• |
ide | kryesore

CDU-CSU: Çfarë duhet të bëjnë tani Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

Lajme, Të fundit

Grupimi më i madh në Bundestag, CDU-CSU ka publikuar një deklaratë paraditen e sotme pas refuzimit të hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Në deklaratë thuhet se të dyja vendet duhet të vazhdojnë reformat pavarësisht vendimit të marrë në Këshillin Europian.


“Rruga për në BE mbetet e hapur për Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore. Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet e tyre për reforma. Këshilli Evropian vendosi të Premten të mos hapte negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut” – thuhet në faqen e CDU-CSU.


Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU / CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës Christian Schmidt shprehen:

Wadephul: “Unë u bëj thirrje të dy vendeve të kapin votën negative të Këshillit Evropian, si një nxitje për të vazhduar të gjitha përpjekjet e reformës. Nëse këto do të ndiqeshin, dyshuesit do të forcoheshin. Nëse të dy vendet mbeten në kurs, Paris nuk do të jetë në gjendje të ndalojë negociatat e pranimit për herë të dytë. Bundestag është në ndjekje të axhendës së reformës për vendimin e saj. Gjermania qëndron për një perspektivë evropiane të Ballkanit Perëndimor “.

Schmidt: “Vendimi negativ i Këshillit Evropian duhet të rishikohet menjëherë. Lidhja e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian nuk duhet të bllokohet. Ne mbajmë bindjen se për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, ka një vend në Bashkimin Evropian nëse ato i plotësojnë kriteret. Kjo përfundimisht përfshin fillimin e procesit të regjistrimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë të drejtë të shohin veten dhe arritjet e tyre – deri në një ndryshim në emrin e shtetit ose një reformë gjithëpërfshirëse të gjyqësorit – dhe të punojnë së bashku në deficitet e mbetura.

Vendimi i kushtëzuar i Bundestagut të Shtatorit, i cili përcakton kushte të qarta për hapjen e negociatave të pranimit, duhet të tregojë gjithashtu rrugën e miratimit për shqetësimet franceze, holandeze dhe daneze. Nëse BE nuk kujdeset për Ballkanin Perëndimor, fuqitë e tjera do ta bëjnë atë sferën e tyre të ndikimit. Askush nuk e dëshiron atë” – thuhet në qëndrimin e CDU-CSU. ©LAPSI.al


7 Comments

 1. kushtet e Europes jane bere si ajo bacaleta me Pushkinin.Pushkinit adoleshent i thote e eme shko na blej buke.Shitesja qe donte te tallej me adoleshentin e famshen i thote ta jap buken me nje kusht,te gjesh se ne cilen ane e kam “mikun’. Perpara i thote pa u menduar Pushkini. Shitesja qe kishte qelluar pa te mbathura,i kthen kurrizin,ngre fustani dhe pasi perkulet i thote e shikon qe eshte prapa,ska buke.Ishte mbyllur duqani – i tha nenes per tu justifikuar por nuk vonoi dhe nena e nisi perseri.Dhe perseri shitesja i vuri kusht. Prapa -u pergjigj krenarisht duke menduar se kete radhe kishte qelluar ne shenje.Shitesja perseriti ritin por kesaj here nga perpara.E shikon qe eshte perpara? Ska buke. I deshperuar kthehet ne shtepi por e ema por ajo i bertet te shkoje perseri. Nuk shkoj me -kembenguli ai. Pse e pyeti e habitur ajo. O nene i thote Pushkini,nuk marrim dot buke derisa shitses ti qendroje “miku’ ne nje vend

 2. ne evrop sna pranojn por si thot evropa duhet veprojm ky eshte pushtim nenshtrim kjo eshte tallje por e pa tolerueshme ,paprenueshme, nese evropa pretendon ti arrestojme kriminelet le te na pranojn pa kushte dhe kriminelet kur te futemi ne evrop dorzohen vet pa I arrestu ,por ky eshte nje plan me se I djallezuar klanesh ku tashme ka deshtuar politikat e evropes bashke me ekonomin e saje po shkojne drejt ramjes se lire ne gjitha fushat,,shkaqet politikat e padrejta me tjeret nxitet konkurencen e eger ku me shpejtesi po dominon kina,qe evropen do ta lere pas shqiptareve nuk ju hyn me ne pune evropa ,kjo forme perqasje mbeshtetet nga klane interesash te tyre me njerzit qe kan ne pyshtet Brenda nesh duke na terhequr zvarre shkatrruar falimentuar dhe mbjatur peng ,ne duhet te ngrihemi ,dhe shporrim te padrejtit nga mezi yne dhe keshtu nuk do te kemi nevoje te hyjme kurr ne evrope se pasurit tona kombetare I plotesojne nevojat tona,saqe evropa do na kishte zili por nga kjo zili na coptoj shkatrroj dhe tani tallen turp te kini te gjith per gjithcfar na keni bere un qe nuk kam pushtet per vet diturin e marre nga feja shkenca dhe praktika ,jam ne gjendje te organizoj ,menyren e jetes aq te sukseseshme shpejte konkuruese,saqe evropa do shokohej si ka mundesi,pse sepse ,praktika ka sjell pervoj feja ka sjell orientim shkenca teknologjia I pergjigjet fantazis ideve ,dhe mundesit gjallerohen ,nga e drejta te gjitha bashke marrin frymarrjen e qartesise duke u kthyer ne burim zgjilljesh dhe shprese ,sigurie dhe paqe gati per ti thene evropes ju nuk mund te na arrini ne ,sepse ju mungojne elemente lilles ne burim te uniteteve ,te suksesit burimi juaj eshte afatshkurter ne renie pikiade sa momentalisht nga formimi dhe fukaralliku ku I cut shqiptaret vrapuan drejt jush por jan shum pes vite qe femijet tuaj te gjejne shteg shpetimi ekonomik ,ndersa sot ju beni filozofin demokratin hyjnorin ,psikologun te fortin ,me ne ,ne nje kohe qe per shqiptaret te merren me ju eshte nje minus I mall se humbin kohe ne ndertimin e te ardhmes se vet se momentalisht po jua villni me shum djallezi ,

 3. Cfare kushtesh moj Gjermani.
  Tao tao tha se ne i kemi tejkaluar detyrat. Kjo eshte qeveria me maahtruese qe ka qene ndonjehere.
  Ka hajdute maskarenj servile te papare frikacake qe dhjesin gjak te pa cipe etj etj. Duhet te qerohen sa me pare nga syte e

 4. O te lutem o i paemer,akuzoji per cte duash por jo per frikacake se nga kush te kene frike ore aman?Nga ligji jo,, nga populli jo, apo nga Guinpleni i Pd-se?,,

 5. Frike kane nga Rama. Si Tahiri me drogen Gjiknuri me unazen e florinjte Bushati qe filloi te gerricet dhe u terhoq e qe te gjithe nje mut jane.

  Sikur te na sillte Hygoi nje Guinplen ne parlament e te tallej me keta palaco qe nuk bejne as per klloune cirku. Tung.

 6. Shqiperia deshtoi si shtet me rilindjen. Ramen e mbajne te huajt se e shantazhojne dhe e vjelin mire. Nga ana tjeter Edvini kref fuqishen xhepat e shqipetarve, mire po kohet e fundit ska ca vjedhin me dhe ka leshuar drogen pa frena se i pastro lal eri tallavaja leket neper kulla e sheshe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.