• |
ide | kryesore

Çfarë tha Macron për Shqipërinë, përkthimi fjalë për fjalë (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti frances Emanuel Macron e bëri të qartë dje se ishte kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas tij BE ka probleme të brendshme dhe për momentin nevojitet një reformim i procedurës së zgjerimit, pastaj të flitet për hapjen e negociatave për këto dy vende. E fortë ishte sidomos deklarata e tij, kur tha se e kishte të vështirë t’u shpjegonte francezëve hapjen e negociatave për Shqipërinë, kur ky shtet është i dyti në Francë për numrin e madh e azilantëve. Shihni në videon më poshtë të përkthyer në shqip nga Exit.al këtë pjesë të deklaratës së Macron.

©LAPSI.al


13 Comments

 1. Me ironikja eshte qe kjo Europ sic eshte dizenjuar politikisht ka qene idea e Napoleon Bonaparte, ndersa ky kokloqja i Frances thote jo……

 2. Ideja e Napoleonit nuk ishte qe Evropen ta hante bolshevizmi! Ky i fundit ka zene rrenje thelle ne Shqiperi e ne lindje.
  Napoeleoni i urrente e percmonte Carët rusë dhe bolsheviket qe erdhen 90 vjet pas tij.
  NUK eshte kokloqe Macron, po shiko kete Cunin e Kristaqit si ngul kembe, ne vend te reflektoje dhe te pranoje shpullen kokes!

 3. Duke u ushqyer me Llumin e Mutit Meros dhe sa i zgjuar je bere, po te ishe mbytur ne mutin e Sales sot do te ishe nje gjeni i vertete.

 4. Statistikat e azilkërkuesve në 2018 në Francë:
  – Afganistan 10 205
  – Shqiptar 8 280
  – Nga vende të tjera (kryesisht Afrika) 73 350

  Emigrantët në Francë: 6.5 million
  Popullsia në Francë: rreth 71 million

  Jo se e meritojmë apo fitojmë ndonjë gjë nga hyrja në Evropë duke patur parasysh pederastët që e drejtojnë por për të kuptuar hipokrizinë.

  Ironia e fatit, kryeministri largpamës jon e uroj për fitoren ky i futi gishtin nga mbrapa. Sjelle tipike e pabesë dhe pederasti.

  E vetmja reformë që do Evropa është të zhdukim nga skena politike njerëz të ndyrë si ky, Rama, Basha dhe Erjon Veliaj.

 5. Rama eshte i vetmi qe e ka konsideruar si normale ceshtjen e azilanteve, madje e ka inkurajuar si zgjedhje cilesore. Sesi mund te jete zgjedhje cilesore largimi nga nje gjendje e pashprese, drejt tjetres gjithashtu te pashprese ( sepse te gjithe jane kthyer), vetem Rama e kupton. Sikur t’i kishte thene vetem nje fjale inkurajimi per te qendruar atyre qe ikin! Vetem kaq! As ate nuk e beri. Turpi dhe deshtimi eshte i gjithi me Ramen

 6. Nje gje eshte kontradiktore ketu. I bie qe te na heqin levizjen e lire, te na japin hapjen statusit kandidat dhe perseri te na japin levizjen e lire.
  Shikoni se lepuri fle ne tjeter vend.
  Vec rrumpalles dhe degjenerimit te ketij shteti me hajdute, eshte dhe se historikisht Franca ka qene dhe eshte mike e Serbise.

 7. Cfare ironie? Femijet dhe niperit e komunisteve te dikurshem, jane bere bllok kunder armikut te jashtem qe po na pengon integrimin e vendit. Vertet jeni kaq naive, apo thjesht vuani nga militantizmi akut? Pervec atij kokeloqes qe vjell cdo dite te njejten porcion diarreje me shurranjose dhe salih, a mund te kete vertet ndonje njeri normal te besoje qe ne meritokemi integrimin, paskemi bere detyrat e shtepise, Europa ka probleme etj? Po ku jetoni, ne hene, apo ne Surrel? Idhulli juaj pervers po shkaterron cdo grime te mbetur te demek-demokracise ne Shqiperi. Sot u ligjerua edhe vjedhja e bregdetit. Vazhdoni te pretendoni integrim me 1.5 ore ne dite.

 8. Ky Macron eshte i pacipe
  KM shqiptar i dhuroi nje pale kepuce adidas, ndersa ky nuk pranon t’i beje nder Shqiperise. Kerkoja kepucet mbrapa z. KM. Nuk i meriton ato kepuce ky njeri. Duhet se s’ben te largohen nga Shqiperia si “non grata” ambasadoret e Frances dhe Hollandes dhe te nderpriten menjehere marrdhenjet dipllomatike me ta. C’te duhen Franca dhe Hollanda kur ke Tao Taon dhe Dulqinjen e Tobozes?

 9. Vini re! Vojokushet e Rilindjes komentojne gjithnje pa emra.
  Jo sepse s’kane 2 sekonda kohe te sajojne nje nofke aty per aty – por se ndjehen BASTARDE PA EMRA, sic edhe i do Partia. Jane zhytur ne rol!
  Namyti, mos ua ver re -thjesht zhurmues PA pagese te Ridhjerjes!

 10. cfare tu spjegoje francezeve Makroni apo tu spjegoje paditurine e tij ,a nuk e din ai se azilkerkuesit tane nuk jane dosido,por ka pas nga ata qe jo vetem kane mahnitur Parisin por edhe jane bere kryeministra te ndonje vendi feudalosocialistokapitalist,Dhe po nuk e besoi te te pyes z.Vorpsi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu