• |
ide | kryesore

Pas kthimit të Alvinit, shkarkohet menjëherë ambasadori shqiptar në Turqi Gent Gazheli

Lajme, Të fundit

Gent Gazheli është shkarkuar nga detyra e ambasadorit të Shqipërisë në Turqi. Në faqen e Kuvendit të Shqipërisë konfirmon se Gazheli nuk është më në detyrë dhe ka nisur procedura në Komisionin e Politikës së Jashtme për zëvendësimin e tij. Ministria e Jashtme propozuar edhe emrin e ambasadorit të ri që do të shkojë në Turqi.

Kuvendi i Shqipërisë ka njoftuar seancë dëgjimore ditën e nesërme, 12 nëntor, ora 10:00, në Komisionin e Politikës së Jashtme me diplomatin Kastriot Robo, si kandidat për Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Turqisë.


Ishin të shumtë ata që kërkuan largimin e Gazhelit pas reagimit të tij në rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që qëndronte në kampin Al-Hol të Sirisë. Gazheli u kritikua fort për qëndrim arrogant edhe nga emisioni investigativ italian, “Le Iene”, të cilët bënë të mundur gjetjen e Alvinit dhe bënë presion që ai të rikthehej në shtëpinë e tij. Ambasadori u kishte premtuar gazetarëve italianë se nuk do ta linte Alvinin në kampet e Sirisë, por në fund nuk iu përgjigj telefonatave të tyre.

“Jam i zhgënjyer, ambasadori shqiptar na dha fjalën që do të zgjidhte gjithçka. Duke qenë se Alvini nuk ka letra italiane, shteti ynë nuk bën dot asgjë për të. Është në duart e qeverisë shqiptare që Alvini që ka mbetur i plagosur nga bombardimet në Siri, të kthehet në Itali pranë të atit që e ka kërkuar dëshpërimisht prej vitesh”, – tha gazetari italian Luigi Pelazza i Le Iene. ©LAPSI.al

12 Comments

  1. Ky analfabeti genetik, sapo shkoi ne Turqi, te cilen nuk e gjen dot ne harte, morri dhe berri diplomate nje rrugace qe bente seksesen me te semuret qe quhet NERTILA DOKA. Ky kete rrugacen e mbante ne shtepine e vet si grua, eshte bere objekt gallate ne te gjithe trupin diplomatik, ne Ankara. Ky perben edhe rrezik sepse eshte i skeduar dhe gomari nuk e dine se eshte nenvezhgim.

 1. Te procedohet penalisht per shperdorim detyre gjobe burg dhe pune ne komunitet dhe mos punesohet asnjehere ne instanca shteterore ose private qe kane bashkpunim me shtetin
  Larg nga keto flliqsira

 2. Ja rezultati kur vendosin ambasadore per qoka militante kokëgdhënj pa asnje merite. Pse te mos jete arrogant dhe pordhac ky? Ky ka qene llogaritar i pislleqeve elektorale te Rilindjes. Asnje lidhje me diplomacine. Hopa Rilindja, e nisi ambasador, dhe ku, ne Turqine e madhe dhe influente. Po si ky jane te gjithe. Si Igli Hasani psh. E njihni? Sigurisht qe jo, sepse eshte askushi. Pordhac dhe arrogant kalibri. Nga gazetar sportiv, direkt ambasador i shqiperise ne OSBE. Bejme shtet! Prej leshi.

 3. Ky analfabeti genetik, sapo shkoi ne Turqi, te cilen nuk e gjen dot ne harte, morri dhe berri diplomate nje rrugace qe bente seksesen me te semuret qe quhet NERTILA DOKA. Ky kete rrugacen e mbante ne shtepine e vet si grua, eshte bere objekt gallate ne te gjithe trupin diplomatik, ne Ankara. Ky perben edhe rrezik sepse eshte i skeduar dhe gomari nuk e dine se eshte nenvezhgim.

  1. Cfare injorantesh qe jeni, o komentues!!zoti ju falte! E kaloni diten duke share e mallkuar nga pozitat e nje jete mizerabel qe beni! Ju jeni Shqiperia! Ju e meritoni ta drejtoni drejt hales kete vend, qe qelbet nga genjeshtrat senzacionale e baltehedhja.
   Vazhdoni i bini fyellit per Alvinin qe u shpetua sic premtoi ambasadori. Ai nuk ka asnje detyrim
   T’u pergjigjet Le Ienave apo Hajena te shqiperise, sepse premtimi i tij ishte i informuar nga qeveria qe po punonte ne sekret.
   Terheqja e Alvinit u be me rrembim, sepse nuk behej ndryshe. Nga ai kamp burg.
   Tesugjerioj ndiq Opinion e Fevziut.
   ose vazhdo e jeto me grnjeshtrat qe lexon dhe aludojne hsjdutet e mashtruesit e portaleve.
   Gazheli nuk eshte shkarkuar, por dorehequr shume perpara se te fillonin gjuetine e shtrigave kurtizanet e dezinformimit ne mase.

 4. Cfare injorantesh qe jeni, o komentues!!zoti ju falte! E kaloni diten duke share e mallkuar nga pozitat e nje jete mizerabel qe beni! Ju jeni Shqiperia! Ju e meritoni ta drejtoni drejt hales kete vend, qe qelbet nga genjeshtrat senzacionale e baltehedhja.
  Vazhdoni i bini fyellit per Alvinin qe u shpetua sic premtoi ambasadori. Ai nuk ka asnje detyrim
  T’u pergjigjet Le Ienave apo Hajena te shqiperise, sepse premtimi i tij ishte i informuar nga qeveria qe po punonte ne sekret.
  Terheqja e Alvinit u be me rrembim, sepse nuk behej ndryshe. Nga ai kamp burg.
  Tesugjerioj ndiq Opinion e Fevziut.
  ose vazhdo e jeto me grnjeshtrat qe lexon dhe aludojne hsjdutet e mashtruesit e portaleve.
  Gazheli nuk eshte shkarkuar, por dorehequr shume perpara se te fillonin gjuetine e shtrigave kurtizanet e dezinformimit ne mase.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu