• |
ide | kryesore

Faktet/Si po e manipulon shumica zgjedhjet për Gjykatën Kushtetuese

Arkiva, Të fundit

Dalin fakte të dyshimta për dy kandidatet që kryetari i KED, Ardian Dvorani do ti imponojë si gjykatëse kushtetuese duke shkelur ligjin dhe duke anashkaluar kreun e shtetit.


Pse u përplasën Meta dhe Dvorani/ Loja e pisët për të kapur kushtetuesen


Dokumentat zyrtare tregojnë se Arta Vorpsi dhe Elsa Toska, dy kandidatet e preferuara te socialisteve, për në Gjykatën Kushtetuese, nuk kanë fituar konkursin për t’u regjistruar në Shkollën e Magjistraturës dhe për tu bërë më pas gjytare, por do të përfundojnë drejt e në Gjykatën e lartë.

Vorpsi dhe Toska, morrën pjesë në një testim nga Shkolla e Magjistraturës në Maj 2018 ku duhet të arrinin një minimum prej 60 pikësh, edhe pasi të kalonin me sukses procesin e rivlerësimit, kishin mundësinë të fitonin statusin e magjistratit. Por juristet Arta Vorpsi dhe Elsa Toska nuk kanë marrë më shumë 56 dhe 57 pikë.

Por fakti që të dyja kandiatet nuk fituan dot statusin e magjistratit, me qëllim që të mund të emëroheshin si gjyqtare në Shkallën e Parë, nuk e ka penguar Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, që t’i rëndisë në mënyrë të dyshimtë të dyja kandiatetet në vendin e parë për t’u bërë gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vendimmarrje e KED të kryesua r nga Adrian Dvorani ngre shumë pikëpyetje për procedurat e ndjekura për vlerësimin e tyre. Si është e mundur që një kandidatë që nuk kalon dot “klasën” për t’u emëruar gjyqtarë i shkallës së parë, mund të emërohet në gjykatën më të lartë në vend – Gjykatën Kushtetuese.

Kush janë dy kandidatet për Kushtetuese?
Arta Vorpsi është këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese prej më shumë se një dekade dhe një nga kandidatët për anëtarë të kësaj gjykate. Paralelisht me punën si këshilltare ligjore në Kushtetuese, Vorpsi është edhe lektore e së drejtës kushtetuese si dhe eksperte trajnuese në Shkollën e Magjistraturës. Ajo ka bashkëpunuar gjithashtu me një sërë organizatash në rolin e ekspertes ligjore.
Elsa Toska është këshilltare ligjore prej 12 vitesh dhe kandidon për anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Ajo ka mbaruar fakultetin e Drejtësisë në vitet 1996-2000 si dhe doktoraturën për ligjin kushtetues dhe atë administrativ. Toska e ka filluar karrierën si ndihmës/komisionere e Avokatit të Popullit dhe prej vitit 2007 punon si këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese. Ajo ka punuar gjithashtu si pedagoge në disa universitete në vend si dhe ka bashkëpunuar në rolin e ekspertet me një sërë organizatash ndërkombëtare.

 


6 Comments

 1. do me thene keto jane keshilltare dhe profesore dhe nuk kane marre piket e konkursit? Perse nuk i heqin edhe nga profesorlliku, keto jane idiote. Nje brez studentesh mesojne me idiote te paafte!

 2. Dalin fakte te dyshimta………..
  A ka ndonje bir kurve shpellar te me spjegoje cfare eshte fakti dhe cfare eshte dyshimi!!!!!!!?

 3. O cope Derrrrrrrr, komentues Rilindas, me pagese.

  NUK kane fituar piket MINIMALE per tu bere Gjykatese te Shkalles se Pare.

  Ke sensore ne tru?

  Kete NIVEL dysheme, do cosh ne Gjykaten Kushtetuese?

  Cope Derr.

 4. Elsa Toska eshte mbesa e Ermir Dobjanit, vajza e vellait. Avokat i Popullit nga 2000 deri 2010
  Nje njeri i lidhur me PS i cili e ka mbeshtetur mbesen e tij ne karieren e saj.

  Ska asnje gje te keqe , mbesa e dikujt do jete tek e fundit, vjen ere nepotizem por thelbi eshte a eshte kjo e afte per gjykatese kushtetuese ???
  dhe a garanton kjo barazpeshe ne kete gjykate duke qene e lidhur me partine socialiste ??

 5. Keto te dyja skane punuar as nje dite pune si gjykatese, as si avokate te shquara kane qene keshilltare teThimio Kondit e Fehmi Abdiut . apo keshilltare te tere gjykatesve qe vetingu i nxorri ose hajdute ose te paafte 😀

  Keto vetem mesim kane dhene ne Shqiperi, tek universitetet tona qe jane medet. nuk shohim dot nese kane dhene nje ore leksion diku jashte, kane punuar rrogetare neper zyrat e gjykates kushtetuese . kane bere noi trajnim jashte ose kane shkuar per studime . Pa dashur ti hyjme analizave profesionale , cfare kane bere keto e te jene te shquara per keto pozicione???
  Keto jane nivel medioker per ate pozicion ku do shkojne. sepse partia i ka emeruar tashme

  Te dyja keto vete skaluan as testin e magjistratures!!!

  E as Fiona- se mos i ngel hateri 😀

  Tall trapin Edi Rama

 6. Mos u shqetesoni,edhe dy gjykatat,e larta dhe kushtetuesja,do te mbushen me vajva e gra,sic eshte vete rilindja.Me cupurinat,veprohet me kollaj,e sidomos nga mafjet.Prisni e do degjoni shume gjera interesante!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.