• |
ide | kryesore

Analiza/ Largimi me turp i Mogherinit nga Ballkani

-Instant, Kryesore, Lajme
Nga Marina Maksimoviç/ Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini para largimit e vlerëson të “suksesshme” politikën e zgjerimit të BE. Por njëkohësisht paralajmëron, se gjendja në Ballkanin Perëndimor është si kuti e hapur e Pandorës.

Kutinë e hapur të Pandorës në Ballkanin Perëndimor duhet ta mbyllë tani pasardhësi i saj spanjoll, Josep Borell, sepse shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini, ka dështuar ta bëjë këtë në mandatin e saj. 

Në raportin e saj në Parlamentin Evropian, në prill të këtij viti, Federika Mogherini tha se “politika e zgjerimit të BE ka qenë një prej më të sukseshmëve në pesë vitet e kaluara të mandatit të saj”, kur ajo ishte në krye të diplomacisë evropiane.

Pohimet e Mogherinit për “sukses”

“Politika jonë ndaj Ballkanit, në Ballkan dhe në radhë të parë me Ballkanin, është një histori suksesi, e cila ka pasur një fillim dhe rrugë të vështirë drejt vendosjes së mirëbesimit dhe jetës së përbashkët”, tha Mogherini. Korrespondentët e mediave të Ballkanit Perëndimor thonë, se këtu ka një “mospërputhje të madhe mes fjalëve dhe veprave”, sepse përfaqësuesja e lartë e BE për Politikë të Jashtme dhe Siguri nuk ka ndonjë temë tjetër, me të cilën mund të mburret  – përveç angazhimit deklarativ për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE.

”Bosnje-Hercegovina nuk ka marrë as statusin e kandidatit, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është futur në qorrsokak. Serbia dhe Mali i Zi nuk kanë përparuar në negociata, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk e kanë marrë dritën jeshile për hapjen e negociatave për anëtarësimit në BE”, thotë për Deutsche Wellen, korrespondenti i Radio Televizionit të Serbisë Dushan Gajiq. Ai shton se përgjegjësinë për këtë gjendje në procesin e zgjerimit, në radhë të parë e mbajnë vendet anëtare, por edhe Mogherini, e cila ka humbur kredibilitetin në rajon, për shumë shkaqe.

”Për shembull, me paralajmërimin për heqjen e vizave për Kosovën, e cila nuk ka ndodhur. Pastaj pohimet për hapjen e negociatave me Tiranën dhe Shkupin, që nuk është realizuar, përkundër Marrëveshjes së Prespës për ndryshimin e emrit. Më në fund ajo ka humbur kredibilitetin edhe për shkak të paralajmërimeve të shumta për arritjen e marrëveshjes përfundimtare mes Beogradit dhe Prishtinës, deri në fund të mandatit të saj. Kur shikon mbrapa, të gjitha këto duken si një grumbull i madh i fjalëve boshe dhe nuk mund të paraqiten si trashëgimi e mirë për pasardhësin e saj”, konstaton Gajiq.

Humbja e timonit të dialogut

Krerët evropianë shpesh përgjigjen, se nuk e kanë në dorë “shkopin magjik”, për zgjidhjen e problemeve. Ndërsa shefja e diplomacisë së BE në largim mund të thotë se ka besuar në realizimin e hapave pozitivë. “Ndoshta nuk keni sukses, por nëse insistoni dhe keni qëllime dhe parime të qarta, atëherë mund të vijnë edhe sukseset. Ndoshta pas 25 vitesh, pas shtatë apo vetëm dy vitesh”, thoshte Mogherini.

Korrespodentja e Radio Televizionit të Kosovës në Bruksel, Gjeraqina Tuhina mendon, se Mogherini nuk ka qenë parimore dhe e vendosur në politikën e saj ndaj rajonit, në veçanti në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. “Ajo nuk i është përmbajtur parimeve, sepse motivi i saj ka qenë që dialogu të përfundojë gjatë mandatit të saj. Zërat për mundësinë që të fitojë Çmimin Nobel për paqe kanë bërë ndoshta, që ajo të angazhohet për një zgjidhje me të gjitha mjetet gjatë mandatit të saj, ndërsa kualiteti i zgjidhjes ka qenë më pak (e ndoshta edhe aspak) i rëndësishëm”, vlerëson Tuhina.

Gazetarja e RTK, e cila e përcjellë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë prej fillimit në vitin 2011, thotë se Mogherini ka përgjedhur bashkëbiseduesit sipas dëshirës  – duke ndryshuar formatet e takimeve, varësisht nga personat, të cilët ajo preferonte si bashkëbisedues, por edhe duke ndryshuar fazat e bisedimeve, pa dhënë shpjegime se çfarë është arritur në fazën e mëparshme.

Tuhina thotë se Mogherini “ia ka kthyer shpinën dialogut”, kur ka kuptuar, se zgjidhja nuk do të arrihen gjatë mandatit të saj. “Normalizimi i raporteve mes Serbisë dhe Kosovës është një jetim real, sepse “ndrikulla” ka hequr dorë nga ai që në prill të këtij viti, kur është nisur iniciativa gjermano-franceze, që ka pasur për qëllim amortizimin e dëmeve të shkatuara nga Mogherini”, thotë Tuhina për Deutsche Wellen.

Me vlerësimet e gazetares së RTK pajtohet edhe kolegu i saj serb nga RTS. ”Diku nga mesi i mandatit të saj janë paraqitur shenjat se Mogherini e ka humbur fijen e dijalogut, ndërsa gjatë vitit të fundit ka qenë shumë e qartë se ajo nuk do të arrijë rezultate. Angazhimi personal i saj, por pa lidership dhe angazhim të mjaftueshëm që gjërat të mbahen nën kontroll, mangësia e autoritetit dhe mbështetjes nga disa vende anëtare, në fund kanë rezultuar me dështim”, pohon Gajiq.

A është Brukseli i gatshëm për Ballkanin?

Pas viteve të entuziazmit verbal për përkushtimin dhe angazhimin e të dy palëve, Federika Mogherini nuk e ka përmendur më fare në muajt e fundit dialogun mes Beegradit dhe Prishtinës. Në fillim të mandatit ajo thoshte, se edhe BeH është prioritet i politikës së BE, por tani kjo nuk përmendet më askund. Diku nga fundi i mandatit, kur fliste për Ballkanin, Mogherini përmendte vetëm marrëveshjen mes Athinës dhe Shkupit për emrin e Maqedonisë së Veriut. Por Mogherini nuk ka lënë ndonjë përshtypje të mirë as në Maqedoninë e Veriut.

”Përveç momentit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, Mogherini nuk ka qenë më e pranishme në opinionin maqedonasverior. Një nga hipotezat që mund të dëgjohet në qarqet politike maqedonase është se Mogherini nuk e ka ndihmuar Maqedoninë, për shkak se ka insistuar që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të mbeten në “një paketë” për negociatat, që është edhe qëndrimi i Italisë. Sipas kësaj teorie, ka qenë më e lehtë që Maqedonia të fillojë negociatat, sikur të mos ishte Shqipëria, të cilën e kanë kundërshtuar disa vende si Holanda apo Danimarka”, thotë për Deutsche Wellen korrespondetja e agjencisë kombëtare maqedonase MIA, Tanja Milevska. Ajo nënvizon se Mogherini ka qenë e njohur në Maqedoninë e Veriut vetëm nga prizmi i angazhimit të saj në dialogun Beograd-Prishtinë, gjë që ka shkaktuar shqetësime në opinion maqedonasverior.

”Mendoj se Maqedonia e Veriut ka pritur nga Mogherini dhe BE që në përgjithësi të jenë më të qartë kundër ideve për shkëmbimin e territoreve”, thotë Milevska. Federika Mogherini kurrë nuk e ka hedhur poshtë qartë idenë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, respektivisht për ndryshimin e kufijve në rajon. Këtu ka pasur edhe qëndrime të tjera dhe marrëveshje të paqarta, ndryshime të linjave të kuqe, në veçanti në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, ku ka pasur “shumë të vërteta”. Ndoshta është në pyetje mungesa e përvojës së Mogherinit, kushtet jo të mira apo thjesht Ballkani është i këtillë, por Federika Mogherini nuk e arriti këtë “marrëveshje historike” në Ballkan. Pasardhësi i saj, Joseph Borell, thotë se e presin shumë punë dhe se mandatin e tij do ta nisë pikërisht –  nga Ballkani Perëndimor.

Deutsche Welle

19 Comments

 1. Pastë këmbën e mbarë kjo Mogherini në ikje, e që na flet për “suksese” të saj.
  Edhe Rama flet po me gjuhën e saj për “sukseset”.
  Këta kuqaloshët e kanë për stil që dështimet ti quajnë suksese.

  1. Merreni kete baxhellen dhe krahasoheni me baxhellat qe na kane hypur ne qafe me pahir, a do te gjeni ndonje dallim sado te vogel ndermjet tyre, pervec gjatesise se minifundit, se injoranca e tyre eshte me permasa astronomike. Baxhella plake e fillon numerin 25, 7 apo 2 vite, keshtu eshte kur s’ke tru por ke kembe te forta per…..

 2. “Ndoshta nuk keni sukses, por nëse insistoni dhe keni qëllime dhe parime të qarta, atëherë mund të vijnë edhe sukseset. Ndoshta pas 25 vitesh, pas shtatë apo vetëm dy vitesh”. Komuniste tipike. Po ata qe kane nje jete moj qelbesire sorosiane ?

 3. Merreni kete baxhellen dhe krahasoheni me baxhellat qe na kane hypur ne qafe me pahir, a do te gjeni ndonje dallim sado te vogel ndermjet tyre, pervec gjatesise se minifundit, se injoranca e tyre eshte me permasa astronomike. Baxhella plake e fillon numerin 25, 7 apo 2 vite, keshtu eshte kur s’ke tru por ke kembe te forta per…..Ne fund te fundit, kjo doli e fituar se bashke me ate prostituten me floke te kuqe, i rujten nga paret keta hajnat tane, i kane marre miliona €, sigurisht nga taksat dhe paret qe i vidhen shqipetareve.

 4. Po pse nuk e ka turp merkel per kete deshtim te be,tipiket shpellare shurranjose Zagare krimba qe salihu dhe lulu I leshojne sa here qe behet fjale per perendimore qe kane folur kundra politikes vrastare te salihut,keta pjella omgj te salihut jane rritur dhe njeri han veten me dhembe pse mogerini ka rrogen 25000 euro,nuk ti ka mare ty miu I gjirizeve te shqupit e salihut,Ptu rrace e ndyre vicidoli

 5. Autiku mavi ose Dylberi (Bert) ik e qetesohu se te ngeli fjala shurranjos ne goje, si duket keshtu te kane thirrur gjithe jeten qe te eshte bere fiksim. Jemi lindur e rritur ne Tirane o injorant stalle, qe te qifte Kina rracen e keqe nga ke dale

 6. Shpellaret e shurrsat qe na paskan lindur mbas 90 ne Tirane,o te qifte tirona grate e fisit,nuk thuhet Tirane o kar por tirone,por bathores nuk I thuhet tirone o kari,o zagari I salihut qe del kur ai ju ben thirrje per te sulmuar shba e be dhe ju gati per sulm o morrat e kuq te enverit salih

 7. Jo po ti qe ke lind ne kohen e xhaxhit dhe ke zbuluar internetin mer tqifsha rracen. Mire i ke pyt ata qe kane ngel gjalle nga koha zogut o fisqir qe na ben si racional. Atyre u ka shku jeta mjerim dhe frik. Apo do thush kshu e ka jeta ? Prandaj e keji nghall prap ate gen dhe perdorni artin per tu maskuar. Medioker ropqira ju shkoi jeta komunizem ne forma te ndryshme.

 8. Kujdes me ilacet qe ju jep salihu,mos I besoni shume atij,te tjere kane shkuar per lesh para jush pyesni nga shqupi dhe do me kujtoni,ky vendi quhet tirone o bythlepires I salihut dhe meso te jetosh si qytetar jo duke shurrosur vend e pa vend,ju shpellare lyheni me parfum por shurroni si qent e rruges.nuk ju ben keq te Mesoni vetem te mesoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu