• |
ide | kryesore

Maqedoni e Veriut/ Zbulohet kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme

Lajme, Të fundit

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në muajin mars të 2020 mëson ekskluzivisht nga burime brenda qeverisë portali TetovaSot. Këto zgjedhje erdhën si pasojë e dështimit të marrjes së datës për negociata me BE, ku Franca ishte kundër që Maqedonia e Veriut të merr datën bashkë me Shqipërinë.


Pas vendimit për mos dhënin e datës për hapjen e negociatave me BE-në, kryeministri Zoran Zaev ka njoftuar se do të propozoj që vendi të shkoj në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Ai mes tjerash tha se reformat në vend duhet të vazhdojnë dhe se vendi duhet që të vazhdoj me implementimin e marrëveshjeve e sidomos me Greqinë.


“Para dy dite Brkuseli na bëri padrejtësi, ne kemi kryer të gjitha obligimet. Ata nuk e mbajtën fjalën dhe nuk dhanë datë. Kjo është një gabim historik i Evropës. Falënderojmë shumicën e liderëve të Evropës. Kjo është një vendim i Evropës dhe problemeve të tyre të brendshme. Ne jemi përgjegjës dhe kjo  kërkon nga ne vendim serioz, secili politikan duhet të jetë përgjegjës, dal me përgjegjësi para qytetarëve. Ëndrra evropiane e Maqedonisë nuk do të shuhet. Për këtë marr përgjegjësi, organizojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ky do të jetë edhe propozimi im në mbledhjen e liderëve”- tha mes tjerash Zaev.

Edhe lideri i BDI-së, Ali Ahemti tha se partia e tij është e gatshme për zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet i shef si zgjidhje më e mirë të zhvillimeve pas mos marrjes së datës për nisjen e bisedimeve. Ahmeti edhe një herë përsëriti kërkesën e tij për veting në të gjitha strukturat.2 Comments

  1. Tek ne ska nevoje per zgjedhje por per nje referendum me pjesmarrjen e te pakten 5 perqin te anetareve te PS-se dhe te shpallim monarkine apsolute.Ska nevoje as per parlament as per gjykata.Nje rruge e dy pune edhe kursejm leket .per rroga edhe zyrat i lirojme per kulla.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *