• |
ide | kryesore

Provokimi i Borchardt me gishtin lart/ Kush po e masakron?

-Instant, Kryesore

Në rrjetet sociale, në mediat e opozitës dhe nga politikanë pranë saj, ka nisur një fushatë linçimi ndaj ambasadorit të OSBE, Borchardt, me sharje, ofendime madje dhe me thirrje për largimin e tij nga Shqipëria.


Shkak për kët u bë incidenti i së dielës në mbrmje kur ambasadori me kombësi gjermane, bashkë me bashkëshorten, kaluan, ndofta rastësisht ndofta jo, aty ku protestuesit e Unazës së re ishin tubuar për të kundërshtuar arrestimet nga policia.


Kaq u desh që ata që e njohën të fillonin të bërtisnin në kor: “Rama Ik”. Normalisht një diplomat i huaj duhet të qëndrojë indiferent ndaj kësaj thirrjeje që nuk i takon atij, megjithëse ambasadori e kuptoi që ajo qe nje reagim i drejtpërdrejtë ndaj qëndrimeve të tij politike. Mirë po gjëja u bë personale kur njëri nga protestuesit, siç dëgjohet edhe në video, i thërriti: “SHAME ON YOU”, shprehjen turpëuese që një grup të rinjsh opozitarë i shkruan në murin e pallatit ambasadorit. 

VIDEO/ Protestuesit i përdhosin murin e shtëpisë ambasadorit Borchardt

Në rrethana normale ky mund të quhet një provokim. Pra kushdo që do të kalonte i qetë në rrugë, dhe do e ndjente që po e agresojnë verbalisht do të reagonte. Kështu bëri fillimisht zonja e ambasadorit dhe më pas edhe ai vetë. Çilti i diplomatëve i treguan atyre që i provokuan gishtin e mesit. Ndoshta një akt i tepruar për një zonjë dhe një diplomat, por askush nuk mund të gjykohet për atë që bën në gjaknxehtësi e sipër.

Me Bernd Borchardt ndodhi e kundërta. Prej disa orësh atij i bëjnë thirrje ta fusë atë gisht aty ku se mban dot, i thonë se fyeu gjithë popullin shqiptar (e pavërtetë, ai iu kundërpërgjigj vetëm atyre që i thirrën), i bëjnë apel të largohet nga Shqipëria se po sillet si mercenar, e kështu me radhë.

Në fakt duhet kuptuar se sado i pamatur të jetë gjesti i tij, aq më tepër ai zonjës që kishte pranë, mllefi i derdhur ndaj ambadorit nuk ka të bëjë me aktin e së delës mbrëma. Nëse do të ishte kështu gjithçka do të kishte kaluar më lehtë, ashtu siç kemi ditur ne ti falim diplomatët e huaj për gjëma më të mëdha.

Mediat/ Borchardt, xhaketa e Ramës e kthyer mbrapsht

Por, në këtë rast, gishti lart i Borshardt ëshhtë pika që derdhi gotën. Ai po gjykohet për qëndrimet që ka mbajtur dhe jo për një veprim në inat e sipër. Ambasadori OSBE ishte ai që u bëri thirrje studentëve protestues të dialogonin me Ramën, fiks ashtu sikurse i duhej kryeministrit, megjithëse e pranonte se kjo i tejkalonte kompetenat e tij. Ai qe i vetmi diplomat perendimor, ndryshe nga sa kërkon sot Bundestagu, që hodhi tezën se reforma zgjedhore mund të miratohet pa opozitën reale. Ai ka mbajtur qëndrime publike edhe kundër organizatës së tij dhe kundër shoqatave të gazetarëve me renome ndërkombëtare, lidhur me lirinë e mediave në Shqipëri. Ai bëri deklarata të nxituara kundër protestave të opozitës, që më pas u detyrua ti korrigjojë me ndërhyrje nga Vjena.

Akrobati i OSBE me dy deklarata. E dredh për 10 minuta

Në fund, kur në muret e shtëpisë i shkruajtën “SHAME ON YOU”, ai u la të keqpërdorej nga qeveria sikur opozita e kishte kërcënuar me jetë.

Andi Bushati: Borchardt, një lake që duhet përbuzur

Pra, shkurt, Brend Borchardt, ka krijuar më këmbëngulje dhe durim profilin e një lakeu të Ramës. Ai ka vendosur të mbajë vetë një qëndrim të anshëm duke i revoltuar shpesh idhtarët e opozitës. Prandaj gishtit të tij të ngritur lart po i jepet kaq rëndësi. Prandaj, një gafë e bërë nga gjaknxehtësia po shërben si shkaku i një fushate linçimi kundër tij.

©Lapsi.al

 


23 Comments

 1. Ky plehre vetem diplomat nuk eshte. Kur bie kaq lehte preh e nje batute imagjino ti thuhet me shume ne tryeza. Ka mbushur canten me eurot e droges e gjakut te Shqipetareve dhe gafurret restoranteve e lokaleve ne Tirane. Jashte ky dhe OSBE nese nuk kerkon falje nga ky horr.

 2. Analiza e lapsit “fut uje ne nje pike” dhe pikerisht tek “gjaknehtesia” e ambasadorit. Ambasadori dhe shoqja nuk duhej te kishin ndjesi ndaj shprehjes “Shame of you”, nese me te vertete nuk ambasadori do te kishte qene korrekt gjate ushtrimit te detyres se diplomatit. Por pikerisht sepse nuk ka qene asnjehere korrekt dhe jo vetem kaq, por ka qene i pozicionuar me njeren pale, nuk e mbajten nervat. Borchardt mund te kete kaluar ne ate zone (them mund se nuk mund te provohet qe ka kaluar me qellim) thjesht per te provokuar dhe per te ndezur gjakrat e ne kete menyre t’i jepte mundesine kapterit te graduar minister qe te urdheronte raprezalje mbi protestuesit. Edhe gjesti provokativ kete qellim ka patur, gje qe tregon se jo vetem nuk eshte pale, por eshte edhe vegel. Shkurt, qeverisja e rilindjes, te miren me te madhe qe i beri ketij vendi eshte se me ne fund komplekset ndaj te huajve qe na kane munduar vite te tera, po marrin fund.

 3. Shpellaret e moraleshme e meritonin nje sharje alla Europe,ju I vute tritol te dera e shtepise dhe u gezuat o shpellare,bota eshte me rrota

 4. Na ishin nje here nje tufe gomeresh qe u ankuan per samarxhiun i cili nuk ja bente mire samaret dhe ju vrisnin kurrizin.
  Parlamenti i BE e nderroi samarxhiun me nje tjeter.
  Kaloi pak kohe dhe gomeret u ankuan perseri duke iu lutur komisionit te BE:
  Aman, na ktheni samarxhiun e pare se ai e dinte ku na dhmbte kurrizi, ndersa ky i riu na masakroi kurrizin.

 5. shqiperia eshte vendi i parajses per keto soj parazitesh nen masken e diplomatit sex pare qejf batihava oh oh oh

 6. I vetmi burre me bole ne politiken shqiprare
  ILIR META.
  Nese ai e ka pare xhestin e Bosh-karit,duhet ta shpalli person nongrata. Ai Bq duhet te zhduket nga Shqiperia. Shpresoj shume se Presidenti do ta largoj “dashnoren e qeverise” ose “toren”

 7. keta jan ber si ai budallai ne tiran qe vinte i ngacmonte vet njerezit dhe pastaj u thoshte ckeni qe shani. a i nxorret gishtin ketij ca kohe me pare? thjesht ktheu reston. e keni share e ca si keni then, tani thoni pse na nxjer gishtin. mbase e ka ekzagjeruar, po njeri eshte dhe ai. po sikur ne vend te ketij te kishte qen ndonje tip si Seit Dollapi apo Sal Lusha apo Zet Haxhia kur punonte per Salen?

  1. Nuk eshte gishti problemi. Ne fakt gishti eshte gjesti me i sinqerte qe ka bere ndonjehere ky person dhe per te duhet te jemi mirenjohes. Nese deri dje dridhej e sperdridhej te pakten sot e dime te gjithe ku qendrojme.

 8. Lapsi ka dhe me keq. Investigoni faktin qe mori dashnoren ne pune kunder te gjithe rregullave. Nuk eshte diplomat por pusht.

  1. duke pas parasysh sa banale esht kjo puna e nepotizmit ne organizatat internacjonale sme duket me keq se papergjegjshmeria e njeanshmeris qe i dha krah te keqes ne Shqipni…po mir le te dihet si info

 9. Shpellare u merzitet per gjestin e gjermonit,por ju pushta harruat salihun ne Kuvend shante deputetet me motra,me nene,me grua por atehere ju pelqeu e shamja e salihut o rrace muti,kur shan nje gjermon qe ja keni nxire jeten per vite ju shurrsa merziteni,kur shan salihu ju masturboheni ne kolektiv,kontrolloni trute o shpellare

 10. PLEH Kavalli I OSBE U DERGUA TE BENTE XHIRO andej me pritjen qe protestuesit e irrituar do ta gjuanin ne mos me grushta me fjale.
  Mirepo ky Lanxhua R pre e brireve te vet. Na ngriti gishtin Riqna e mbushur me paret qe I hedh si zagarit Mostra Pikturist, tani gishtin ja ka fut vetes e OSBE Lavires.
  Pritet te marre. Nobelin, thane, po jo, Nobelin po e pret Mostrave citjane…

  T’hifte Makuteria ne tru-
  T’hifte vedi m’qef!, uron poplli. Mostrat.
  Mbretit Mida kështu I ndodhi : cdo gje qe prekte I behej AR…. Mirepo I zu fyyytin, Makutit.
  Kurse Mostrave tona u ka zene frymen, zvarrisen ne agoni as gjalle as ngordhur…

  I kane varr ato medaljet Burrashtets, Liderrra Botnore si hajmali po si bëjnë derman as letrat zotit te Hebrejve te Muri NE Jerusalem…
  Skane PA gjo aaaaaala, mjerzinjte.

  Ne delirin e tyre amoks nuk e besuan qe vjen një ditë kur te flakin ne Qenef dhe I vene hunin siper… .

 11. Pra ne i kemi miq keta na fusin gishtin dhe ne duhet tu themi hallall ta kemi na dilni edhe nga shpia se ju jeni miqt tane dhe mun edhe te na q…. , kjo nuk eshte miqesi o bushat eshte qirje me kallam. Urime

 12. Salihu ju pershendet o shpellare shurrsa per punen qe bete duke e share gjermonin,dhe ky ja u futi gishtin ju dhe luluse sot,tani hani mutin e salihut se ka dhe festen

 13. jo o kesollar nga mocali, nuk harrohen as te sales as te edit…; i pari nuk a me ne pushtet shpresojm te ulim nga kali te dytin edhe pse ti sje dakort;

 14. Edhe ke ty paska bere pune Gishti gjermonit o el cid,tani qe miu kaloje nuk do e kesh problem me,pyete dhe lulune se ka eksperience ai

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *