• |
ide | kryesore

Palmer i drejtohet PD dhe LSI: Bojkoti nuk ju fuqizoi, nuk solli as zgjedhje

Lajme, Të fundit

I dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer u bëri thirrje udhëheqësve të partive në Shqipëri të zgjidhin me vullnetin e tyre ngërçin politik, që ai e quajti të fabrikuar.

Ai iu drejtua me një thirrje opozitës jashtë parlamentit: “Një rol për ju ekziston. Merreni këtë rol. Bojkoti nuk ju ka sjellë fuqi më të madhe politike. Ai nuk solli zgjedhje të parakohshme dhe nuk mund të sillte të tilla.”


Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës në Prishtinë Leonat Shehu, zyrtari i lartë amerikan i bëri këto komente në Kosovë të premten, gjatë një takimi me studentë dhe me përfaqësues të shoqërisë civile.

Zoti Palmer i bëri thirrje opozitës të shfrytëzojë rastin për të negociuar me vullnet të mirë reformën zgjedhore që kërkon.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar është i gatshëm të lehtësojë një përpjekje serioze në këtë aspekt. Në këtë mënyrë, tha ai, opozita do të mund t’i paraqesë popullit një arritje konkrete për të vendosur përmes një procesi të drejtë zgjedhor drejtimin që ajo dëshiron të marrë vendi.

Zoti Palmer foli edhe për reformën në drejtësi.

“Fakti që më pak se 50% e mbi 160 gjyqtarëve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar vetingut kanë arritur ta kalojnë atë është tregues se sa i korruptuar dhe i lidhur me krimin e organizuar ka qënë sistemi i deritanishëm”, – tha ai.

Shqipëria, theksoi zyrtari amerikan, është në prag të ngritjes së institucioneve të reja, si Prokuroria Speciale Anti-korrupsion (SPAK) dhe Byroja Kombëtare e Hetimit, detyra e të cilave do të jetë të hetojnë korrupsionin, krimin e organizuar dhe krimet e zyrtarëve të lartë.

Zoti Palmer shtoi se ky është fundi i fillimit të pandëshkueshmërisë, siç u vërtetua edhe nga goditja e bosëve dikur të paprekshëm të krimit, si Klement Balili./VOA

13 Comments

 1. O palmer bytha

  Normal kur del bytha jote me.myt de thote qe dihen bere zgjrdhket.ne 30 qershor pastaj kur te behet gj kushtetuese dmth kur??? Do te gjykoje pas pilafit mbi 30 qershorin

  Pra bytha jote me.mut ebron ramen dhe pastaj thua qe bojkoti nuk iu fuqizoi. Normal 5000 mije iraniane te armataosur jane sot ne manez.
  Ia vlen kur haracet i pagujm ne shqiptaret.

  Bojkoti ne te vertete e fuqizoi opoziten dhe e largoi nga blerja e deputeteve dhe berja pis duke i sherbyer rames kot ne parlament.
  Po ti kokrra e bythqirit je

 2. Po! Por e dhjeu Ramen ne breke dhe u ofroi shqupyareve zgjedhje moniste me kandidate kajmakiane!
  (Eshte e njohur ‘situata kafkiane’, por me keq qenka situata kajmakiane)

 3. Ne se zoteria nuk e ditkerka se bojkoti;;nuk i paska fuqizuar ” le ti ritransmetojne protestat, le ti japin listat e votueseve te 30 qershorit, le te shohe azilkerkuesit mjerane qe largohen nga ky pushtet, le te shohe banditizmin shtetror ndaj popullit e artisteve, te shtrohet ne nje sofer ku nuk ka as buke per femijet ky shqiptar, qe edhe ndihmen ekonomike ua ka hequr. Te thote shyqyr qe Amerika eshte larg se nese do e kishim ne kufi, ne vitet2018 do e kishim mbytur me kanabis, andaj zoteria keshillon me dipllomaci, se vuajtjet i heq populli e jo ky, e te tjere perfaqesues, qe na vijne ne Shqiperithate, e shkojne njomur, e biles edhe qajne kur largohen nga parajsa e ketij shteti.

 4. Na thone rrini urte-po ne te urte jeni, Na thone qetesohuni-po me te qete se ne nuk ka,se mos u nevrikosem ndonjehere. . Na thone ulni kurrizin -po ne per toke jemi. Na thone mos beni as zhurme -dhe ne fet ulim zerin fsh shshshshsh… Ama per patriotizem kur luan kombetarja ? Aty po,aty ste falim ne.

 5. Po mire more SORJAN FILORUS PO KURRUPSION KA NE SHQIPERI PO MAFJE KA NE SHQIPERI, PO DROG HASHASH KA NE SHQIPERI NE DITET E KESAJ QEVERIE MIRE OPOZITA PAHA FAJ PO QEVERIJA SORISTE RILIDESE E NJERIUT TE RI KA NDONJE GABIM APO PUNON MIRE PER INTERESA TE SORASIT SERBIT MAFJES DHE RUSIT PALMER PYETJE TE DREJT PER DREJT PER TY PUNON PER SHBA APO SORASIN,SEPSE SHBA ESHTE MIKE E KOMBIT SHQIPTAR KA 2-SHEKUJ.

 6. Shoqata e pedofilave te Sorosit keta qe na krijuan vitin 97 me firmat piramidale nen hunden e injoranteve Meksi dhe Berisha tani kerkojne shperberjen e Shqiperis ka ardhur koha intelektual te ndershem te majt e te djatht te bashkohen sa nuk eshte vone per femijet per niper e mesat tona qe ti clirojme nga kjo mafje ndrkombtare qe po shperben Shqiperin

 7. O palmer ato komunistet qe moret ne amerike, mire jane?
  Mos u merzit njeriu edhe kur eshte mire si puna jote ka qejf te zhgerryhet si derri, te merr malli te behesh zgjebs, me raste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu