• |
ide | kryesore

Video e Incidentit/ Borchard sulmohet në konferencën e tij, protuestues me ‘gishtin e mesit’

Arkiva, Kryesore, Lajme

Ndërsa Prezenca e OSBE në Shqipëri po diskutonte mbi “forumin e Lirisë së mediave”, një grup protestuesish me pankarta në duar kanë kritikuar dhe kanë bërë thirrje kundër ambasadorit, Bernd Borchard.


Protestuesit u futën në sallën ku po mbahej konferenca, ku i pranishëm ishte edhe ambasadori i BE Luigi Soreca, dhe me pankarta në duar thërrisnin “Shame on You” (Turp t’iu vijë). Përmes këtyre pankartash kërkohej largimi i Borchard nga Shqipëria.


“Borschard ik në shtëpi bashkë me gishtin tënd të mesit”, “Non Grata”-  thuhej në shkrimet e protestuesve të “Astirit”.

Diplomati ngriti gishtin e mesit ndaj banorëve të Unazës së Re dy javë më parë, teksa ata i thirrën ‘Shame on You’ për qëndrimet e tij. (video poshtë) Kjo sjellje solli reagime të forta, çka detyruan më pas dhe vetë ambasadorin e OSBE të kërkonte falje publike.

"Hipi gishtit te mesit dhe ik"/ Grate e Astirit kishin nje surprize mengjesin e sotem per ambasadorin Borchard ne nje forum te thirrur prej tij per zhvillimin e media. Pak ironike, sepse ambasadori dukej paksa i bezdisur nga 'fjala e lire'

"Hipi gishtit te mesit dhe ik"/ Grate e Astirit kishin nje surprize mengjesin e sotem per ambasadorin Borchard ne nje forum te thirrur prej tij per zhvillimin e medias. Pak ironike, sepse ambasadori dukej paksa i bezdisur nga 'fjala e lire'

Publiée par Fax Web 1 sur Vendredi 1 novembre 2019

Mllefi ndaj Borchard 

Ambasadori OSBE ishte ai që u bëri thirrje studentëve protestues të dialogonin me Ramën, fiks sikurse i duhej Edi Ramës, megjithëse e pranonte se kjo i tejkalonte kompetenat e tij. Borchard ishte i vetmi diplomat perendimor, ndryshe nga sa kërkoi Bundestagu, që hodhi tezën se reforma zgjedhore mund të miratohet pa opozitën reale. Ai ka mbajtur qëndrime publike edhe kundër organizatës së tij dhe kundër shoqatave të gazetarëve ndërkombëtare, lidhur me lirinë e mediave në Shqipëri. Ai bëri deklarata të nxituara kundër protestave të opozitës, që më pas u detyrua ti korrigjojë me ndërhyrje nga Vjena.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Akrobati i OSBE me dy deklarata. E dredh për 10 minuta

Kur në muret e shtëpisë i shkruajtën “Shame on You”, ai u la të keqpërdorej nga qeveria sikur opozita e kishte kërcënuar me jetë. Brend Borchardt, ka krijuar me veprimet dhe mosveprimet e tij profilin e një lakeu të Ramës. Ai ka vendosur të mbajë vetë një qëndrim të anshëm duke i revoltuar shpesh protestuesit. Gishti i mesit atë ditë pranë Drejtorisë së Policisë së Tiranës drejtuar protestuesve, i bërë në gjaknxehtësi e sipër, po e përndjek gjatë ambasadorin me kombësi gjermane. ©LAPSI.AL 

23 Comments

  1. ato vetem provinciale nuk jane, dhe kjo eshte nje forme e larte e demokracise, provinciale jane ata qe e pranuan dhe e mbajne gishtin e ngrohte te tij

  2. Me kujton Matilda Makocin – gruan e pare te Liderit Global Rajonal – kir bente batuten ne film ” Shiko si vishet, si provincial”

  3. Ja dhe gisht lepiresit e bashkise joprovinciale te ures vajgurore, djepi i bukurise dhe qytetarise se rilindjes me elegancen dhe ekspertizen e fiqshqepjes te pazari po gajasen ..per gishtin

 1. Kesaj i thone ske ci ben gomarit e bjeri samarit. Meqenese popullit nuk i ngrihet sic e ka thene ne parlament vet padishahu,atehere te pakten Boshardi e ngriti gishtin se ne as gishtin smund e luejme e tani luejme bishtin.

 2. te gjith keta qe dalin me pankarta jan te organizuar nga partite politike qe dhe ua vene pankartat ne duar, kush realisht proteston e ben si studentet ose per armet kimike pa pankarta po me mjete te improvizuara (e jo me nena e kalamaj qe mbajne pankarta te stampuara ne anglisht)

  1. Fakti qendron qe nuk duhet lene te shkoje deri ketu..pra te kthehet ne argument politik. Ai eshte ambasador i OSBE dhe duhet te largohet vete

 3. I paemri i ores 12:20 flet nga eksperienca e vet personale. Ne momentin qe ne ndonje faqe botohet ndonje shkrim, menjehere leshohet kushtrimi partiak qe te pergjgjen dhe keta si pionere te enverit qe jane, pergjigjen Gjithmone gati! Ose ekziston edhe nje mundesi tjeter qe i pelqen kuptimi qe ka gishti i mesit i ngritur lart. Qejf, qejf kjo dynja, qejri qejfit nuk i ngja…

 4. Dakord me protesten, por sa moral ka te perdoren protestuesit e unazes si njesi speciale kamikazesh? Po behet si norme kjo pune

 5. Keta bushtrat e salihut kane foto me salihun ju te lapsit thoni grate e astirit,me sa duket ai Gishti I ka pelqyer ketyre bushtrave se me ate gisht kerkojn azil ne gjermani dhe gjejne pune,ketu bythelepirsat e salihut bejne sikur ju vjen keq,cudi si nuk I ndaluan keta bushtrat qe na kishin bere dhe tualet per kete proteste,tani harruan protestat te astiri,koha per tu mare me gishtin e gjermonit.

  1. Po kur tvdesi salihu si do ja beni per sufllaqen o legena bodrumesh. Do filloni gojoren full time per nji cap buke se sdini gje tjeter ju qelbesira.

 6. i pa emri i 15:12
  Po cfare te ka bere saliu ty ketu spo flasim per saliun ketu po flasim per drejtesi po kush eshte ku maskara dypllomat qe ngre gishtin. sa per pratesta me kujtohet LU KUR PROTESTONTE ME DY PLAKA PER REFORMEN NE DREJTESI . DHE KUJDES TE SALIUT TE SALIUT SE ATA TE SH……

 7. Me çpo duken punët që Rama nuk po don tja dijë as për kushtet që i ka vënë Bundestagu gjerman, opozita do ti kthehet me forcë përsëri protestave.
  Borchardt duhet të bëhet gati që të dëgjojë edhe për ate vetë, thirrjet e qindra mijë shqiptarëve “Rama ik”
  Bën mirë pra të ikë vetë nga Shqipëria para se të dëgjojë këto thirrje.

 8. Nuk ka hik ky rrota karit akoma? Se me keta keshtu duhet fol. Mire zgjebsat tane qe jane shtu po na shtohet ene ky. Ne ket vend vijne vetem katranjoset dhe loqet te cilet dalin edhe te pasuruar. Vari k…n.

 9. I paemër
  01/11/2019 te 16:51
  ATEHER DO TE TE JETOJME SI GJITHMON PO KUJDES ME GOJOREN SE E KENI NE GJAK ME KUJTOHET KUR KRYETARJA E FRESHIT TUAJ THA JU PUTANAVE SORJANE KU TU ZE GJUMI NJE NATE MOS TU ZEJ NATEN TJETER .

 10. Juri shko qihu me gazin gei pastaj kalo nga sali anji se ky eshte merzitur me Griden,ti je tamom per kete,po nuk te doli kalo nga muli,dhe ne darke kalo nga salihu shishen e shurres qe tja mbash kur shurron lideri,dhe ne mengjes shko ha byrekun o juri me trute e perdhunuar nga salihu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu