• |
ide | kryesore

Negociatat, Rama: Edhe po refuzoi Franca, dielli do lindë sërish

Lajme, Të fundit

Kryeministri shqiptar Edi Rama ndodhet në Bruksel aty ku të enjten do të mblidhen krerët e Bashkimit Europian për të vendosur mes të tjerash edhe për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Rama thotë se refuzmi i Francës lidhet me arsye të saj duke hequr përgjegjësitë nga vetja.

“Ka një bllok të madh për “PO”, i cili kërkon vazhdimin e procesit. Pastaj ka dhe një barrikadë nga ana e Francës për të ndryshuar natyrën e procesit. Është një përplasje qasjesh brenda familjes europiane. Vazhdojnë përpjekjet intensive në të gjitha drejtimet. Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm” – tha Rama në një intervistë për Televizionin A2.


Rama hodhi poshtë idenë e ndarjes së Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria duke ua faturuar atyre që nuk kuptojnë se çfarë po ndodh.

“Ideja e ndarjes është valëvitur nga ata që nuk kuptojnë asgjë nga vendi ynë dhe mundohen të kapen “pas çdo fije bari si i mbyturi”. Unë mendoj se nuk jemi në këto kushte. Jemi në kushtet që shkojnë përtej një vendi apo dy vendeve.

Madje, ka diskutim që edhe Serbia dhe Mali i Zi të përfshihen në një proces të ri. Pra, të ketë një frenim, një ridemsionim të procesit. Është një lojë shumë më e madhe nga ajo që na përfshin ne si Shqipëri” – tha Rama që gjithsesi thotë se edhe nëse Shqipëria refuzohet edhe këtë herë, përpjekjet do të vazhdojnë.

“Në datën 19 tetor dielli do të lindë përsëri dhe ne do të vazhdojmë përpjekjen. Ne nuk e bëjmë këtë për shtetet e BE, por për veten tonë” – tha Rama. ©LAPSI.al

19 Comments

 1. MIREMBREMA NGA SURRELI KU SAPO KA DALE HENA!
  Do iu pershendes serish date 19 tetor kur te lindi madje me sakte te RILINDI DIELLI.
  Po nuk Rilindi Dielli, Une do iu pershendes me kengen e Rilindjes se shiut: SHI BIE NE TIRANE.

 2. S’te pordhi socialisti Macron! Madje s’te ka ne asnje refene!! Se dhe socialist, nuk je ti!!

 3. Duhej te kishe goje te flisje po te kishe plotesuar gjysmen nga 9 kushtet. Si ke goje e flet kur kapesh per reformimin e kerkesave nga Franca. Ja pra ato qe ti dha paster Gjermania. Ato kerkon dhe Franca qe ti mbyllet goja. Mos u kacavjerr si urthi neper peme se ja more frymen ketij populli. Testimin nga populli e more ne 30 Qershor. Ke vjedhur votat pa ke fituar deri tani. Mundohu te kapesh ndonje skenar alla Ruci alla Balla Alla Manja apo Baton Haxhiu.
  Te terhiqesh i ben nder vetes.
  Ndigjoje Zaevin cfare thote per doreheqjen. Nuk eshte as turp e as krim. Dhe pasardhesi nuk do e kete te lehte me kete pacavure qe eshte bere.

 4. Dielli do te linde kur Merkel te mos jete me kancelare, apo Trump te mos jete president i USA, por dielli nuk do te linde dhe do te kete nje erresire te perboteshme vetem atehere kur Rama te mos jete kryeminister dhe Spiropali te mos jete me ministre per marredhenjet me parlamentin. Vetem ky kombinim do te shkaktoje apokalipsin dhe shkaterrimin e plote te planetit…

 5. Nuk del dielli per hajdutet
  Mbaji tashi hajdutet e rilindjes nen
  sqetull se po i leshove ti do te leshojne edhe ata ty
  Evropa eshte kurve po nuk eshte budallaqe

 6. Dielli do lind perseri , por nje hale si ti nuk do ndricoje kurre , beme babà qe te ngjaj !🤮🤮🤮
  Perse nuk jep dorehqjen , çfare duhet te ndodhe me shume se kaq ?
  Person , non grata.

 7. Partia e vetme e krimineleve eshte krimi. Sa me shume bejne aq me shume zhyten ne llumin e krimeve. Evoluojne evoluojne. Lluc e me lluc.injorance e madhe.

 8. Cmendim kane shoqatat frankofone ne Shqiperi?! Se vete shqiptaret vdesin per Francen edhe pse jua ka q nonen historikisht. Mire jua ben.

 9. E drejet!
  Ti do te jesh bastard serish!
  Ajo klurva qe ke ne kulle do te jete kurve serish!
  Dhe ajo bucorja qe te ka shtene nga tyta e mitres po bucore do te ngele!

 10. o ipaemer i ps pse paska kar rama une kujtova se eshte komplet kar sa mir qe e dike une kujtoja qe paemrat e ps ishin loqe ja qe paska edhe karna por komplet aman

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu