• |
ide | kryesore

SHBA reagojnë për negociatat: Jemi të zhgënjyer me BE-në

Lajme, Të fundit

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar pas vendimit të Këshillit Europian duke shprehu zhgënjim për bllokimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Shtetet e Bashkuara mbështesin përkushtimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ndaj integrimit transatlantik dhe aspiratat e tyre për anëtarësim në Bashkimin Europian.


Jemi të zhgënjyer që Këshilli Europian nuk njohu përpjekjet shumë të forta për reforma të secilit vend me anë të një vendimi për të hapur negociatat për anëtarësim në këtë kohë. Një vendim pozitiv do të kishte riafirmuar besueshmërinë e rrugës së tyre për në BE dhe do t’i ishte kundërvënë vendosmërisht aktorëve të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik.

Ne njohim faktin që Këshilli Europian nuk i tha “jo” as Shqipërisë dhe as Maqedonisë së Veriut, dhe as nuk përcaktoi kushte të reja për hapjen e negociatave për anëtarësim. Shpresojmë që Këshilli Europian do të arrijë konsensus për një vendim pozitiv për të dy vendet kohë përpara Samitit BE-Ballkani Perëndimor verën tjetër.

Shtetet e Bashkuara do të mbeten partner strategjik i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë teksa vazhdojnë punën për të forcuar sundimin e ligjit, për të çuar përpara përpjekjet anti-korrupsion, për të zhvilluar ekonomitë e tyre dhe për të luftuar krimin e organizuar. I nxisim të dy vendet të mbeten të palëkundur në ndërtimin e shoqërive transparente, të bazuara në rregulla dhe demokratike që iu përgjigjen nevojave të qytetarëve.

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojmë me partnerët europianë për të çuar përpara synimet e përbashkëta të stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor” – thuhet në reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit. ©LAPSI.al

12 Comments

    1. shpresojme qe edhe amerika te mos na dale si evropa,mbasi te gjith po duken qe nuk perfillin drejtesin hakun por interesat e tyre dhe ne kete pik si popull,tashme nuk eshte ne interesin tone as sistemet as ligjet dhe as rekomandimet dhe as politikat qe kan instaluar ne vendin ton as kryetar partish as pluralizem qe keto sjellin dhe rekomandojne mbasi na mjafton I malli zot dhe perfaqsuesit e vlerave,tashme me te gjith kemi metur te zhgenjyre sepse sistemi interest,ka Brenda padrejtesin ne sistem ne na duhet system vlerash me perfaqsues hajnash jo system hadutesh me perfaqsues hajdutesh,ne kete moment I ftoj bashkombasit e mi ti drejtohen vetem te mallit zot dhe ne unitet mendimi dhe veprimi te veprojme vetem si thot ai vetem keshtu mund te dalim nga ky mashtrim ekstrem,prej te gjitheve

      1. qortim gabimi ne rreshtin e 6,nga lart poshte komenti me siperm ,ku thyhet sistem vlerash me perfaqsues hajnash ,plotson kuptimin sistem vlerash me perfaqsues vlerash

  1. Lexojeni mire dhe ruajeni ne trute tuaja te perdhunuara nga salihu keto rreshta te dash o shpellare shurranjose te salihut,keni tre dite qe hani mutin e salihut

  2. Me sa kuptoj rilindasit kane vetem nje vlere te patjetersueshme dhe pervoje personale qe detyrimisht hane dicka qe jashtnxirret prej liderit te tyre. Ne te tjeret ju themi qe nuk e keni mire por nese ju rilindasve ju pelqen ju befte mire. Eshte zgjedhja juaj. Mos reagoni me mllef si i pari juaj se nuk ja u jep njeri me zor. Shijojeni deri ne fund.

  3. O loran shishen e shurres se salihut po I shpeton shurra,kete pune ti shpellar e ben mire,naten coja gruan salihut qe ta ferkoje pak,dhe kur salihu te dhjese Mut serb shko dhe ushqehu

  4. Per hir te muhaxhedineve,amerikanet,kane mbyllur syte per te gjitha bemat e rilindesave,duke vendosur Donald Lune,per te bere remuje politiken qe rilindja te vijoje realizimin e shkaterrimit te Shqiperise dhe fundosjen e popullit te saj.Me reformen qe nuk reformon drejtesine,si dhe me mosnjohjen e realitetit shqiptar prej amerikes,duket edhe nga fakti qe Presidenti i saj,as nuk reagoi fare edhe nga deklarata me e paturpeshme dhe me e papranueshme e kryeminisstrit Rama.Dyshoj se as qe e ka mesuar se cthote kjo deklarate,dhe tani na thone se i paskemi plotesuar detyrat.Cilat detyra,a mund te na i rendisin,se ne si popull,shohim vetem renim,shskaterrim shtepive dhe mos pagimin e vleres se tyre,vjedhje kudo dhe krim,qe ka cuar ne largimin e kryesisht rinise prej vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu