturës, Elva Margariti ka shfrytëzuar këtë rast për të marrë penën dhe për të shpjeguar filozofinë e Rilindjes urbane. Në një artikull të botuar në Panorama (ketu), ku nuk mungojnë patetizmat e evokimit të Ali Asllanit dhe konceepte si: “Vlora nuk është vetëm det”, ministrja e Ramës i përgjigjet edhe kritikëve që e kanë anatemuar atë si makiazh propagandistik:  “Jo si një makijazh për të mbuluar çfarë fshihet pas saj, por si një operacion të thellë, që kthen jetë, që kthen shpresë, që rrit mundësi për zhvillimin e biznesit, që u jep besim të rinjve se ky vend e ka të ardhmen që ata meritojnë”.

Natyrisht që qendra historike e Vlorës është transformuar rënjësisht dhe është një nga punët e mira të kësaj qeverie, por shkrime “pa leje” si këto të ish zyrtares që qëndronte në paradhomën e Ramës, as nuk shtojnë as uk e pakësojnë suksesin e Rilindjes Urbane. ©Lapsi.al


 

Résultat de recherche d'images pour "rilindja urban Vlore" Résultat de recherche d'images pour "rilindja urban Vlore"Résultat de recherche d'images pour "rilindja urban Vlore"

 

3 Comments

  1. I KENI PARE KETO PALLATE APO NDERTESA NGA PAS ? KJO ESHTE RILINDJA , KJO ESHTE FILOZOFIA E SAJ . NGA PARA BUZKUQ , NGA PAS BREKGRISUR . BEJ SIKUR LYEJ E NGJYEJ DHE VIDH SA TE MUNDESH .

  2. Plera vet shkruajn vet vulosin vet vjedhin vet pjerdhin vet shkerdhehen dhe ne na thon shihni si behen punet e shkelqyera qe bejne kurvat qeveritare, tutje plera te shekullit 8🙈pasi ket lloj propagande as homot e juaj te Rilindjes nuk e hane e jo me taksa paguesit e rregullt te nje shteti nudo.

  3. Filozofi padyshim, filozofia e narcisizmit te semure te Edvinit. Investimet estetike nuk prodhojne as pasuri as mireqenie, jane thjesht nje luks grotesk per nje vend qe duhet te jete shume me strategjik me menyren si perdor parate e tij. Imagjino te jetosh ne skamje dhe te rrish gjithe diten para pasqyres duke u lyer. Puna eshte se investimet strategjike nuk marketohen dot dhe duan dekada qe tu ndihet kontributi, dhe kjo eshte absolutisht e papranueshme per egomanine e Edvinit qe i do nen emrin e tij. Dhe me e keqja ne kete mes qe sensi estetik i Edvinit eshte po aq pervers sa cdo aspekt tjeter i tij, nuk arriti dot te prodhoje as edhe nje objekt te vetem me vlera te mirefillta kulturore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu