• |
ide | kryesore

Shpëtimi i Alvin Berishës, reagon edhe kryeministri italian: Kthimi në shtëpi i djalit, një histori që ju mbush zemrën me lumturi

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka reaguar, lidhur me shpëtimin e Alvin Berishës sot nga kampi Al-Hol në Siri.

Në një postim në rrjete sociale, Conte thotë se në orët e ardhshme Alvin do të bashkohet me babain e tij në Itali, duke falenderuar dhe autoritetet italiane, shqiptare dhe organizatat humanitare, të cilat ndihmuan në kthimin e Alvinit pranë familjes.

“Kthimi i Alvinit në shtëpi është një nga ato histori që ju mbush zemrën me lumturi. Fëmija shqiptar, për vite me radhë në një kamp refugjatësh në Siri, në orët e ardhshme më në fund mund të përqafohet nga babai i tij i cili po e pret në Itali.

Kjo është arsyeja pse unë shpreh falënderimet e mia të përzemërta për të gjithë autoritetet italiane dhe shqiptare, për organizatat humanitare, që kanë bashkëpunuar për këtë operacion kompleks, në një zonë aq të vështirë sa ai sirian. Faleminderit edhe për ato media që kthyen në qendër të vëmendjes historinë e Alvinit të vogël.

Qeveria italiane ka bërë gjithçka që është e mundur për lirimin e tij. Unë personalisht ndoqa këtë ngjarje, i informuar vazhdimisht dhe në kontakt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Një sukses i jashtëzakonshëm jo vetëm i diplomacisë por mbi të gjitha i bashkëpunimit ndërkombëtar, falë rolit të çmuar të luajtur nga Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe italiane dhe ndërhyrja vendimtare e policisë speciale dhe departamenteve të karabinierisë.

Më e keqja për Alvin tani është pas tij, në pak orë ai do të jetë i lirë. I lirë të jetë në gjendje të jetojë fëmijërinë e tij, të jetë në gjendje të luajë përsëri, të imagjinojë dhe të ndërtojë të ardhmen e tij. Pa kufizime dhe larg bombave, luftërave, fanatizmit”, shkruan Conte.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu