• |
ide | kryesore

Pse u tha jo për Shqipërinë? Deklarata video e Makron që e nxjerr zbuluar Ramën

-Instant, Kryesore

Ndërkohë që qeveria po përpiqet ta mbulojë dështimin e saj me ndryshimin e filozofisë të zgjerimit në Paris, ndërkohë që propagandistët e rilindjes janë sulur si Don Kishoti kundër mullinjve të erës, ndaj presidentit Makron, madje duke i përmendur edhe moshën e bashkëshortes, e vërteta e qëndrimit të tij është pak më ndryshe.


Presidenti Francez nuk e ka zhytur Edi Ramën, ai thjeshtë e ka shpëtuar atë nga turpërimi duke mos lejuar një ndarje të Maqedonisë nga Shqipëria.


Sipas Euronews që ka informata të dorës së parë nga bisedimet e zhvilluara brenda sallës së 28-shes: “Presidenti francez Emmanuel Macron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, shkruan Euronews i cili më pas thekson deklaratën e presidentit: “Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë dërrmuese që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por gjysma ishin kundër Shqipërisë”, mësohet të ketë thënë ai. Pra, Emmanuel Maceon e ka pranuar me gojën e tij se vendi ynë nuk u dogj nga Franca, por nga një shumicw vendesh anëtare. Ai e thotë këtë pa komplekse për Shqipërinë, ndërkohë që për Maqedoninë e pranon se shumica dërrmuese ishte që ti hapeshin negociatat.

©Lapsi.al

 

ME VIDEO/ Momenti kur Macron pranon se "sakrifikoi" Maqedoninë e Veriut prej ShqipërisëPas konferencës për mediat në…

Publiée par Hashtag.al sur Samedi 19 octobre 2019

ME VIDEO/ Momenti kur Macron pranon se "sakrifikoi" Maqedoninë e Veriut prej ShqipërisëPas konferencës për mediat në…

Publiée par Hashtag.al sur Samedi 19 octobre 2019

19 Comments

 1. Vetem se nuk ia lejon kultura politike dhe abc-ja e diplomacise, por Macronit ne rryl te fytit kushedi se cfare i rrotullohet per Çunin e Kristaqit…

 2. Mos folni marrezira,por degjoni Spiropalin,dhe shikoni qe sot me 19 tetor,dielli lindi perseri,tamam ashtu sic e parashikoi edhe kryeministri,e miratoi edhe Genti i Kakajva,por perfundimisht e vertetoi edhe Spiropalluqja.

 3. Nuk e kuptoj lexoj artikuj té ndryshem qe flasim per kete teme dhe té gjithe shqiptaret jane té nevrikosur duke share Evropen….. Nuk e dinit pergjigje qe do merrshit nga Evropa nje shtet i korruptuar ku krimi dhe droga zene vendin e pare ne Evrope. Çfare industrie ka Shqiperia ? Ku punojne shqiptaret??

  1. JO GJITHE SHQIPTARET SHAJNE FRANCEN . JANE PAGATORET E RIDHJERJES QE PAGUHEN NGA PARTIA PER KETE PUNE . ME KETE SHPJEGIM E KUPTON SE ÇPUNE BEJNE SHQIPTARET. PARTIA MBI TE GJITHA

 4. qelbesirave te qenefit rama ju mjafon leshi i negjmijes dhe shurra e ruqit dhe baba takut qe u jep rilindja e monstra rama.

 5. O hajna ju q… lobingjet! Pse me lobingje do futemi ne Europe o baxhella? Asnje politikan i larte ne burg, asnje gjyqtar e prokuror, asnje konçensionar ne Reç, ne nje kohe qe rruget jane plot me banda kriminale te lidhura me shtetin ne kurriz te shqiptareve te ndershem. Droga lum, padrejtesite sociale lum. Ne se do te jemi pjese e Europes nje dite, do te jete vete Europa qe do na luse edhe kjo vjen vetem kur keta qe kane shire keto 30 vite te perfundojne pas hekurave me çdo gje te sekuestruar

 6. Hajde mbushi mendjen uturakut te rilindjes, qe kuterbon era qelbet. Nuk eshte problemi u hapen apo nuk u hapen negociatat. Problemi eshte qe akoma nuk kemi shtet dhe shtetare. Edhe sikur te ishin hap negociatat, qe me kete karin e gjate as qe behet fjale te ndodhe dicka e tille, prape se prape ne do shkonim edhe nja 10 vite me breke neper kembe e perseri ketu do ishim. Zgjidhja??? Kjo klase muti e politikes duhet te marre plackat e te struket mos tu rrije me shqiptareve neper kembe…. te tjerat vijne vete

 7. Nuk e di pse ky vendim i Macron, President i Francës, më tingëllon shumë i lidhur me çështjen e Kosovës.
  Ai ishte para do kohe në Serbi, tek Vuçiç, dhe refuzoi vizitën në Tiranë. Një nga deklaratat e tij dje kishte lidhje me liberalizimin e nxituar të vizave.
  Me këtë vendim Franca, në mbështetje të interesave serbe, siç ka bërë historikisht, i bën presion Shqipërisë dhe Kosovës për lëshime ndaj Serbisë. Dhe nuk e ka ndarë nga Maqedonia, sepse kjo do të dobësonte ndjeshëm pozitat e Edi Ramës, tek i cili mesa duket shohin njeriun e duhur, në mos e kanë futur tanimë në xhep (a nuk ishte po ky Makron që i dha atij medaljen më të lartë franceze për të huaj?), për t’iu shërbyer këtyre interesave.

 8. Konkluzioni i arsyeshëm nga sa më sipër është që Shqipërisë nuk do t’i hapet drita jeshile nga Franca pa u mbyllur, sido që të zgjidhet, çështja e Kosovës, së cilës nuk do t’i liberalizohen vizat nga Franca për po të njëjtën arsye.

 9. Komenti me E mer komentus esht prej lideritt global ripjerdhje bej detyrat qe i takoin nje shteti hap vend pune .harrova pune ka po s.ka specialist

 10. Ai moster eshte aty se ky milet pra ne e kemi votuar. Tani kemi nje kryebandit ne krye qe ne e leme aty. Kur ne fakt jo tani po me koh duhej hequr zvarre prej ku eshte me gjith xhaf e me gjith tao e me gjith saje e 1000 horra te tjer. Ku ka burra ktu. Vetem llogje. Le te rrij aty ku eshte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu