• |
ide | kryesore

Lionel Messi: Neymar? Disa njerëz në klub nuk e duan rikthimin e tij

Sport

Ky nuk është sekret, fjala e Lionel Messi është e rrallë. Edhe e shenjtë. Kështu që kur “La Pulga” vendos të thotë disa fjalë në një media, ne i dëgjojmë. Dhe me kujdes. Sidomos pasi argjentinasi kurrë nuk del nga rruga e tij për të thënë atë që mendon, ashtu si në intervistën e tij të fundit për Metro 95.1.


Kolegët tanë diskutuan një mori temash me pesë herë fituesin e Topit të Artë, ku spikat një më shumë se të tjerat: kthimin e dështuar të Neymar te Barça në sesionin e fundit të transferimit, në verë. Versioni zyrtar gjithmonë konsiston në thënien se PSG i ka mbyllur dyert dy herë, dhe se Barça dukej se nuk kishte mjetet … Por realiteti është më kompleks.


“Ishte e vështirë për ta rikthyer… Së pari, ishte e vështirë për ta nxjerrë nga Parisi. Dhe ishte gjithashtu e vështirë për Neymar të shkonte në rrugën e kundërt për shkak të mënyrës se si shkuan gjërat në atë kohë. Ka njerëz në klub të cilët nuk donin që ai të kthehej. Në nivelin sportiv, Neymar është një nga lojtarët më të mirë në botë. Por nga ana tjetër, pretendimet e brendshme ishin të kuptueshme”, pranoi Messi.

Messi nuk u fsheh kur u diskutua kontrata e tij me Barçën. Një thashethem i vazhdueshëm tregon se argjentinasi mund të vendosë vetëm momentin e largimit të tij, por, përsëri, realiteti duket më kompleks. “Ne biseduam për këtë kohët e fundit, ashtu siç kishte bërë klubi me Andrés Iniesta dhe të tjerët … Unë e kam thënë tashmë: Do të luftoj derisa të mos mundem më, por natyrisht mund të qëndroja këtu gjatë gjithë jetës sime”, përfundoi lojtari i rritur në La Masia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu