• |
ide | kryesore

Kuvendi i ri i Kosovës/ Publikohet lista e deputetëve të VV-së dhe PDK-së

Lajme, Të fundit

Ndërkohë që pritet të përfundojë numërimi i votave të mbetura nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, janë publikuar emrat e deputetëve që do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës nga tri partitë më të mëdha në vend, Levizja Vetëvendosje (LVV), Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Partia Demokratike e Kosovës (PDK).


Në radhët e forcës politike kryesuese, Vetëvendosjes, lideri i saj ka siguruar mbi 181 mijë vota dhe ndiqet nga Glauk Konjufca me mbi 72 mijë vota, Ndërsa, e treta në radhë vjen Albulena Haxhiu me mbi 45 mijë vota.


Nga LDK-ja, kandidatja për kryeministre, Vjosa Osmani, qendron në krye të listës me mbi 175 mijë vota. Pas saj vjen Kujtim Shala me mbi 38 mijë vota dhe i  treti renditet kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Anton Quni. Bazuar në rezultatin e deritanishëm, LDK-ja do të përfaqësohet në legjislativ nga 30 deputetë.

Sakaq, partia e reshtuar si forcë e tretë, PDK-ja, ka si më të votuar kreun e saj, Kadri Veselin, ish-kryeparlamentar, i cili ka marrë 146.057 vota. I dyti në listë renditet Uran Ismaili me 28.169 vota, i ndjekur nga Mërgim Lushtaku me 18.444 vota.

Lista e deputetëve të VV-së:

ALBIN KURTI 181,771

GLAUK KONJUFCA 72,155

ALBULENA HAXHIU 45,665

ARBEN VITIA 25,711

HEKURAN MURATI 22,847

MIMOZA KUSARI – LILA 22,131

SARANDA BOGUJEVCI 18,264

LIBURN ALIU 17,973

REXHEP SELIMI 15,728

HAKI ABAZI 15,450

YLLZA HOTI 14,605

MEFAIL BAJQINOVCI 14,453

LABINOTË DEMI – MURTEZI 13,392

HAJRULLA ÇEKO 12,056

GAZMEND GJYSHINCA 12,050

VALON RAMADANI 12,036

JAHJA KOKAJ 12,024

ARBERIJE NAGAVCI 10,981

FITORE PACOLLI DALIPI 10,590

ARTAN ABRASHI 10,256

SHPEJTIM BULLIQI 10,087

ARBËR REXHAJ 9,387

AGON BATUSHA 9,212

DIMAL BASHA 8,268

SALIH ZYBA 8,225

ARBËRESHË HYSENI 8,134

FATMIRE KOLLÇAKU 8,035

FITIM UKA 7,920

FJOLLa UJKANI 7,880

ALBAN HYSENI 7,735

ENVER HALITI 7,704

ARTA BAJRALIJA 7,595

Lista e deputetëve të PDK-së: 

KADRI VESELI  146,057

URAN ISMAILI  28,169

MERGIM LUSHTAKU  18,444

FERAT SHALA  18,289

ELMI REÇICA  17,850

BEDRI HAMZA  15,370

ABELARD TAHIRI  14,492

KUJTIM GASHI  13,272

BAJRUSH XHEMAILI  11,620

ENVER HOXHAJ  11,056

MEMLI KRASNIQI  10,989

HAJREDIN KUÇI  10,609

BEKIM HAXHIU  10,492

SEJDI HOXHA  9,630

FATMIR XHELILI  9,311

GAZMEND BYTYÇI  9,097

ELIZA HOXHA 9,256

ARIANA MUSLIU-SHOSHI  8,778

EVGJENI THAÇI-DRAGUSHA  8,333

GANIMETE MUSLIU  8,240

BLERTA DELIU KODRA  8,078

BESA ISMAILI AHMETI  7,876

FLORETË ZEJNULLAHU  7,033

VALDETE IDRIZI  6,226

@Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu