• |
ide | kryesore

Basha merret i pandehur nga prokuroria, gjithçka duhet të dini për lobimin rus

Arkiva, Kryesore, Lajme

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, është zyrtarisht nën akuzë nga Prokuroria e Tiranës për cështjen e kontratës së lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Prokuroria njofton se ka përfunduar hetimet për kontratën 675 mijë dollarë me kompaninë Biniata Trade. Basha akuzohet për “falsifikim të vulave, stampave ose formularëve”, ndërkohë që akuza për “pastrim parash” ka rënë. Të njëjtat akuza si për Bashën, Prokuroria e Tiranës i ka ngritur edhe ndaj Arben Ristanit e Ilir Dervishit.


Shkresa zyrtare raportohet se është dërguar në selinë blu. Mbetet për t’u parë se si do të rrjedhin zhvillimet më tej me këtë cështje. Thelbësore në këtë proces është dëshmia e lobistit, Nikola Muzin, të cilën nuk dihet ende nëse prokuroria shqiptare do të arrijë ta sigurojë.

Lidhur me kontratën e lobimit në SHBA dhe dyshimet për përfshirje të kompanive pas të cilave qëndronin rusët, Lulzim Basha u thirr në Prokurori për t’u marrë në pyetje në muajin qershor të këtij viti, dy javë para zgjedhjeve të 30 qershorit. Thirrja e tij në kulmin e krizës politike ngjante të mos ishte krejt e rastësishme. Sidoqoftë sot jemi para një zhvillimi tjetër, zyrtarisht Basha është nën akuzë dhe nëse shpallet fajtor rrezikon dënim me burg.

Por le të kthehemi pas në kohë dhe të shohim se si u zbulua kontrata e lobimit të PD-së në SHBA.

Investigimi i revistës amerikane “Mother Jones” 

Marrja si i pandehur e Lulzim Basha lidhur me pagesat që PD ka bërë për lobistët amerikanë nuk është një histori e re. Ajo u zbulua fillimisht nga revista e majtë amerikane “Mother Jones” (lexo ketu) e cila shpërtheu e para skandalin që u ndoq njëkohësisht dhe nga Nev York Times apo Zëri i Amerikës në Shqip. Sipas saj lobisti i PD Nik Muzin, bosi i firmës lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners, ishte paguar 675 mijë euro nga Partia Demokratike. Në bazë të deklarimeve të vetë firmës lobuese pranë autoriteteve të ShBA, ajo i ka marrë pagesat në tre këste gjatë vitit 2017. Pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë.

Artikulli i “Mother Jones” ngrinte dyshime se pas një pjese të pagesave të bëra nga kompania “Biniatta Trade LP”, me bazë në Skoci, qëndrojnë biznesmenë rusë. “Biniatta Trade LP” ishte një nga pagueset e shumës 675 mijë euroshe që i ishin derdhur për llogari të PD-së, firmmës lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’.

Sipas deklarimeve të vetë firmës lobuese ajo i ka marrë pagesat në tre këste gjatë vitit 2017. Pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë.

Lexo me tej

Pse duhet kjo përrallë me spiunë të Kremlinit?

Pra sikurse shikohet nga këto të dhëna, më problematikja për aferën ruse del pagesa e parë e kryer nga ‘Biniatta Trade LP”, e cila rezulton e regjistruar në Edinburg të Skocisë dhe është në pronësi të një zinxhiri kompanish të regjistruara në Belizë – një shtet i Amerikës Qendrore, i njohur si parajsë fiskale. Sipas investigimit të revistës “Mother Jones”, “Biniatta Trade LP” është një partneritet i krijuar nga dy kompani: Asverro Corp dhe Liminez Commerce, për të cilat “nuk ka të dhëna publike për ndonjë aktivitet tregtar”. Pas këtyre dy kompanive, sipas “Mother Jones”, qëndrojnë dy shoqëri të tjera të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar, “Babyonica” dhe “KF Global Management”, aksionet e të cilave zotërohen në masën 75 për qind nga dy shtetas rus, Evgeny Sheremetyev dhe Kostantin Ferulev.

Pikërisht emrat e këtyre dy shtetasve rusë e ka bërë që PS të deklarojë se kundërshtarët e saj poolitikë “po bashkëpunojnë me forca që nuk janë dashamirëse ndaj ëndrës së Shqipërisë Europiane”. Ndërsa vetë PD ka këmbëngulur se “nuk ka patur e nuk ka asnjë lidhje direkte apo indirekte me individë apo kompani ruse”. 

Lexo më tej:

Investigimi i “Mother Jones”/ Sa kanë paguar rusët për Bashën në ShBA? 

Lobisti i Bashës, Nick Muzin ish-këshilltari i senatorit Ted Cruz 

Nicolas Muzin, njeriu që u pagua për të lobuar dhe mbështetur Partinë Demokratike të Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, është një ish-këshilltar strategjik i senatorit Ted Cruz gjatë fushatës së tij për president dhe një person mjaft aktiv në qarqet hebreje republikane në Shtetet e Bashkuara. Ishte pikërisht kjo arsyeja, përse vitin e kaluar, vendimi i tij për të punuar për Katarin, një shtet jo fort i pëlqyer prej hebrenjve, u prit me habi.

Reagimi i Bashës pasi u thirr në Prokurori 

Sas fletë-thirrjes për tu paraqitur në prokurori si i pandehur për çështjen e lobimit, Lulzim Basha iu drejtua me një mesazh të qartë Edi Ramës se nuk trembet nga akuzat politike të sajuara nga prokuroria, e kapur prej tij.

Deklarata

Edi Rama, me metoda putiniane, ka vendosur të hapë hetime kundër meje, me akuza qesharake, të sajuara keq nga prokuroria e tij politike.

Mua nuk më bëhet vonë fare për këto akuza dhe këtë hetim politik. Edi Rama ka menduar se do të më trembë mua apo do të stepë opozitën, por do ta kuptojë shpejt se unë as nuk trembem dhe as nuk tërhiqem!

Edi Rama ka një vit e gjysëm që mban si shpatë në dorë një hetim absurd, pa prova dhe pa asnjë fakt kundër Partisë Demokratike. Tani që është në dëshpërim për të larguar vëmendjen nga kriza politike dhe skandalet për bashkëpunimin me krimin për të vjedhur zgjedhjet, Edi Rama ka vendosur që të sajojë akuza absurde për të shpërqendruar publikun.

Këto metoda alla Putin dhe Maduro, për t’u mbyllur gojën dhe neutralizuar kundërshtarët politikë dhe shkatërruar demokracinë, thjesht do ta thellojnë më shumë gropën ku ka rënë Edi Rama dhe do ta bëjnë të pashmangshëm dhe të shpejtë fundin e keq të tij. Edhe fundin e bashkëpunëtorëve të Edi Ramës, pa asnjë përjashtim, nga kriminelët e bandave deri tek prokurorët e kriminalizuar që i shërbejnë Edi Ramës.

Shqiptarët tani po shohin fytyrën e vërtetë të prokurorisë politike të Edi Ramës: institucioni që ndihmon dhe mbron Edi Ramën, Olsi Ramën, Linda Ramën, Vangjush Dakon, Damian Gjiknurin, Taulant Ballën, Ulsi Manjën, Arben Ahmetajn, Qazim Sejdinin, Jurgis Çyrben, Ilir Ndraxhin, Elvis Roshin, Pjerin Ndreun dhe kriminelët e tjerë, që mbron qeveritarët e korruptuar deri në palcë, punon vetëm për të luftuar kundërshtarët politikë të regjimit dhe qytetarët që ngrenë zërin kundër tij.

Sot, shqiptarët e kuptojnë se sa të pambrojtur janë para krimit që është në pushtet: ka një prokurori të mbushur me prokurorë politikë dhe të korruptuar, nuk ka Gjykatë të Lartë, nuk ka Gjykatë Kushtetuese, ndërkohë që Kuvendi gjytyrym është i mbushur me politikanë të kriminalizuar ose përfaqësues direkt të krimit.

Ky është sistemi i kalbëzuar nga krimi dhe korrupsioni që ne duhet të shembim! Asnjë hap pas nga beteja jonë për zgjedhje të lira e të ndershme dhe për Shqipërinë si Europa! 

Cfarë rrezikon Basha nëse provohen akuzat

Nëse provohen akuzat për falsifikim dhe fshehje të financimeve, kreu i opozitës rrezikon të dënohet me burgim nga 3 deri në 7 vjet burg.

©LAPSI.al

32 Comments

   1. Paradoksi i vertete eshte se ju komunistet na cate trapin me “amerika!!!!’
    A thua se Amerika ate faren tuaj te qelbur bolshevike sllave nuk e nxorri jashte ligjit para 70 vjetesh!

 1. Prokurore si Ervin Karanxha, nje super i korruptuar pervecse gagac , me nuse gjyqtare dhe baba ish prokuror te enver hoxhes nje gollobords i lig. Kaq mjafton te kuptosh nepotizmin prejardhjen se cfare plehrash e qelbesirash kane ne dore rolin e akuzes ne kete vend dhe se cfare sherberetrosh ne sherbim te partise dhe pjese e partise jane.\

  Qelbesira!
  ””””””””””””””””’
  Vërtetim

  Hetuesia e rrethit Shkodër me datë 21.4.1990 ka filluar çështjen penale për krimin e tradhëtisë ndaj atdheut në formën e arratisjes jashtë shtetit në ngarkim të Dhurata Sokolit, etj, e cila është vrarë nga forcat e kufirit në tentativë për t’u arratisur në Jugosllavi. Pasi janë kryer hetimet çështja penale është pushuar në bazë të nenit 98/1 i K.Pr.Penale.

  Kryetari i Hetuesisë së Rrethit

  Kosta Karanxha d.v.

 2. Hajde drejtesi hajde. Vetem ne shqiperi ndodh te akuzohet kryetari i opozites per fallsifikim dokumentash dhe per lobim me para qe nuk u dihet prejardhja. E cfar pastaj se ka ber fallsifikim?? Ai eshte lider i nje partie qe pretendon te behet kryeministr. Ai ka te drejt te bej c te doj. Pse i bini ne qaf? Lereni te qet se nuk ka faj. Fajin e ka Ristani, qe ben pislliqe. Dhe duan tia ngjisin Bashes.
  RROFT REPUBLIKA E RE.
  DHE KENI PER TE PARE.. QE ZGJEDHJE NE 30 QERSHOR NUK DO KET.

  1. IK MOR QE QIFSHA ROPT TY , KOMUNISTAVE , MAVIVE ,MERUSHE KARAKURVES , QELBESIRES MUT NANO DHE GJITHE SOJIT TUAJ OR PIDHAROPSH.

 3. GRUJA E BILALIT AMERIKAN PO BENE KERDIN PASI FUTE NE SHERR PORKURORIM ME MAFJEN TANI DON TE LESHOJ TYMNAJ KU HIPOKRIT FASHIST KRIMINEL ME BANG PRIVATE ME STADIUM PRIVAT ME TV PRIVAT ME SURREL PRIVAT ME DIGJITAL PRIVAT KU MOSTER POPULL MERRENI VESHT MOS HESHTENI JEMI FIKS NE VITET 1945-1948 PO PRISHEMI ME AMERIKEN DHE PERENDIMIN DHE DO BASHKEPUNOJME ME SERBIN,RUSIN DHE KINEN .KY MOSTER IMORAL

 4. Kane harruar ti shtojne edhe fallsifikimin e firmes se bashkiakut amerikan ne licensimin e licences se banditeve te rrugeve qe u zhduk e nuk u be asgje, ku luheshin me miliona, e duan te kapen se na paskan fallsifikuar keta firma e vula. Kure u bene kaqe te zot keta prokurore te tredhur politikisht qe po tregohen si {specialiste te politikes} e jo te detyres qe e kane patur ne kohe per shume probleme te vjedhjeve monetare, shperdorimeve e vjedhjeve te vote , qe sot me tendence politike bejne kete denoncim, qe me se shumti eshte politike e agresive kunder opozites, me qellim largimin e vemendjes nga problematika madhore qe ka ky pushtet kriminal ne maredhenie me popullin e opoziten. Kjo flluske, keto tymera qe ngre kjo prokurori e tredhur dhe vazhduese e tradites se baballareve te tyre, eshte e deshtuar, por qe tregon mese miri se drejtesia po kalon nen sundimin e kapo bandes narkotike mafioze, e drejtesi me kesi monstrash, as mos mbani shprese se do arrijme aty ku deshirojme e duan faktoret e jashtem, qe mesa duket, po biejne ne gracken e poshter te trashegimtareve te sistemit kriminal qe eshte rrezuar ne 91, por me tendencen e rilindjes jane ngritur edhe me me rrezik per ardhmerine e ketij populli fatkeq.

 5. Kane harruar ti shtojne edhe fallsifikimin e firmes se bashkiakut amerikan ne licensimin e licences se banditeve te rrugeve qe u zhduk e nuk u be asgje, ku luheshin me miliona, e duan te kapen se na paskan fallsifikuar keta firma e vula. Kure u bene kaqe te zot keta prokurore te tredhur politikisht qe po tregohen si {specialiste te politikes} e jo te detyres qe e kane patur ne kohe per shume probleme te vjedhjeve monetare, shperdorimeve e vjedhjeve te vote , qe sot me tendence politike bejne kete denoncim, qe me se shumti eshte politike e agresive kunder opozites, me qellim largimin e vemendjes nga problematika madhore qe ka ky pushtet kriminal ne maredhenie me popullin e opoziten. Kjo flluske, keto tymera qe ngre kjo prokurori e tredhur dhe vazhduese e tradites se baballareve te tyre, eshte e deshtuar, por qe tregon mese miri se drejtesia po kalon nen sundimin e kapo bandes narkotike mafioze, e drejtesi me kesi monstrash, as mos mbani shprese se do arrijme aty ku deshirojme e duan faktoret e jashtem, qe mesa duket, po biejne ne gracken e poshter te trashegimtareve te sistemit kriminal qe eshte rrezuar ne 91, por me tendencen e rilindjes jane ngritur edhe me me rrezik per ardhmerine e ketij populli fatkeq.

 6. Po Rusia sikur nderhyri dhe ne zgjedhjet e SHBA , ose nusja Bilalit pagoi 80 mije euro apo kerkoni te largoni vemendjen nga atentati prokurorit. Ka pasur kaq shume skandale ne keto muaj sa nuk ka patur ne 30 vjet, dhe pas cdo skandali lideri i Cirkut mavi ofron shfaqje nga me te ndryshmet. Bashes mire ti behet se kujton sikur po ben politike ne Suedi apo Norvegji. Nuk largohet krimineli nga pushteti me llafe.

 7. Metoda eshte putiniane sepse Rama sillet si Putini, por ti nuk ke asnje lidhje me Aleksei Navalnin, qe per pak nuk i nxorren syrin ne proteste dhe qe e ka vellain ne burg vetem sepse nuk terhiqet nga kauza opozitarizmit. Ne nje moment ma krijove shpresen qe mund te behesh I tille, por e verteta eshte qe je nje xhuxh menderisht dhe shpirterisht.

 8. Lum ky vend ne dor Te kujte esht drejton RAM droga..nje njeri anti shqiptar me rtuqin .taulant palloshi . neveri dhe urrejtje per kèta lloj kurvvvvash.

 9. do ja hani mutin bashes,njejt siq ja hengret mutin kur ja prishet banesen e vjehrrit.nji cop mut dhe andit do ja jep rama.por edhe kete her do te paguajn shqiptsret per mutin qe bejn rama me mero bazen e bushatin,siq paguan per mutin e baneses ne vlor.keto pgesa vet rama i ka ber tek ruset me rudhina hajdarin .

 10. Prokuroret Berishiane po i bejne sherbimin e fundit padronit te tyre perpara se ti kapi fshesa e vetingut dhe duan ta nxjerrin Bashen pa lagur duke e akuzuar ate thjeshte per fallsifikim firmash dhe vulash kur ne fakt akuza eshte se kush fshihet pas atyre lekeve te pista,pra gjetke fle lepuri dhe shpresoj qe çeshtjen ta çoje deri ne fund gjykata Amerikane dhe jo kjo e jona me prokurora plepash…

   1. Une nuk jam dhe as nuk kam asnje lidhje me rilindjen,pasi orej shume vjetesh jetoj jashte Shqiperise,por ama nuk mund te rri asnjanes dhe te bej naivin kur shoh qe kerkon te vi ne pushtet nje njeri qe ka lare duart me gjak duke urdheruar vrasjen e 4 njerezve te pafajshem,nje njeri qe çuditerisht erdhi ne krye te PDse pa asnje lloj kontributi dhe me nje te kaluar dhe te tashme shume te erret,nje njeri pa shtylle kurrizore qe hyri ne çader per te shpallur republiken e re dhe doli nga çadra duke u futur ne nje krevat me Ramen,doli nga parlamenti ne emer te revolucionit popullor dhe tani kerkon te ulet ne tryeze pa kushte…!

    1. Më fal se të paskam ngatëruar me rilindasit, por …. gjithsesi prapë mbetesh superkampion, sepse të merrje ndonjë pagë prej rilindjes je i justifikuar për çfarë shkruan, por ti që qenke jashtë shtetit e shkruan kështu!!!!!, vërtet je superkampion.

 11. Juri dhe neri ju kam thene kontrolloni haloperidolin qe ja u jep salihu,e keni te skaduar prandaj dhe ju jeni bere alucinant,ju pashe dje neper rruge,gjynah per ju sakrifikoni veten per salihun dhe lulzimen,kontrolloni daten e skadences

  1. Nuk e di me ke me ngaterron, se une dje kam qene gjithe kohes me grun tate tuj qa hallet e rilindjes. Sa qante dhe bertiste ajo mor Lal! Kujdes se mos te ngeci per te rritur ndonje kopil Shqupist.

   1. “Te tyre” jeni ju qe besoni se Rama iken me trendafilat e Lulit. Neri eshte koherent me veten dhe jo me Lulin, qe per me teper nuk ka asnje lidhje me koherencen. Nuk i kam ndonje borxh Lulit pervec faktit qe ma ngjalli njefare besimi, por e ktheu ne zhgenjim si zakonisht. Gjithesi te presim e te shohim, sic thote Shako

 12. Kujdes neri haloperidolin se shikon si behesh lavderon veten me komente qe te mbeshtesin ty,keshtu ben dhe salihu,por mos harro o shpellar shurranjos mami te krijoje nga sperma omgj e salihut dhe dole ti qe ngjan si dy pika uji me salihun e haloperidolit,mos tento te besh femije o neri se do na qendroje geni famekeq salih karaxhic berisha O shpellar shurrs

 13. Per sqarim, ne medyshjet, apo lojen qe na ben { nje i jashtem ne lidhje me biografine, e kohen politike qe ka Bash NE KRYE TE pdSE. kETO RRJESHTA PO ISHKRUAJ, JO SE JAM, APO S;JAM ME pdNE,POR NE REALITET ME POLITOLOGJINE E KETIJ KOMENTUESI, QE NA HIQET KAQE NAIV, SA SULMON ME TINEZI bASHEN, E S;KA GJE PER TE NA THENE PER MULLARET E POSHTERSISE E PABESISE NDAJ POPULLIT KY MAFIOZI NARKOTIK KM,PERPARA SE TI HIDHESH OPOZITES, NESE JE POPULL, DUHET TA DISHE E NE SE SE DIN DUHET TE JESHE OPOZITAR ME QEVERINE, E SIDOMOS ME KETE RILINDJE TE MASKARENJEVE, POR NESE TI JETMIR, JE KONTIGJENT, E VEPRON ME TINEZINE POLITIKE TE PARTISE, U PIJ LENGUN ATYRE QE SHKRUAN, SE DHE TI JE BIRE KURVI I KUQALEVE QE VEGJETON NE MIRESINE E DEMOKRACISE.

 14. Dole nga vrimat e shqupit o xixa per te ndricuar vijen e partise komuniste demokratike te salih karaxhic berisha,ti je ivetmi qe mund ta beje kete,mundohet juri neri stalini byroisti Por veten ti ja ngren lart frymen rivoluzionare lulzimes

 15. Sa here qe bej , ose jap ndonje mendim ne kete portal, shoh se ky Ipaemer, ose emer humburi i ndyresise kodoshe te trashegimtareve kerrme te te poshterve kuqale, qe vegjeton ne llumin e rilindjes katastrofale qe na ka mbuluar me zine e saja tere jeten e ardhmerine, ky, nofka, shtremberaku i fshehur ne strofkat e zyrave te baballareve te vet. Felliqesire, e i ndyre me te terat ato qe te kam thene, e qe ti thome por ti o gdhe arkaik, me mbulesen e mashtrimit qe ju karakterizon, kerko te na e mbulosh tere kete kohe pushteto kraci banditesh, hajdutesh, drogmenesh si sukses, ashtu sic ben ai idioti tend e tuaji,,,,psikopati Rama. Nese, te kane punesuar ne ndonje hale , atje tek selia e ish komitetit partise meme , qe e ruani dhe e trashegoni edhe me kapitalet e arshives kuqale te krimineleve nga e ke edhe ti prejardhjen. Sa per qytetari, shih se kur te kane ardhur prinderit ne Tirane, , por dhe nga ne ke ardhur. Per te tjerat , mos kujto se je, apo din me shume se ne qe e kemi themeluar Tiranen, por ju qe na e bastarduat, e vazhdoni me internacinalizmin tuaj kuqal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu