• |
ide | kryesore

“Lufta për Kepin e Rodonit”, Berisha “zbardh” lidhjen e Ramës me atentatin ndaj Ndojas

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar një nga ngjarjet më të rëndësishme të zhvillimeve aktuale të vendit, atentatin ndaj prokurorit të Durrësit, Arben Ndoja, regjistruar pasditen e djeshme në mbikalimin e Shkozetit.

Në një postim në llogarinë e tij zyrtare në “Facebook”, Berisha shkruan se atentati ishte një luftë bandash për Kepin e Rodonit.


Berisha akuzon kryeministrin Edi Rama, që sipas tij ishte vendimmarrësi i vetëm suprem i masës ekstreme, pra eleminimit të prokurorit Ndoja.

Sipas ish-kryeministrit, Ndoja ka qenë një nga prokurorët më të afërt me pushtetin e Ramës, “por pazaret u prishën kur duhej ndarë torta te Kepi i Rodonit”.

Postimi i plotë i Sali Berishës: 

Edvin Mafia nuk e kishte gishtin ne shtjekzen e kallshit qe qelloi prokurorin, por ai kishte syrin ne shenjestren e tij!

Miq, dje mbasdite ne Durres ndodhi njeri nga atentatet mafioze me te organizuar, vetkuptohet me ndihmen direkte te narkopolicise, ne historine e krimit dhe mafies se vendit.

Dje mafia qeveritare goditi me bresheri prokurorin Arjan Ndoja dhe bashkepuntorin e tij, famozin Rrumi, votembledhesin kryesor te parise se krimit dhe krahun e Avdyleve ne zonen e Sukthit.

Prokurori Ndoja, i cili nder te tjera akuzohet se menaxhon edhe parate e pista te ndrikull Ina Rames, ishte ne keto vite i mbrojturi dhe favoriti tejet e çmuar i Edvin Mafise dhe Gjushit te tij. Ai eshte denoncuar ne menyre te perseritur nga qytetari dixhital per afera kriminale mafioze. Ai kishte shpetuar pa asnje pasoje si per rrahjen shtazore te biznesmenit te Omniks nga banda e tij, ashtu dhe per rrahjen e avokatit Ilia (rrahesi ne kerkim i ketij te fundit shoqeronte narkoministrat e Edvin Mafise ne aktivitete publike).

Por siç ndodh rendome me klanet mafioze, qe per shkak te shkeljes se interesave i hane koken, pra i kthejne pushken njeri tjetrit, ndodhi edhe kesaj here.
Keshtu, klani i mafies shteterore te prokurorit Ndoja u perball me klanin mafioz direkt te padronit te tij, Edvin Mafise per Kepin e Rodonit.

Kjo afere mafioze zhveshu rrufeshem nga çdo cipe, petke apo pergjegjesi zyrtare kreun e Meduzes dhe ai u versul me terbim dhe kercellitje dhembesh si kurre ndonje here me pare ne narkoparlament kunder prokurorit Arjan Ndoja duke e paralajmeruar se do te kete dhe masa ekstreme, dhe si e tille vetkuptohet do te ishte eleminimi i tij fizik.

Kjo ishte nje deshmi se per Edvin Mafine ne shenjester te bandes se Kepit te Rodonit duhet me urgjence pa humbur kohe te ishte Arjan Ndoja per ti dhene ekstremen e vendosur nga krye kreu i Meduzes.

Per te deshmuar para bandes se tij se ai kishte ndeshkuar me ekstremen prokurorin Ndoja, Edvin Mafia dergoi Erjon Pluhurin, ne nje rast qe nuk ka ndodhur kurre ne historine e ketij vendi qe kur eshte themeluar shteti shqiptar, ne sallen e gjyqit per te zveshur dhembet e narkoqeverise prokurorit Ndoja dhe konfirmuar publikisht dhe nje here se per te mbrojtur interesat e klanit qeveritar te mafies se Kepit te Rodonit nuk do respektohej asnje norme, asnje ligj dhe se vendimi per ndeshkimin ekstrem te tij ishte i pa apelueshem dhe perfundimtar.

Keshtu qe si perfundim mund te thuhet se Edvin Mafia nuk eshte doresi i atentatit ndaj prokurorit Ndoja, gishti i tij nuk ishte ne shtjekzen e kallashit qe derdhi dje bresherite mbi te dhe Rrumin e partise.

Por Edvin Mafia ishte vendimmarresi i vetem suprem i mases ekstreme pra eleminimit te prokurorit, ishte hjekesi dhe syri ne shenjester i kallashit qe shkrehu dje bresherite vrasesi i bandes se Kepit te Rodonit te Edvin Mafise mbi prokurorin Ndoja dhe Rrumin e partise se krimit. sb

Atentati ndodhi pasditen e djeshme teksa prokurori Ndoja po udhëtonte me dy persona të tjerë në automjetin tip “Benz” të llojit fuoristradë me targa “AA 333 ZD”, pranë mbikalimit të Shkozetit. Bashkë me Ndojan, kanë mbetur të plagosur edhe dy personat e tjerë, shoferi i prokurorit, Andi Maloku 30 vjeç dhe Aleksandër Laho, i cili ishte pasagjer.

Ky i fundit njihet ndryshe edhe si Landi Muharremi dhe si “i tmerrshmi i Sukthit”. Deri më tani, në Polici janë shoqëruar mbi 20 persona, mes të cilëve Julian Meçe, anëtari i Bandës së Durrësit, mik me Lul Berishën dhe Plarent Dervishaj, kunati i i Lul Berishës. ©Lapsi.al

 

7 Comments

  1. O doktor na cave trapin me keto karlleqe, kur flet dhe ti qe deri dje kur ishe ti ne qeverisje vajza jote kerkoj 25% te nje prone qe posedon familja ime me dokumenta ne karaburun qe te bente te mundur ipotekimin,,,, ti je me mafioz se Rama o barbon

  2. Pse nuk urdheron prokuroret e gjygjtaret qe ka ne sistem dhe ta arrestoje kete ramen se ky salihu e di mire kete punen e kepit te rodonit,thuaj salih si e beri kete pasuri ky prokurori ne kohen tende per kater vjet ti e di mire kete pune,prandaj del dy here ne dite tani,por remzi hoxha eshte cuar nga varri per te nxjere videot e tua me miloshevicin dhe arkanin,izet haxhia ka dy jave qe po te denoncon per krimet e tua si deshmitar I gjalle

    1. Sali Berisha ua shkërdhen ropt tanë palaçove dhe plehrave të nivelit më të lartë ekonomik politik e më gjerë.

      Ndërsa ju krimbat e vegjël që jeni zhytur në llumin e plehrave thjesht vetëm HANI MUT.

  3. Me ndriconi pak. Kush e ka pengu ramen dhe qelbsat e tij te mar ca i ka dal perpara? Ca ka dash ADN vet dhe geni vet shum shekullor ka mar. Tregoi gjerat tamam meqe je arshiva ose pusho me mire. Lufte banda partish? Kjo haet.

  4. Ne vitin 1912 perandori i Gjermanise ke thene per Shqiptaret: “Nje popull hajdut nuk mund te ndertoj nje shtet qe te mbijetoje” Sot jemi ne vitin 2019!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu