• |
ide | kryesore

Takimi me kryeministrin italian/ Rama: Ne duam të martohemi me BE, britanikët duan divorcin

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka shkëmbuar batua gjatë konferëncën me kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte.

Rama tha se Britania nuk mund të shërbejë si shembull për ne që jëmi të dashuruar dhe duam të martohemi me BE.


“Dikush që dëshiron që të vendosë fjalën, të përfundojë një martesë nuk mund të shërbejë si shembull për një tjetër që është i dashuruar.

Ne jemi një histori dashuri me Europën dhe nëse britanikët dëshirojnë divorcin, por nuk na shërben si një shembull për të hequr dorë, pasi për ne Europa është një marrëdhënie e fortë që ka një prejardhje të hershme.

Ka shumë prej tyre që shtrojnë pyetjen që si ka mundësi që këta shqiptarë janë të tërhequr nga Europa. Për në Europa është një hapësirë paqe dhe sigurie. Ne vijmë nga një kohë jo e largët ku gjendeshim si Korea e Veriut e Europës.

Një gjysëm milion shqiptarët i braktisën shtëpitë në luftën e Kosovës. Është rrugëtimi i vetëm jo për Europën, por për ta shndrruar Shqipërinë në një shtet të së drejtës.

Ne nuk po kërkojmë një dhuratë as lëmoshë, por jemi duke kërkuar atë që na përket, jo për t’u sndrruar në anëtarë të BEsë por për të celur negociatat dhe më tej do të tregojmë se do të jemi të gatshëm për t’u shndrruar në anëtarë. Bëni këtë atë, dhe pastaj shihemi vitin tjetër dhe pastaj…kemi edhe këtë edhe atë si alibi.

Në këto momente shumë prej vendevve anëtare nëse do të ishin në vendin tonë do të kishin të njëjtin problem.

Data 18 është e rëndësishme, por në 19 dielli do të lindë sërish, dhe nëse nuk do të kemi një PO do të vijojmë pasi rrugëtimi është për ne dhe nuk është se e bëjmë vetëm për Europën” tha Rama.

10 Comments

 1. Apapapa, si i ka keto batutat sikur Rama te ishte nje tjeter person, Berlusconi! Socialistet duhet te mburren me te…

 2. E ben ti vije keq per gjynah Europes.
  Sa te kaloje lumin e pastaj i duhen 3 berbere qe porosit Batoni dhe doren lart si Ducja mbi kokat e opozitareve.
  Po prape humbi Europa sipas Mimickes e jo ne.

 3. E katandiset kete milet qe nuk i ben me derman askush, jo me kurva plake. Cfare fiton qytetari shqiptare nga hapja e negociatave? Asgje. Cfare do te fitoje shqiptari nga antarsimi ne BE, nese arrihet ndonjehere ? Prape asgje sepse BE- ja s’ ka me koloni ne Afrike, kriza ekonomike artificiale ne Azi apo ne vendet ish-sovietike, per te perfituar. Pas antarsimit te miliona lypsareve polake, cek, sllovak, balltikas, rumune, bullgaresh, BE-ja mori fund ekonomikish dhe papara BE-ja eshte asgje. Valle pse keta hajdutet tane kerkojne me doemos qe te na mashtrojne me lugen bosh BE?

  1. Po kurva e re o turku mutit kush eshte! Europa eshte e vetmja shprese e Shqiperise, po qelbesira si rama nuk duan te integrohen se do perfundonin pa pune dhe ne burg. Vetem nga fondet komunitare do peefitoheshin qindra milion cdo vit … po hej me mire fusim popullin ne borxh me ppp

  2. Do me thene ti thua do futemi nese na japin para?! Nuk e ke keq, je mesuar me qylin zoterote..ndaj edhe ata nuk duan..Ne fillim bej detyrat leshko i panginjur pastaj, parate aty jane..

 4. o ty te ka mor muti shalet o pleher. ti ke nevoj per evropen dhe evropa ka nevoj per britanine. po ti ke gjet nji popull budalla e bon qef

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu