• |
ide | kryesore

Ditmir Bushati del hapur: Modeli ynë dështoi, krimi me influencë politike në Shkodër

Lajme, Të fundit

“Është fakt që ne gabuam në Shkodër. Kjo nuk ka të bëjë thjeshtë dhe vetëm me kandidatin që ne ofruam në zgjedhjet e 30 qershorit por mendoj se në Shkodër ka dështuar modeli ynë”.


Ditmir Bushati ka kërkuar publikisht ndjesë për këtë dështim, ndonëse nuk pranon akuzën e Edi Ramës se Valdrin Pjetri ishte propozim i tij. Në një intervistë ekskluzive për A2 CNN, ai thotë se një ndjesë i zyrtare i takon ta bëjë edhe Partia Socialiste.


“E para, e di gjithë Shkodra që kandidati nuk ishte propozim i strukturave socialiste të Shkodrës. E vërteta është e thjeshtë: struktura e PS në Shkodër propozoi 3 emra ndërkohë që Kryesia e PS ja dha besimin Valdrin Pjetrit”, – tha ai.

Ish-ministri i Jashtëm ka qenë i deleguari i Kryesisë socialiste për Qarkun e Shkodrës. Për herë të parë ai flet mbi problemin e lidhjeve që ekzistojnë mes krimit dhe politikës.

“Një qytet i cili i ka rezistuar komunizmit, i ka rezistuar pushimeve të ndryshme, e ka mposhtur frikën qoftë përmes pentagramit apo humorit të hollë, sot nuk i nënshtrohet dot krimit, influencës së krimit. Qoftë edhe kur kjo influencë mund të vijë përmes politikës. Në rast se nuk adresojmë rrënjët e këtij fenomeni bëjmë gabim të merremi me kandidatin.

Ne duhet të adresojmë rrënjët e këtij fenomeni. Duhet t’i bëjmë pyetjen vetes pse në tryezat tona u kthyen njerëz të cilët, partnerët tanë strategjikë, SHBA, i konsiderojnë si të papërshtatshëm. Çdo gjë tjetër është pasojë e këtij fenomeni”.

Bushati duket se i ka përgjigjet mbi fejesën e krimit me politikën, por preferon të shtrojë pyetje.

“Pse zona të caktuara të Shqipërisë janë vatër të përleshjeve të grupeve të ndryshme me prapavijë kriminale? Kjo është çështje që kërkon një vullnet mbipartiak. Nëse dikush mendon se ky është një fenomen që ka prekur Partinë Socialiste, Partinë Demokratike në disa raste, apo LSI në disa raste të tjera, mendoj se gabon kur e konsideron këtë një fenomen partiak”, – tha ai.

Si ministër i Jashtëm doli hapur kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, por nuk pranon se ishte kjo arsyeja pse Edi Rama e hoqi nga qeveria.

“Një ide e vjetër serbe, një ide që për fat të keq u vu edhe në gojën e disa shqiptarëve, që ndoshta nuk ishin vetëdijshëm për pasojat që do të sillte kjo ide”, – tha ai.

Bushati thekson se Qeveria e Tiranës duhej të kishte mbajtur një qëndrim më të qartë mbi debatin për kufirin, ndonëse nuk i fsheh rezervat ndaj protagonizmit të Kryeministrit në marrëdhëniet me Serbinë.

“Mendoj se nuk duhet të shpenzojmë kohë me rehabilitimin e të shkuarës së Serbisë. Duhet ta trajtojmë atë si një partner në rajon. Por nuk mund të bëjmë sikur nuk ndodh asgjë me fushatën agresive që Serbia bën kundrejt Kosovës dhe ne nga ana tjetër vazhdojmë të kultivojmë marrëdhënie sikur kjo nuk ndodh”, – tha ai. /A2 CNN

5 Comments

  1. Prinderit e bananes braziliane i njeh gjithe Shkodra si imorale dhe te ndyre. Ky down prostimashkull, i biri jolegjitim i R Alise, e rropi MEPJ kur ishte minister e mbushi me minifunde meshkuj dhe femra duke vjedhur buxhetin dhe marre rryshfete ne bashkepunim me Blerta Kadzadej, kusheriren e gruas, qe e morri nga rruga, refugjate ne Kanada dhe e beri drejtoreshe te pergjithshme te sherbimeve mbeshretese, sot kjo copemishi eshte konsulle e pergjitheshme, ne Stamboll, kjo as ne harte nuk e gjen dot Turqine, nuk din gjuhen dhe nuk ka asnje njohuri per te, ja kjo na perfaqesin ne, ne Stamboll.

 1. Nje rastesi e cuditshme por te gjithe ish-ministrat e jashtem te PS sot i kane dale kiiunder: Ditmiri, Dade, Islami, Meta, Milo.

 2. Prinderit e bananes braziliane i njeh gjithe Shkodra si imorale dhe te ndyre. Ky down prostimashkull, i biri jolegjitim i R Alise, e rropi MEPJ kur ishte minister e mbushi me minifunde meshkuj dhe femra duke vjedhur buxhetin dhe marre rryshfete ne bashkepunim me Blerta Kadzadej, kusheriren e gruas, qe e morri nga rruga, refugjate ne Kanada dhe e beri drejtoreshe te pergjithshme te sherbimeve mbeshretese, sot kjo copemishi eshte konsulle e pergjitheshme, ne Stamboll, kjo as ne harte nuk e gjen dot Turqine, nuk din gjuhen dhe nuk ka asnje njohuri per te, ja kjo na perfaqesin ne, ne Stamboll.

 3. Ditmir sic e ke emrin ashtu je dhe si njeri. Je i nderuar dhe i respektuar. 200 Burra si ty nga e majta dhe e djathta mund ti japin nje shprese te fundit ketije vendi.

  Por, ti gjesh 200 burra majtas dhe djathtas si ty eshte veshtire, shume veshtire.
  Pasi ka 200.000 hajdute e kriminel para jush, e qe nuk e lejne te dali dielli per Shqiperine.

  Keq me vjen per njerzit e shkrete qe ja vdiqen edhe shpresen ne ate vend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu