• |
ide | kryesore

Basha pas ‘Jo’-së për negociatat: E prisnin, Rama përgjegjës

Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas ‘Jo’-së së Këshillit Europian për çeljen e negociatave të Shqipërisë, Lulzim Basha doli në një konferencë për mediat, pak pas përfundimit të komunikimit me median nga kryeministri Edi Rama.

Ai e nisi fjalën e tij duke shprehur keqardhje për vendimin e dhënë sot nga Bashkimi Europian, duke theksuar se do të ishte një gënjeshtër e madhe nëse do të deklaronin se nuk e prisnin përgjigjen negative.


“Dua ta nis me shprehjen e keqardhjes time për ditën e sotme. Nuk është ajo që kemi dëshiruar dhe shpresuar. Por do të ishte një gënjeshtër e madhe ndaj shqiptarëve që të thoshim se nuk e prisnim.

Që prej vendimit të Bundestagut për vendosjen e 9 kushteve Shqipërisë, ishte e qartë se skenari më i mirë i mundshëm i KE, nuk do të ishte një vendim më pozitiv se aq. Por mund të merret dhe vendim më negativ.

PD dhe unë personalisht, siç e kam ndarë dhe me bashkëqytetarët për raste të tjera, kemi punuar fort që të bindim miqtë tanë gjermanë të Angela Merkel që ta kthenim ‘JO’-të e tyre në ‘PO’. Edhe njëherë dua të shpreh mirënjohje më të thellë, ndaj kancelares Merkel dhe partisë tonë simotër. Për faktin që jo vetëm arritën të siguronin një maxhorancë brenda CDU/CSU, u bë udhërrëfyese për Shqipërinë në BE.

Dëshironim një rezultat ndryshe sot. Por nuk prisnim më mirë sesa Bundestagu vendosi para dy javësh. Shqipëria nuk mund të merrte një ‘PO’ të prerë, siç mund ta merrte sot Maqedonia. Ftoj këdo që mund t’i ketë harruar, që t’i rikthehej kushteve të Bundestagut”, tha Basha, i cili shtoi se Edi Rama vazhdon propagandën e tij, duke thënë se qeveria ka bërë detyrat, e duke gjetur armikun jashtë tij.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Rama bën edhe ironi: Unë faj për negociatat, nuk i binda Gjermaninë dhe Francën që të pajtohen 

Basha tha se Shqipëria po bën hapa mbrapa, kurse thekson se qeveria është përgjegjëse totale për moshapje negociatash.

“Shqipëria po shkon pas. Dy kushte të reja nga Bundestagu janë që të arrestohen hajdutët e votave dhe po ashtu të përsëriten zgjedhjet e 30 qershorit, që ishin diktatoriale. Kryeministri shqiptar vuri interesin e vet mbi interesat e shqiptarëve. Ka një përpjekje për ta paraqitur situatën sikur ka përplasje mes Francës e Gjermanisë dhe jo gjendjen e Shqipërisë.

Kjo është një tentativë qesharake. Në këtë gjendje nuk ka shanse të hysh në BE. Dil e pyet një shqiptar të thjeshtë a është gati Shqipëria e do të thotë jo.  Kush nga ne nuk e di se çfarë valë emigrimi ka Shqipëria. Vendi ynë ka numrin e azilantëve më të madh në planet. Rama u puth me Mogherinin e kujtoi se ia hodhi. Këta thonë ne kemi bërë detyrat, plastë armiku, plastë fashisti. Në Europë nuk shkohet me propagandë”, u shpreh Lulzim Basha.

©LAPSI.AL 

23 Comments

 1. Je nje hap larg zyrave te kryeministrise z.Basha . Kerko dhe bej ndryshimet rrenjesore edhe nesepalloshi i anetes jep doreheqjen , mos prano zgjedhje pa ndryshime . Gjithçka eshte ne doren tende .

 2. Qafsh te tome oreeee… E prisje ti , Bythqir ? U leshuan hienat sot se ju erdhi dita. U kuvat e mutit.
  Mutin ti hani Rames. Prap do ju mundi ne zgjedhje .

 3. IK ORE PLAK BYTHQIR. TI DUHET TE JESH NE BURG QE TE KEMI NJE GJYSEM SHANSI ME U HAP NEGOCIATAT. KE MARRE ZVARRE KETE VEND PREJ 30 VITESH, DHE THU E KA RAMA FAJIN. RAMA KA HAQET E VETA, DHE SJAM FARE ME TE, POR TI O SHKERDHATE BURRE SKE GOJE TE FLASESH

  1. Ti je i njejti person se e paske menjen tek kokuqi, bq ky bq ai..kur te thuash na njofto te te plotesojme nevojen urgjente…

   1. Qepe gojen or moterqir se ,mamit tat i fus karin kurse ty t fus preshin sumes . Rames ti edhe gruja jote i hani karin.

 4. Po o rrot kar po. Pse nuk po e organizon protesten, eshte momenti i duhur, nuk te vjen prap ky shans. Ketu nxjerr ne pah sa i padobishem je dhe e ben ramen te duket i zgjuar.

  1. Ta provoje te beje protesta por te tere ata politikane qe u angazhuan kaq shume nga 26 vende te europes per hapjen e negociatave DO TA TREDHIN ME THIKE BUKE.
   Do ta kryqezojne me keq se krishtin.

 5. po cfare proteste organizon ky,ky din vetem te lepihet,te zgerdhihet,edhe ne profeste shkonte mbi nje ore me vonese qe njerzit te telendiseshin ,ky vetem ben sikur sepse emrin edhe ky e ka ne bodero te rilindjes

 6. Lyli aq sa kishte ne dore e boni. Takoi bythqirat e Hollandes dhe ato i thane jo Albanies. Kercenuen edhe se do vejne vizat.
  Lyli tani kujto se i ka ardhe dita. Sa Esata paska pas ai ven mere burre.

 7. Hahaha fajin e ka saliu luli likja mona duma shehi ndoka hajdari paloka makron merkel vucic thaci zaev haradinaj patozi soros goxhaj amerika europa……. e plot e plot. Gjithshka vazhdon su me pare. Do ham me shume banane duke kaluar ne vend te pare per konsum per fryme te bananeve gjithmone. Dhe keshtu do bejme lek me shum. Do ti bleme heren tjeter te gjithe. Perfitojme dhe ulje me cmim shumice. Pune shqiptaresh me nje fjal.

 8. Shurranjose e shpellare me ne krye lulu qe shikon endrra hollandeze se po i vjen dita per tu bere kryeminister,por lobimi i parave te pista ruse u shty,babalja po vjen ne tirane,izeti eshte zgjuar,kur te mbarosh pune me keto kerkoji hollandes te te beje kryeminister,se shqiptaret kane axhente amerikane.

 9. Ju kruhet bytha,Ver llapen e keni rrugeve,provojeni se dhe salihu e ka provuar si kryeshpellare qe eshte,u kenaq,provojeni shpellare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu