• |
ide | kryesore

“Nëse nuk duan zgjerimin të na e thonë”/ Rama: Disa vende tentonin të shtojnë kushte pa kuptim

Arkiva, Lajme, Të fundit

Në konferencën për mediat Edi Rama tha se moshapja e negociatave nuk ka lidhje me përmbushjen ose jo të detyrave të Shqipërisë, por me problemet e brendshme të BE.

Rama u shpreh se në rast se BE nuk do anëtarë të rinj, le ta thotë, pasi pavarësisht kësaj Shqipëria do të vazhdojë të bëjë reforma për të qenë sa më europiane. Kreu i qeverisë theksoi se disa vende të BE po përpiqen të shtojnë kushte pa lidhje dhe absurde.


Në 48 orët e fundit nuk kisha kohë për Metën. Unë e kam takuar kryeministren daneze, dje. Fjalia e saj ishte që nuk jemi gati për raund tjetër zgjerimi. Ideja e BE transformohet me të gjitha kapitujt që ka Bashkimi Europian. Nëse BE do të mbyllë procesin e mosintegrimit, ta thonë. Ata ta thonë, që prit se kemi zgjedhje europiane dhe nuk duam Shqipërinë për momentin. Le ta thonë. Një vend tentonte të shtojë ca kushte pa lidhje.

BE është një familje politike, nuk po i fajësoj. Nëse KE do thoshte se Shqipëria nuk ka bërë detyrat, por nuk e ka bërë. Nuk mund ta besoj se janë më mirë Franca e Danimarka sesa Norvegjia, Suedia, Austria etj. Jo, por dikush bën politikë të madhe me lëkurën tonë, ka që nuk bëjnë. Nuk po them që ne jemi Zvicra. I thua një vendi ndrysho emrin dhe nuk çel negociata. Ne kemi rrugën për të bërë shtetin këtu”, tha Rama.

22 Comments

 1. Qekemi lodh’ kot me reforma! Ta kishim dit’ s’e merrshim ne wafe Sajme Qorrin me gjithe ate pune te detyrume…

 2. KJO ESHTE FITORJA ME E MADHE NE KETO VITE QE TI JE MARRE ME POLITIK KY KA QENE QELLIMI I YT FJALA E KA FAJNE EUROPA DHE AMERIKA PRA POPULLI ME PRO EVROPIAN-AMERIKAN TE KTHEHET NE ANTI AMERIKAN-EUROPJANE DHE NE SI POPULL PER DY VJET DO HAME SHE BARE KY ESHTE QELLIMI I YT DHE PO JA ARRIT PAK NGA PAK EUROPA SNA PRANON PO TE PYES TY KU DUHET TE PRANOHEMI,SIGURISHT NE MINIJUGOSLLAVI DHE NENA RUSI,APO JO KETA E KAME THEN NE TE PAKTEN 1000 HERE NE KETE PORTAL DHE E THEM SE QELLIMI I YT ESHTE MOSKA.JO BRUKSELI…….

 3. Edhe une e ndjeja qe ishte nje grup nderkombetar armiqesor qe punonte kunder fanarit ndricues ne Ballkan. Sa te kemi Sorrecen dhe Borchard qe na fusin gishtin dhe na mbrojne nga armiku, nuk ka cna duhet integrimi. Kush ia hedh i pari fajin opozites, ka dopjo sufllaqe

  1. Sufllaqe dopio pite vllai se dopio sufllaqen e keni ruajtur kur te jene votimet monopartiake 2021 kur te shpallemi zyrtarisht perandoria turko -ruse e Shqiperise.

 4. Faji eshte i shqiptareve qe nuk ti hoqen breket e ti vejshin ne koke, sepse europa nuk mund te pranoje te flase me karagjoze si ty… dhe ti qe sillesh si prostitute….

 5. Europa nuk ka asnje problem o Kar! Zgjedhjet mbaruan me kohe, pa asnje rrezik. Rritja ekonomike vazhdon, rruget e asfaltuara zgjaten aq sa Zoti nuk ia gjen fundin, pleqve nga 80 vjec i shkelqen lekura etj. Ato qe qelben nga mungesa ujit, jemi ne qe kemi plotesuar te gjitha kushtet sipas teje o super kar.

 6. Largohu o pervers s.le me gra te shokve pa ndrruar po evropa ka rregulla nuk mashtrohet nga nj e injotant sa Te Jet rilidja me shume i largohemi europa

 7. Ky ja hudhi. Tokat i ka ble paret i ka bo njeri nuk e kontrollo. Ne evrope ta cajne sumen te bosh karagjozin dhe mafjozin.

 8. O komentusa mos beni zarin e Bashes apo lojen e piset te bushatit, qe nuk na duan kjo eshte e qarte, por edhe nga nje ane te na thone nuk duam, edhe nuk e mban meri njeri, shkojne nga Kina, kot thoshte Enveri se kemi *motren e madhe Kinen*, politika eshte kurve edhe do flasi sipas interesit, Franca nuk e ka tek disa shqiptaret qe duan te punojne edhe duan sduan e bejne me moton e kerkeses me azile por te futesh pak ne brendesi, polaket pushtuan europen qe brenda nje 5-vjecari zbarkuan mbi 10 milion refugjat ne BE ,
  ekonomine e bene me ate qe te vlereson edhe jo me ate qe te shtyp edhe thote beje si te theme une.
  Kemi fatin e mire qe jemi ne piken me te mire te EU jepja kines portet te shfrytezoje , se edhe Tapin qe beme me shume perfitojne vendet e BE se ne, prandaj mos u genjeni por shikoni gjerat sic jane.
  me respekt

  1. Ca lesh Kine mer palle. Ne jemi europian, jo aziatik. Nqs do ta mbrosh liderin tend, mbroje me menyra te tjera, dhe jo me keto lloj sugjerimesh. Nqs ti do Kinen apo Rusine, ik futja vrapit per ne Kine

  2. faleminderit Agron per keshillat… po Kines ja dha ky tipi aeroportin dhe e pati at problemin e vjedhjes spektakolare… nejse plus na ka si treg eksporti: nga breket deri tek orendit shtepiake; ajo nuk na do per ma shum; nese ja japim portin mbesim te papun….

   1. Mos ti bejme edhe ti fusim gjerat ne nje these, une spo flas ketu per roje apo per te kerkuar te ndertosh industrin qe te jete me kosto me te ulet se BE edhe te behesh ti si vend eksportus edhe jo importus, se jemi nje vend strategjik edhe ineresi eshte besoj me i madhe, te kerkojme te futet edhe prodhimi i makinave kineze, do thuash si blene njeri? shikoje korene e filloj me kia edhe hyundai me cmimin me te ulet por sote ka zene nje vend te mire ne tregun e BE, pra te kerkojme ate qe na jep zhvillim edhe qe hap vende pune
    flm per mirekuptimin
    PS komentusit emu edhe atij pa emer me larte smund tu kthej pergjigje, se per aq sa shprehen tregojne se sa kane

 9. Pse po ta thane ca do besh? Do drejtohesh nga Lindja? Ky flet sikur BE ka nevoje per ne dhe jo ne per ta. Po perpiqet ta ktheje si nje problem mes Europes apo Frances me ne shqiptaret dhe jo si problem qe del nga keqqeverisja e tij dhe mos plotesimi i kushteve

  1. normale qe do lidhesh me Lindjen me Kinen, qe eshte mos theme me para se EU, pse cfare mendon ti se BE i pelqen nje gjarper ne mes? ne duhet te heqim konceptin pse me ke do behesh, por duhet te mendojme kush na ndimon qe te kemi zhvillim ska rendesi nga vjene, rendesi ka qe eshte ne interese te shqiptareve

   1. ik ore gomaaaaar, ik ore pis e zhduku mos na bej strategji o oooqelbesira. Kur u bere ti te na tregosh rrugen ne ore ndtytesire si shefi yt!

    1. Emu i thuaj motres edhe mamit qe sa here me shikojne lakuriq me krahasojne me gomarin edhe kjo seshte e mire ti thone ty, se ti je i vogel, si di mire disa gjera

   2. Injorant medioker pervers meskin i lindur. Hajdut mashtrus genjeshtar hipokrit i paafte i papergjegjshem shpirt ster e zeze zemer zi. Cfare ka shejtani mallkum me shume se ky frymori ?! E kuptojne keta qe kane prekur fundin e te qenit te neveritshem se mallkimet e urretjen kane kohe qe e mbajne ne kurriz apo jo?!

 10. Ne fakt (ne themi, kë kujton se genjen ky ne 2020-en?) ky eshte ne rregull – genjen nja ato 400mije vete qe i japin voten sistematikisht, flet partizance, nxjerr zara si Brace, Spiropidhja e TaoTao Palla dhe vazhdon teatrin ne funksion te votes qe, dikur, do te vije prape!
  Ky eshte ne rregull – punon per te droguar elektoratin qe ka krijuar vartesi nga ky! Keta tipa ikin per azil ne France, vijne votojne per kete keellef, dhe pastaj ikin prape per azil ne…. Belgjike psh!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu