• |
ide | kryesore

Fundi banal i ‘demokratëve’ të Rudina Hajdarit

-Instant, Kryesore

Një pjesë e madhe e mediave shqiptare po tallen me veten dhe ndjekësit e tyre duke trajtuar seriozisht një fabul banale që duhet të zinte vend në rubrikat humoristike.

Fjala është për sherrnajën banale midis disa deputetëve sharlatanë që i shiten publikut si përfaqëues të opozitës. Një numër i madh burrash të prirë nga Korab Lita, Albert Zeneli dhe Halit Valteri, u mblodhën në 10 tetor për ti vënë stërkëmbësh një gruaje sa të brishtë aq edhe naïve, Rudina Hajdarit.


Me një gjuhë çapraz, me argumenta haluçuinantë ata thanë se Rudina i kishte turpëruar me gafat skandaloze që ka bërë në kuvend, se u kishte vjedhur shumë rrugë jashtë shtetit, duke i shërbyer qeverisë krahas Gramoz Ruçit e Taulant Ballës dhe vendosën ta shkarkonin.

Znj Hajdari, me një shqipe të çalë dhe krejt e shokuar nga ai zell i papritur meshkujsh veriorë ndaj një krijese të hajthme, i hodhi poshtë vërejtjet.

Por, burrat deputetë morën vendimin se ajo e “pranoi dorëheqjen” dhe vijuan të votonin për ti zënë vendin.

E në këtë pikë komedia degjeneoi në estradë.

Kandidat i parë u shpall Korab Lita, cili sfidën më të madhe intelektuale në jetë e ka pasur të shërbejë si zëvendës i Xhelal Mziut në Bashkinë e Kamzës.

Kandidatë alternativë ishin Alban Zeneli që u tërhoq menjëherë dhe Halit Valteri që kërkoi kohë për të përgatitur garën. Por, kur e pa se nuk fitonte “garën” e cila nxori kryetar Korab Litën (foto poshte duke shpallur largimin e Hajdarit), edhe Valteri u tërhoq dhe ashtu sikurse ia futi PD-së që e bëri deputet, u soll edhe me kolegët e rinj: Ai tha se ishte përkrah me Rudina Hajdarin dhe se shkarkimi i saj nuk kishte ndodhur kurrë.

Në mënyrë akoma më qesharake u soll edhe një grua që deri më sot askush nuk e dinte se paguhej si deputete: Fatjona Dhimitri (djathtas lart). Ajo fillimisht firmosi për shkarkimin e Rudina Hajdarit, doli edhe në konferencë shtypi, përkrah Korabit të lartë sa një mal, për të konfirmuar atë kryetar të opozitës së re dhe më pas i shkruajti letër Gramoz Ruçit ku tërhiqej nga firma që kishte hedhur me dorën e saj, me pretendimin se ishte kërcënuar.

Image

Nga gjithë kjo estradë gjigande deri më tani kemi dy pretendentë:

Rudina Hajdarin që nuk pranon se i ka bërë gazin e botës deputetët e opozitës së re dhe këmbëngul të vazhdojë të qëndrojë në krye të grupit dhe nga ana tjetër, Korab Litën, që Rama e ofendon sa herë hyn në sallë duke i thënë “me ty nuk replikoj se nuk të njoh”, e që do ta lajë këtë turp duke i zënë vendin Rudinës.

Po, po, kaq banale është ajo që po ndodh më përfaqësuesit e opozitës së re në kuvend.

Dhe këtë shumica e mediave të mëdha e përcjellin si një betejë normale politike. Ndoshta vërtet kujtojnë se këta janë deputetë heronj me të cilët ambasdori Borchardt u zotua të bëjë reformën zgjedhore dhe ambasada USA i paraqiti si opozitën reale të vendit. Këta janë ata që po ‘luftojnë” për ndryshimin e sistemit, ndërsa deri sa kjo të ndodhë, po përpiqen ti vjedhin si plaçkë deputetët njëri- tjetrit.

©Lapsi.al

35 Comments

 1. Çka ndonje gje te re ketu? Pse ato deputet te Pd qe ishin ketu para ketyre jane ma pak “esnaf” se keta palo deputet?. Mos na humbni kohen!!

 2. Shpellare mos I shani,se lulu u lodh bashke me salihun duke I kerkuar veri-jug dhe ja u shiten sapunin per djath vicidoli,lulu e mburrte grupin qe kishte zgjedhur neper tv,tani keta demokrat te oreve te para na u bene ballista qe kerkojne pula jashte shtetit,rrace muti jeni o shpellare

 3. Ti shkerdhefshin fisin femer te gjithe shpellaret pasi dhe KARIN e kan shume te madh dhe ohh sa kenaqem femrat e jujaja me Karin e madh te shpellareve.

 4. Ata nuk jane deputetet e -PD-por plehrat dhe jashtqitja e -PD-se kuu blene nga drogaxhinjte per te mbajtur parlamentin gjoja fuksional .Por mut -muti dhe Like Floriri qe nuk nxjerr nje Dekret per shperndarjen e tij qe nuk eshte fuksional sipas kushtetutes me 140 deputete ,pa le te hidhen drogmenet qe eshte ligj anti kushtetues.

 5. Keta ishin vetem emra plotesuese qe as ne endrat me te cartura nuk e kane pare veten deputete. Po te ishin vende fituese , vendet e tyre nuk i kishin lene te tjeret. Keta jane treguar pozitive vetem kur kane pranuar te ishin fundi i listes ( Se dhe te gjesh emra per t’i vendosur ne fund nuk eshte e lehte. Ata VIP-at fillojne dhe ankohen po jane te dytet dhe menjehere sulmojne nen brez.) Keshtu qe Lulit faji i mbetet vetem per Rudinen se te tjeret ishin aty per mbushje

  1. Ke bere koment me shume vend. Keta jane vec copa e fundit per te fshire bythen e tiganit. Ate qe nuk pranon ta beje askush. Sa per karadebilen Luli e vuri ne respekt te te atit dhe kudo ka raste te tilla. Ne te vertete askush nuk e mendoi se kjo mund te ishte rast kaq I rende antiintelektual. Luli e pastroi grupin nga funderrina si Bregu, xhozi, bode dhe patozi shoku I merollumit. Ai ka me shume merita sesa gabime. Dhe kohe ndonese ngadale po ja ve ne dukje nje nga nje. Rama I bleu te gjithe fitoi pushtet ne dem te nje karakteri politik te shemtuar. Dhe kjo do ti faturohet shume shpejt edhe politikisht.

 6. Ky stan (i ketyre “deputeteve online”),kete bylmet do te jape.Rudina nuk eshte nje vajze e brishte dhe po aq edhe naive.Ajo eshte,sikunder thone,edhe e mireshkolluar,por ky mireshkollim,nuk paska ngjitur ne nje rrace idiotesh e sherrxhinjsh,qe duan te dalin vetem kunder rrymes (faj te rende ka edhe “rryma”qe e futen ne mesin e saj).rezultati i ketij mireshkollimi ( a jeni te sigurte qe ajo te kete mbaruar shkollimin ne ato qe deklaron vete ajo?),eshte shpalosur ne disa seanca parlamentare dhe deklarata te sajat.Po te kete sado pak respekt per reputacionin qe e gezon ,por krejt aforfe,ajo nuk duhet te dale me ne mejdan,qofte edhe si thjesht nje figurante.

  1. Me siguri ti je ithtar i nje partie tjeter qe u krijua si organizate terroriste, u rrit me Lenkat dhe Themiet dhe sot perfaqesohet nga ideologet e shquar Tualet dhe Spiropalla

 7. Te lumte Andi, artikull shume i mire.
  Fakti qe kemi te tille deputete dhe te tilla komente tregon se pse Shqiperia eshte aty ku eshte dhe meriton ate qeveri qe ka.
  Si more nuk komentuan njehere me llogjike keto njerez por vetem duke share a perdorur fjalor rruge.
  Ndoshta do ishte mire qe ti filtronit komentet perpara se ti publikonit – ju kuptoj qe ju nuk doni te censuroni, por me keto njerez te vjen turp per keto komente.

 8. Ruaj veten vajze zagaret e salihut jane rrugeve vetem urdher presin,lexoji disa nga zagaret me ne krye stalinin qe u be I gjalle me emrin se deri sot ishte juri,vlonjati,astriti,keta zagaret vetem mutin te hane por kujdes nga zagaret e salihut qe rrine te rrugica e pallatit te salihut.

 9. Salihu I xhindosur Rudine,salihu ne makth kujdes Rudine,salihut izeti dhe Azemi nuk po e lene te fleje,kujdes zagaret e shpellaret Rudine

 10. Nuk ju vë faj këtyre komentuesve që japin “mendime” këtu me një gjuhë të ndyrë rrugaçërore.
  Lexoj sot në Topin e Kanaleve të Blushit që ka bërë zbulimin “sensacional” se zgjedhjet lokale të 2016 në Dibër, i paskej vjedhur PD, pasi ka “zbuluar” “skandalin e madh”, që kreu i PD, Lulzim Basha, paskej buajtur në të njejtin hotel të Peshlopisë, ku ka buajtur edhe Ymer Lala. Pra sipas Kanalit, paskej qenë Basha që me ndihmën e Lalës ja paska vjedhur votat vetes për tja dhënë Ramës.
  Topi i Kanaleve ka bërë edhe një zbulim tjetër.
  Paskej qene edhe kryebashkiaku demokrat i Kamzës, Mziu, që është “përgjuar” duke blerë vota për PS, e që “çuditërisht” gazeta Bild nuk e ka publikuar.
  Zbulimi i tretë, akoma më interesant, na qenka se Rama paskej urdhëruar prokuroren Marku që dosjen 184 tja heqë prokurorisë së krimeve të rënda, pasi në këtë prokurori paskej kaluar afati 3 vjeçar i hetimit. e meqë partia socialiste është e “vendosur” që të ndëshkohen Tahiri, Manja e Gjiknuri e vetë Rama, vendosi që këtë dosje ta rihetojë nga e para një nga dy prokurorët e Peshkopisë, pasi prokurori tjetër paske konflikt interesi si familjar i Keshit

 11. Diku nga 2015 kur isis po rritej, USA ndau nja 500 milion usd per te stervitur luftetaret opozitar te Asadit e donte ti fuste te luftonin Isis-in. U harxhuan paret po reziltat hic. Eshte proverbiale pergjigja e nje gjenerali para komisionit te senatoreve:
  – sa luftetare kemi stervitur me 500 milon usd
  – pak zoteri- tha gjenerali
  -po sa, sa?
  – jo aq sa prisnim.
  – Sa ishte numri gjithsej, a keni info?
  – Pese veta mbeten ne fund zoteri- u pergjigj gjenerali
  Pas kesaj amerikanet u lidhen me kurdet.
  Keshtu si puna atyre 5 luftetareve jane edhe rudina me grumbullin e vet e boshardi me te vetet.

 12. Po neve te na e rrasin deri thelle ne germac e ti themi rrofsh, po te lexosh komentet shqiptari i shkruan shqiptari…. shpellar motren, grune qenin e shtepise, ore kaq fort ju ka qi ky rama saqe shisni edhe motrat edhe nenat, se motra dhe nena jane edhe ato shpellart o ju gjykofte zoti uve

 13. Me keto komente banale tregojne se kush jemi .Militante te semure nga te gjitha krahet e plitikes dhe injorant .Lapsi keto komente banale duhet ti eleminoje . Sa per temen qe diskutohet nuk ja vlen

 14. Zagaret e salihut ne sulme shume dimensionale por me kot kete lufte e fiton vetem don kishoti,ju te tjeret shurren neper patallona do e mbani se per ju larja eshte e tepert,Zagare shpellare e shurranjose kthehuni nga keni ardhur,sepse kur shpellaret zbresin ne qytet,Kombi eshte ne rrezik te modh.

 15. Ky Korabi qenka me palle se kjo Hajdari. E ndoqa rastesisht sot kur foli ne parlament, ku qershia mbi torte ne fjalimin e tij ishte qe kamzalinjte jane qytetare virtual dhe virtuoz. .. Mjere Shwiperia ne dore te kjjt ka rene!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu