• |
ide | kryesore

Kopshi Botanik, gjykata rrëzon Erion Veliajn

-Instant, Arkiva, Të fundit

Ditën e sotme gjykata Administrative e Apelit ka rrëzuar pretendimin e bashkisë së Tiranës për të marrë në pronësi kopshtin botanik.

Sipas Universitetit të Tiranës ajo pronë i përket tyre dhe pretendimet e bashkisë janë të padrejta duke shkelur Ligjin e Arsimit të Lartë.


Seanca zgjati rreth 40 minuta, dhe Gjykata ka ardhur në përfundim që kërkesa e Universitetit ka qenë e drejtë.

Bashkia, së bashku me Ministrinë e Arsimit dhe Avokaturën e Shtetit pretendonin se rektori Koni nuk kishte kompetencë në këtë pikë, por teza e Universitetit që Parku Botanik nuk është thjesht një pronë por një aset i domosdoshëm për studimet akademike është pranuar si e vlefshme nga Gjykata.

1 Comment

  1. Fitorja e dyte e Rektorit Mynyr Koni ndaj Drogaxhiut Edvin Escobar D’Rama,Erion Makiavelit dhe Bandes se “rilindjes”. Maj 2019. Presidenti Ilir Meta, rrëzoi propozimin e qeverisë për largimin nga detyra të Rektorit të Universitetit të Mynyr Koni pasi sipas tij në vendim ka shkelje procedurale dhe të afateve.
    Megjithese Presidenti eshte nje figure e korruptuar(per kete e zgjodhi Rama),eshte per tu pershendetur qe i thote jo drogaxhiut.Ne kete lufte institucionale,Presidenca eshte ne mbrojtje te ligjit,ndersa mafia,Qeveria e kolumbise europiane,ne shkelje te ligjit.Mai.2018 – Edi Rama: Ilir Meta Presidenti më i mirë që kemi pasur deri më sot, nuk ka gabuar kurrë”.Por per çudi,ky”njeri”qe evleresoi me superlativa Presidentin Meta,nuk akcepton vendimet e tij,vendimet e Presidences,qe konstatoi,se per rastin ne fjaleka shkelje ligjore.Presidenti Meta e cilësoi kërkesën e Ministres Shahini antikushtetuese,”Bazuar në nenin 57 të Kushtetutës,sipas të cilit “autonomia e institucioneve të arsimit të lartë dhe liria akademike janë të garantuara me ligj”.Por,per banden e
    “rilindjes” dhe drogaxhiun pevers D’Rama,ligjet kan vleren e letre higjenike,Partia dhe drogaxhiu jan ato qe vendosin per gjitjshka.Rasti i shkarkimit te Rektorit Mynyr Koni eshte nje shkelje flagrante e rregullave te Demokracise.Kur shikon se shumica e militanteveaprovojn kesisoj akte antiligjore,tregon qarte,se Shqiperia nuk eshte pergatitur per ne BE.O jashtqitje te kombit,Edvin D’Ramau bashkua me kriminelin Emiljano Shullazi,vetem per te ndaluar Z.Mynyr Koni te mos kandidonte,dhe ju akoma i mbani anen!Banda e “rilindjes” i bëri presion Mynyr Konit,me ane te Emiliano Shullazit,per tu terhequr nga kandidatimi Rektorit,sepse frikoheshin
    se humbet e zgjedhura e tyre,Klodeta Dibra.Ishte denoncimi i opozites per kete skandal te mirepergatitur nga kryezagari i “rilindjes”,drogaxhiu Edvin D’Rama,qe deytyroi Z.Mynyr Koni te terhiqet perkohesisht.Zgjedhja e Rektorit ne Universitetin e Tiranes,ku tensionetishin te medha,pati nje pjesmarrje te larte ne votim,98%!!!Mynyr Koni fiton 460 vota,ndersa militantja e PS-s Klodeta Dibra,mori 242vota.Nje fitore e dukshme,qe nuk pertypej dot nga halabaku drogaxhi Edvin D’Rama,qe nuk la mjet pa perdorur per ta denigruar dhe perbaltur Rektorin Mynyr Koni,i zgjedhur ne menyre Demokratike,vetem se ja ka thene ne sy,se fajtor per gjendjen e Universiteteve
    eshte Ministria e Arsimit dhe Kryeministri D’Rame drogaxhiu.Dhe gjuetia e shtrigave vazhdon me zagaren Besa Shahini,qe natyrishteshte ndersyer nga drogaxhiu D’Rama,qe ka akoma kurajon te flasi per vlerat e Demokracise Perendimore!Drogaxhiut,hajdutit,delirantit delinkuent,qe ka asfiksuar Shtetin shqiptare,duke shperdoruar ne menyren me flagrante pushttetin per te lare hesape me ata qe nuk i shkojn pas fijes,po i vjen fundi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu