• |
ide | kryesore

‘Self-made’, artistët që ja dolën vetë mbanë (FOTO)

F1, Paparazzi, Slider, Stil

Leighton Meester


Ajo është një këngëtare dhe aktore amerikane, e cila u bë e famshme për rolin e saj si Blair Waldorf në serialin ‘Gossip Girl.’


Nëna e saj ishte shtatzënë me të ndërsa ishte në burg. Gjërat u rregulluan pak më mirë kur në moshën 10 vjeçare, Meester filloi modelimin dhe u transferua nga Florida në New York City. Pastaj, së bashku me nënën e saj në moshën 14 vjeç, ajo u transferua në Los Angeles, ku dëgjoi per audicion dhe mori mësime aktrimi.

Megjithatë, duke qenë një person pozitiv, Meester shpesh ka pohuar në intervista se ishte një kohë e lumtur. Ajo e sheh pjesën më të madhe të fëmijërisë në anën pozitive. Edhe pse ajo pranon se historia e saj familjare është paksa e çmendur, ajo kishte momente argëtuese dhe të lumtura. Gjithashtu, ajo nuk kishte pse të shqetësohej për gjëra të parëndësishme të adoleshencës, siç është nëse një djalë i pëlqente apo jo, pasi ka pasur çështje shumë më serioze për të tërhequr vëmendjen e saj.

Hilary Swank

Hilary është shfaqur në filma të paharrueshëm si ‘‘Boys Don’t Cry ’, ‘Baby Million Dollar’, ‘PS Unë të dua ”etj.

Në intervistat e saj, Swank ia ka atribuar suksesin e saj mbështetjes së nënës së saj, e cila ka qenë edhe modeli i saj. Në fakt, kur prindërit e saj u ndanë, nëna e saj duke qenë mbështetëse e dëshirës së Hilary për tu bërë aktore, u zhvendos me vajzën e saj në Los Angeles, ku jetuan ne makinën e tyre derisa nëna e Swank kishte kursyer para të mjaftueshme për të marrë me qira një apartament. Kur ajo ishte gjashtë vjeç, familja e saj u zhvendos në një park furgonash Bellingham, Washington. Megjithatë, edhe atëherë, ajo kishte ‘uri’ për sukses.

Sarah Jessica Parker

Eshtë pa dyshim një nga fytyrat më të famshme të industrisë TV.

Roli i saj si personazhi kryesor Carrie Bradshaw në serinë televizive HBO “Seksi dhe Qyteti” e ka bërë atë një ikonë globale. Roli i saj në film jo vetëm që e ndihmoi atë të bëhej një yll i madh, por e bëri atë gjithashtu një multimilionere.  Statusi i saj si fashionista ka ndihmuar marrëveshjet fitimprurëse të xhepit të saj. Në 2004, vetëm pasi përfundoi sezonin e fundit të shfaqjes së famshme, ajo nënshkroi një kontratë 38 milion dollarë me Gap. Ajo ka një linjë të saj të aromave dhe gjithashtu ka lançuar SJP Collection, një linjë këpucësh në Nordstrom.

Parker i është dashur padyshim një rrugë e gjatë nga fëmijëria e saj e varfër, deri kur familja e saj arriti në mirëqenie. Ajo madje ka deklaruar në disa intervista se familja e saj madje nuk kishte energji elektrike ndonjëherë. Megjithëse nëna e saj kishte një punë të qëndrueshme, vlen të përmendet se Parker ka shtatë motra dhe motra.

Jim Carrey

Iu desh të përballet me disa probleme financiare gjatë rritjes. Edhe pse fëmijëria e tij ishte normale pasi babai i tij Percy Carrey kishte një punë të qëndrueshme si llogaritar, por gjërat filluan të bien kur Carrey ishte një adoleshent. Babai i tij humbi punën dhe siç ka thënë Carrey në intervistat e tij, familja e tij shkoi nga ‘klasa e mesme’ në ‘të varfër’. Ata po jetonin në një furgon dhe në moshën 15 vjeç, Carrey u desh të braktiste shkollën për të ndihmuar familjen e tij. Filloi të punojë si portier. Sidoqoftë, babai i tij u përpoq të bënte çmos për të ndihmuar komedianin e ri të realizonte një akt skenik. Ai e çoi atë në Toronto për të debutuar në klubin e komedisë Yuk Yuk. Vështirësitë financiare të familjes së tij e bënë më të vështirë për të përqëndrimin në karrierën e tij. Për fat të mirë, perspektivat financiare të familjes së tij u përmirësuan dhe ata u zhvendosën në një shtëpi të re. Me zvogëlimin e barrës financiare, Carrey ishte në gjendje të ndërtonte shpejt reputacionin e tij si një aktor. Dhe, pjesa tjetër e tregimit është shumë e njohur.

Leonardo Dicaprio

Përgatitja për rolet e tij dramatike në Titanic ose Taxi Driver nuk ishte sigurisht e lehtë, por  ishte asgjë në krahasim me pengesat që Leonardo DiCaprio u përball në jetën private.

Ai i tha se të rritet shumë i varfër, i rrethuar vazhdimisht nga droga dhe prostitucioni, ishte ajo që e  ndihmoi për ta mbajtur atë me këmbë në tokë kur Hollywood u shfaq si një realitet alternativ.

Sot, DiCaprio mund të fitoje 25 milion dollarë për një rol kryesor në një film. Ai gjithashtu zotëron një ishull që ai planifikon ta shndërroje në një eko-resort.

Dolly Parton

Ikona e muzikës së vendit u rrit e varfër. Ajo u rrit në një kasolle me një dhomë në pyll,me dysheme të pisët dhe pak para. Prindërit e saj kanë punuar shumë për të fituar një dollar. Pavarësisht, prej 500 milion dollarëve të saj dhe vlera neto në rritje, zakonet e vjetra nuk shuhen. “Nëse po mendoj të shpenzoj shumë para për veshje ose mobilje, unë mendoj se – nuk mund të shpenzoj kaq shumë para për një gjë; babai im i moshuar i varfër mund të kishte rritur familjen e tij pesë vjet mbi këtë shumë!’- ka thene ajo.

Oprah Winfrey

Ajo është një nga gratë më të pasura në botë. Winfrey lëvizi shumë, sipas Business Insider. Ajo shkoi nga një shtëpi me konvikt në Milwaukee e rrethuar nga varfëria ekstreme dhe sulmet seksuale, në shtëpinë e babait të saj në Nashville, Tenesi. Ajo u largua nga kolegji herët për të filluar karrierën e saj në media.

Dekada më vonë, Winfrey është një legjendë. Kompania e saj, Harpo Productions, është përgjegjëse për disa shfaqje ditore masivisht të suksesshme, duke përfshirë The Oprah Winfrey Show, Rachel Ray dhe Dr. Phil.

J.K. Rowling

J.K. Rowling vlen më shumë sesa mund të llogarisim. Para se të botonte serinë Harry Potter, ajo ishte një nënë e vetme që jetonte në fletushkat e qeverisë në Angli. Ajo tha per Daily Mail, “Mbaj mend që 20 vjet më parë nuk haja, kështu që vajza ime të hante. Mbaj mend netë kur nuk kisha para. Do të kisha bërë gjithcka për të punuar, dhe do të kisha marrë sa më shumë punë që të mundja ”.

Tani, ajo ka shkuar nga zero në miliardere biznesi, falë romaneve të Harry Potter.

Jay Z

Jay Z u rrit në Marcy Housing Projects të Brooklyn, dhe u përfshi në krim teksa qëlloi vëllain e tij në krah në moshën 12 vjeç për vjedhjen e bizhuterive të tij.

Jay Z shiste drogë për  para dhe u bë një reper i cili dëshmoi se kjo se ishte lëvizja e tij më fitimprurëse, pasi tani thuhet se ai kap vlerën e 550 milion dollarëve.

Demi Moore

Ajo lindi në Roswell, New Mexico, dhe është rritur në një park rimorkio nga nëna e saj alkoolike dhe njerku.

Ajo ishte dëshmitare e dhunës në familje në shtëpi dhe kishte një edukim të paqëndrueshëm, duke lëvizur më shumë se 30 herë për shkak të njerkut të saj, i cili shpesh ndërronte punë.

Në moshën 16, Moore lëvizi dhe nënshkroi me Agjencinë e Modelimit Elite.

Punoi: Enxhi Cuku

Burimi:Business Insider & Cheatsheet


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.