• |
ide | kryesore

Në makinë me të “tmerrshmin” e Sukthit, atentat prokurorit të sulmuar nga Rama

Arkiva, Kryesore, Lajme

Një atentat mafioz ndodhi pasditen e kësaj të premte në mbikalimin e Shkozetit. Shënjeshtra mendohet se ishte prokurori Arjan Ndoja ose personi me precedentë penalë që ishte në makiën e tij. Ndoja së bashku me dy persona të tjerë kanë mbetur të plagosur. Njëri ishte shoferi i tij, 30-vjecari Andi Maloku, ndërsa personi tjetër ishte 40-vjecari Aleksandër Laho, i njohur ndryshe edhe si Landi Muharremi apo i “tmerrshi i Sukthit”. Prokurori Ndoja ndodhet jashtë rrezikut për jetën, ndërsa Aleksandër Laho dhe shoferi Andi Maloku janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Dyshimet për ngjarjen


Është ende e paqartë nëse shënjeshtra e këtij atentati mafioz ka qenë prokurori Arjan Ndoja apo “i tmerrshmi” i Sukthit, Landi Muharremi. Ky i fundit dyshohet si personi që ka rrahur brutalisht biznesmenin libanez Faadi Mitri për tokat në Gjirin e Lalzit ku ai po ndërtonte një resort turistik. Ndërkohë edhe prokurori Arjan Ndoja, ka qënë së fundmi në qendër të sulmeve të qeverisë, për shkak se arrestoi drejtorin e Kadastrës së Durrësit, pikërisht lidhur me një regjistrim të një prone në zonën e çmuar të bregdetit, në Lalëz. Pra, ka mundësi që cështjet për pronat në bregdetin e Gjirit të Lalzit të jenë motivet e këtij atentati mafioz të mirëorganizuar.

Sulmet e Ramës për prokurorin

Kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministri Erion Brace e kanë sulmuar publikisht para tre javësh prokurorin Arjan Ndoja.

“Javën e kaluar, një rast flagrant i shkeljes së ligjit, transformimit të një figure të sistemit të drejtësisë në përfaqësues të interesave të krimit që sigurisht nuk do t’i shpëtojë ndëshkimit. Fatkeqësisht po shohim që pastrimi i llumit nga sistemi i drejtësisë ka dhe një efekt negativ të përkohshëm por shumë të rëndë mbi qytetarët, sepse shumë prokurorë dhe gjykatës që janë të zhytur deri në fyt dhe që e dinë shumë mirë që s’kanë asnjë shans që ta kalojnë Vettingun, po e shfrytëzojnë pushtetin që ju jep ligji me moton ‘të kapim ça të kapim’. Ndërtimi i një sistemi të ri drejtësie kërkon kohë”, shprehej Rama teksa theksonte se prokurori Arjan Ndoja punon për bandat.

Në të njëjtën gjatësi vale kanë qenë edhe sulmet e zv.kryeministrit Erion Brace.

Kush është prokurori Arjan Ndoji

Megjithatë, krahas pretendimeve të ngritura nga dy eksponentët e qeverisë, disponohen disa fakte që dëshmojnë shkeljet e mëparshme të Ndojas me detyrën. Më 19 korrik 2018, Ilia Ilia, avokati që ka mbrojtur Lul Berishën u dhunua fizikisht nga dy persona teksa po dilte nga Gjykata. Avokati akuzoi se pas ngjarjes fshihej prokurori Ndoja, me të cilin ka debatuar gjatë një seance gjyqësore.

“Kam dalë nga seanca gjyqësore e Gjykatës së durrësit rreth orës 10:30 dhe po ikja nga Prokuroria. Më del një person përpara dhe më thotë ti je ai që i ke bërë karshillëk prokurorit Arjan Ndoja dje në seancë gjyqësore, ke bërë të fortin. I thash kush je ti, ai më ofendoi, i ktheva të njëjtën përgjigje. Jam goditur nga ky dhe personi tjetër që erdhi. Dje në seancë gjyqësore më kanosi prokurori.”-u shpreh avokati Ilia.

Nga ana tjetër edhe tek atentati i sotëm, të qënit në një makinë me Landi Muharemin, person me precedentë penalë, e kompromenton punën e prokurorit Arjan Ndoja. Ky i fundit raportohet gjithashtu edhe për një pasuri të “frikshme”, që nuk justifikohet dot me të ardhurat e tij si prokuror.

Forcat RENEA nisën menjëherë pas ngjarjes të krehin zonën rreth Durrësit për kapjen e autorëve të atentatit. Raportohet se deri më tani ka vetëm një person të ndaluar si i dyshuar. Policia doli me një njoftim paraprak për ngjarjen e rëndë. Ndërkohë që në Shkozet shkuan edhe drejtori i Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe prokurorja e Krimeve të Rënda, Donika Prela.

Njoftimi i policisë

Ne aksin rrugor Durrës – Tiranë në afërsi të mbikalimit të Shkozetit, rreth orës 16:30, në afërsi të vendit të quajtur “Mbikalimi i Shkozetit” kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të mjetit me targa AA 333 ZD, e për pasojë janë plagosur shtetasit A.L., 48 vjeç, A.N., 44 vjeç dhe A.M., 30 vjeç.

Shtetasi A.M. është nisur për mjekim të specializuar në Spitalin e Traumës në Tiranë, ndërsa dy shtetasit e tjerë ndodhen në Spitalin Rajonal Durrës, jashtë rrezikut për jetën.

Policia e Durrësit është vënë në ndjekje të autorëve, po krihet zona dhe në të gjitha akset rrugore që lidhen me Durrësin janë ngritur pika kontrolli.

Për zbardhjen e ngjarjes është ngritur menjëherë një grup i posaçëm hetimor nga Departamenti i Policisë Kriminale, Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe Drejtoria Vendore e Policisë Durrës.

Policia e Shtetit fton këdo që mund të ofrojë informacion në ndihmë të hetimit të shpejtë të ngjarjes të telefonojë falas në numrin 112.

EKSKLUZIVE/ Momenti kur prokurori Arjan Ndoja nxirret i gjakosur nga “Benzi” pasi e qëlluan on Vidnews.

22 Comments

  1. Sic duket I shpetoi per pak “Vetingut” te njerezve qe ka marre ne qafe padrejtesisht ne shume raste.Ky eshte now kriminel,jo prokuror

 1. Sa idjote! Disa media dhe gazetare thone qe prokurori eshte viktime e
  pjestarit tjeter ne makine me rekorde
  kriminale.Pse kaq budallenj jane atentatoret qe te gjuanin kundershtarin kur ai te ishte ne makinen e prokurorit? Shume llogjike fine?.

 2. Ai eshte emigrant ne sukth se eshte cam. Le te bejne karderrin ne greqi. Prandaj i perzune nga tokat e tyre se jane intrigante dhe zot kane lekun.

  1. Perça e sundo , kjo ka qene gjithmone diviza e grekur . Ne nje vend ku çdo gje shitet e blihet , ne nje vend ku paraja eshte bere zot per te gjithe pse vetem çamet jane fajtor? Pse ne te tjeret nuk jemi fajtor ? Keshtu keni vepruar gjithmone ju grekosllavoortodoks dhe ja keni arrit qellimit . Keni shfrytezuar miopine tone per te na vene njeri kunder tjetrit nga ana krahinore , fetare dhe partiake . Prandaj edhe sot ky popull armikun kryesor ka pasur vetveten . Nuk ju pine me uje kjo teori . Ka ardhur koha qe ky popull te zgjohet

 3. Perça e sundo , kjo ka qene gjithmone diviza e grekur . Ne nje vend ku çdo gje shitet e blihet , ne nje vend ku paraja eshte bere zot per te gjithe pse vetem çamet jane fajtor? Pse ne te tjeret nuk jemi fajtor ? Keshtu keni vepruar gjithmone ju grekosllavoortodoks dhe ja keni arrit qellimit . Keni shfrytezuar miopine tone per te na vene njeri kunder tjetrit nga ana krahinore , fetare dhe partiake . Prandaj edhe sot ky popull armikun kryesor ka pasur vetveten . Nuk ju pine me uje kjo teori . Ka ardhur koha qe ky popull te zgjohet

 4. I paemer ke ndonje argument apo do te shash per qefin tat. Nuk ta ka fajin ai qe te afron lekun per tu shitur por je ti zgjebe qe do te shitesh. Ne ka ngelur ndonje suliot ik e pyete car je dhe do habitesh nga pergjigja. Une nuk jam legen te bej patriotin me shqiponje te gjoksi dhe kaq. Se grekun e ke brenda me kohe o rrote e karit.
  Harrova dhe serbin se mos te te ngeli hatri.

  1. PSE TE BESHE SHQIPONJEN ESHTE LEGENIZEM O KURVE ???? JU KURVA E BIJ KARAKURVASH , PER NJE VEND PUNE APO CA LETRA QENDRIMI NDERRUAT ME EMER E MBIEMER NDERSA ÇAMET SAKRIFIKUAN JETE DHE PASURI VETEM E VETEM QE TE ISHIN SHQIPTAR . JU PER 300 EURO JENI BERE GREK . POR PO JU DHE SIKUR EDHE 1 EURO ME SHUME BEHENI ÇFARDO LLOJ RRACE DHE E KTHENI BYTHEN 360 GRADE . SA PER SULIOTET , ATA JANE ME RRACIST ME SHQIPTARET SE VETE GREKET O KAE ME SYZE
   P.S. UNE NUK JAM ÇAM POR E VERTETA DUHET THENE GJITHMONE . ATA NUK JANE AS ME TE MIRE POR AS ME TE KEQINJE SE NE POR JANE SI NE (NDOSHTA PAK ME TE MIRE SE NE)

 5. Ik fute ne bythen e pa lare ate shqiponje te rrjepur ore bythqir. Mos me bej patriotin ti hale. Cfar ke bere per vendin tend pervec mutit ne mengjes.
  Ti more patriot me morra? Nuk ka ngel budalla mbi toke qe mos te tallet me shqiptaret dhe ti i rri prap tek dera dhe i thua me ler te hyj, pse? Se je zgjebe. Se je qelbesire. Tani rri para psqyres dhe vazhdo bej shqiponjen dhe enderro sikur po fluturon o krimb patriot pabuks.

 6. O shpellare po ketij prokurori qe salihu dhe lulu e pd e mbrojne I tha rama qe te ha dreke dhe ta hypi dhe ne Makine kete kriminelin te fortin qe salihu dhe Argita kane perfituar me tokat ne lalez e ishim,apo keta te dy po mbyllnin punet e familjes berisha

 7. I paemer kam 2 vjet pa pune dhe mos ma caj karin. Nuk i kam futur kujt doren me xhep, harxhoj ne minimum dhe me vjen zorr por nuk bej legenin.
  Vendi im nuk me jep pune. Ta lavderoj sic do ti? Po kush karin je ti? 500000 mije i ke ne greqi e po aq ne itali o shoku karpatriot.

 8. Mos u mer me portalet o Klluf I salihut se miu mi ngelet neper kanalet e mutit e ka vendin,dashke dhe pune ti o miu te kiu.

 9. Ti te kesh tru sa miu nuk do quheshe “i paemer”. Dhe une te fola drejt po gabimi im eshte qe merrem me nje palle kari qe nuk ha pyke ne koke po e do ne bythe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu