• |
ide | kryesore

Berisha: Mini-Shengeni Ballkanin sipas idesë Hoxha-Tito

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se projekti i nisur nga Edi Rama dhe Aleksander Vucic ka për qëllim të izolojë edhe më shumë Kosovën, ta defaktorizojë ekonomikisht dhe ta dobësojë në marrëveshjen finale me Serbinë.
Në një përgjigje për Gazetën Express, Sali Berisha thotë se ide të tilla të faktorizimit të Serbisë karshi Kosovës datojnë nga pushteti i Enver Hoxhës, i cili kishte nisur bashkëpunimin me diktatorin jugosllav Tito.

“Udhëheqja e Kosovës përcakton vet qëndrimin e saj por në bindjen time dhe informacionin që una kam Minishengeni ballkanik është një nismë serbomadhe kryekëput kundër Kosovës dhe synon rrethimin e saj nga Serbia por tashmë njëlloj si në vitin 1946 edhe nga Shqipëria”, – ka thënë Berisha.


Berisha thotë se gjithë kjo nismë synon ta bëjë Kosovën satelit të Serbisë.

“Kjo nismë që mori jetë me paktin Vucic-Rama në Nish i njëjti në thelb me paktin Tito-Enver të bashkimit doganor dhe defakto shndërrimit të Shqipërisë në republikë të shtatë të Jugosllavisë synon përsëri nëpërmjet Shqipërisë të defaktorizojë dhe shndërrojë Kosovën de fakto në një hapësirë ekonomike të Serbisë një satelite të saj”, – ka shtuar Berisha.

Berisha e lidh minishengenin me dështimin e idesë për ndryshimin e kufijve të Kosovës në favor të Serbisë që e kishin nisur Rama e Vucic.

“Pas dështimit të Vucic me trojkën fazeze të albanofobëve Zografi Bis, Miladini shqipfolës dhe Baton Stanishiq për të ndarë Kosovën midis Serbisë dhe Shqipërisë në emër të Serbisë së Madhe, serbomadhi Vucic nxori nga sirtarët projektin e Jugosllavisë së Re de fakto të Serbisë së Madhe. Fillimisht së paku në rrafshin ekonomik por e sigurt dhe në atë politike. Ky është një projekt i rrethimit të Kosovës me një kuadër ligjor rajonal nënshtruaes dhe paralizimit të potencialeve të saja gjatë dialogut për marrëveshjen me Serbinë”, – ka shtuar ai.

Berisha i ka quajtur gangsterë Ramën e Vucicin duke thënë se po krijojnë hapësirë edhe për ndikimin rus në Ballkan. Prandaj, ai ka bërë thirrje gjithë shqiptarëve të kundërshtojnë këtë ide.

7 Comments

  1. Si ka mundesi qe KM i Shqipnise te baje marreveshje te tipit shengen me serbine dhe nga ana tjeter ban marreveshje me Kosoven te tipit llafollogji qe mbeten vetem ne leter ngahera????

  2. I vetmi grupim ku Rama e ndjen veten komod . Nje grupim ku nuk I rruret njeriu per zgjedhjet e lira, te drejtat e njeriut, lirine e shtypit, luften kunder korrupsionit dhe krimit. Ne parim jam pro tregtise se lire, por kuptohet sa I interson tregtia e lire njerit qe nuk ka bere nje tender te rregullt ne jeten e vet dhe qe ka bllokuar cdo investim perendimor ne 6 vjet.

  3. Dy komunistat e fundit ne boten shqiptare qe te perbashket kane jugosllavine e titos,salihu nepermjet pksh mustafa nga pkj,njeri agjent serb salihu,tjetri skuthi serb mustafa

  4. Byroist i pd vetem ti mos i mbro keta kerma komuniste,si byroist ti I di me mire kush jane keto kerma qe dalin kundra amerikes,dhe pse

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu