• |
ide | kryesore

Pamjet e tmerrit/ Çfarë ndodhi te unaza e re (Foto+video)

-Instant, Kryesore

Një aksion policor i përmasave të goditjes së një bande terrorristësh ka nisur të martën që në orën 06 00 të mëngjesit për prishjen e e 33 objekteve (21 prej tyre të legalizuara sipas IKMT) të banorëve të Unazës së re të cilët protestojnë prej dy vjeësh në mbrojtje të pronave të tyre. Dhuna shpërpjestimore e ushtruar nga trupat speciale të policisë të cilës protestuesit iu përgjigjën me mjetet që kishin në dorë ka shkaktuar deri më tani sipas inormacioneve të spitalit të Tiranës 12 të plagosur (7 protestues dhe 5 uniforma blu).

zjarr unazazjarr unaza1zjarr unaza2zjarr unaza3zjarr unaza4zjarr unaza5zjarr unaza6

“Një djalë e kishte hunën e thyer, e nxorën dhe nuk e di as se ku e kanë çuar, policia ka ndaluar me qindar vetë” ka dëshmuar për mediat petagogu activist Ervin Goci. “Situata për mua është në kufijtë e sulmt të shtetit ndaj qytetarit, ishte e frikshme, ishte thjesht një krehje zone, kapnin njerëzit aty ku ishin nga kafenetë, imagjino që nuk kishte një organizim të policisë.

Kishte makina të civilëve që dhunoheshin në mënyrë aksidentale, në konsideratën time, ky ishte një gjenocid ndaj banorëve, nuk e di sa mund të arrestohen të tjerë, nja 300 i kam parë unë” ka rrëfyer ai.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2854774381233352&id=100001024550482.

ImageImageImageImageImage

Edhe pamjet video të transmetuara na ato pak media që ishin prezente dëshmojnë për një dhunë të panevojshme dhe të tepruar nga ana e policisë. Autoritetet më të larta të rendit e mbajtën në fshehtësi operacionin pikërisht për të fshehur përmasat e kësaj dhune. i ftuar dje në emisionin opinion ministry i brendëshëm Lleshaj mohoi të kishte djeni se policia do të shoqëronte sot IKMT gjatë prishjeve të parashikuara. Edhe mediat u mbajtën larg vendit të ngjarjes për të shmangur ushtrimin live të veglave të një pushteti policor.

Policia ka dhënë versionin e saj për ngjarjen ku fajësohen banorët si shkaktarë të dhunës: “një grup banorësh kanë kundërshtuar me dhunë punonjësit e IKMT-së dhe punonjësit e Policisë.

Banorët kanë sulmuar me gurë, sende të forta dhe bomba moltov punonjësit e Policisë, të cilit ishin planizuar me shërbim.

Si pasojë e sulmit mbi Policinë janë plagosur 5 punonjës të Policisë nga FNSH-ja, Shqiponjat dhe Patrullat e Përgjithshme, të cilët u dërguan për ndihmë mjekësore në spitalin ushtarak”.

Nga ana e saj policia rrugore e Tiranës ka deklaruar se ka bllokuar atë segment të unazës për qarkullimin e makinave.

Kryebashkiaku i Tiranës e ka mbështetur aksionin e dhunshëm të policisë duke e konsideruar si një çlirim të Tiranës nga zaptuesit dhe rënie të partive të opozitës që mbështesin kulturën e zaptimit.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. Turp! Turp! Turp!
  Banda e Durresit!
  Banda e Elbasanit!
  Banda e Vlores!
  Banda e Fierit!
  Bandat e shijakut!
  Banda e Rrahman Rrajes!
  Banda e Fushkrujes!
  Bandat e Laçit!
  Bandat e Shkodrës!
  Gezojne respekt dhe qeverisin këmbëkryq! Ndersa PS-ja e kalbesuar degjeneron ne dhune kunder te mjereve per interesat e Fusha shpk!
  Do e paguani!

 2. rrembeni armet o njerez. si mendoni ju se me protesta paqsore do mbroni shtepite. armet e zjarrit ore nuk ka rruge tjeter. kta qe po qeverisin vetem pse gjysherit e tyre moren armet 75 vjet me pare vazhdojne akoma te sundojme me zjarre hekur. atehere si i behet: rrembeni armet dhe ju ndryshe pa arme nuk ka. ose ikni dhe lerini shtepite e mos u ankoni kot.

  1. Pse nuk mer arme i pari ti, na thuaj emrin dhe numrin e telefonit dhe vendin e takimit dhe do te shikosh qe turma te medha do te te ndjekin nga pas.

 3. Kjo duhet te ndodhe ne surrel o popull jeni dele jeni dele jeni dele se shpejti shqiptaret do hane dhe bar e doren sja shrtin kujt. rrofte g-99 rroft sorrasi rrofteridja e dhier.

 4. o boti, une jam ne rregull tani per tani. kur te vijne te shtepia ime do te lajmeroj e te vish e te shohesh se ku do shkojne femijet e atyre dhe ata vete qe do guxojne te prekin shtepine time. kuptove oboti??

  p.s. o boti pa ta mbajti eja dhe provoje vete

 5. TURP!!!!

  Sot nuk pamë te Unaza as Avokaten e Popullit, që një ditë më parë fliste për dialog mes banorëve dhe qeverisë, ndërsa sot heshti përballë bandës së veshur me pushtet dhe krimit të veshur me uniformë.

  Sot nuk pamë te Unaza e Re as këto gratë e Helsinkit që flasin për të drejtat e njeriut, këta që bvëjnë workshope në Rogner ku flasin për Shqipërinë.

  Sot nuk pamë as ato dhjetra organizata OJF e OJQ , që vjelin çdo vit miliona euro dhe dollarë, mbajnë leksione dhe seminare ek hotelet e oligarkeve , flasin për demokraci dhe të drejtat e njeriut, por kurrë nuk reagojnë ndaj terrorit, dhunës dhe shkatërrimit pa ligj, pa kushtetutë, pa moral, të bandës në pushtet.

  Sot nuk pamë as qytetarët të solidarizoheshin me një grup banorësh, me siguri nesër në rrethana të tjera do jetë radha e tyre.

  Sot nuk pamë as Luigi Sorecën e EU të bënte ndonjë deklaratë as këtë karikaturën, ambasadorin e OSBE-së të thoshte dy fjalë ti bënte thirrje qeverisë për vetpërmbajtje. Ndoshta po kërkojmë shumë ata me siguri ishin në puplat e ngrohta të pushtetit duke brohoritur me rënkime për anëtarët e gjykatës kushtetuese të zgjedhur në mënyrë antikushtetuese.

  Sot nuk pamë as këtë të ngarkuarën me punë të ambasadës amerikane në Tiranë e cila s’lë gjë pa folur për epërsinë e qeverisë mbi popullin shqiptar.

  E kemi fjalën për këtë zyrtarokraten e Rruges se Elbasanit që po investon fuqishëm ti kthejë shqiptarët në një popull anti-amerikan brenda një kohe shumë të shkurtër. Për atë ambasadë që duket sikur deklaratat ja shkruan Endri Fuga dhe qytetarët e shajnë në rrjete sociale njësoj siç bëjnë me Erion Veliajn.

  Sot nuk pamë as ambasadat e tjere te vendeve te Europes qe te mbajne me leksione me ore dite e muaj neper seminare dhe konferenca per shtyp per fjalen e lire, tregun e lire, GDPR , te drejtat e njeriut e lgbt, e romve, e kafsheve etj. dhe sot asnje fjale.

  JENI PLEHRA!

  1. AQ MIRE JA U BENE!
   SI MUNDET TE HARRONIT 45 VJET KOMUNIZEM DHE VOTUAT PS. E MUTIT??????
   MBAJENI TANI ME TE GJITHA PUSHTETET NE DORE SI KRIMINELI ENVER HOXHA!!!!
   SHIHENI FYTYREN E VERTETE TE KOMUNISTEVE. NUK NDRYSHOJNE KURRE! KRIMINELA ISHIN, JANE DHE DO TE VDESIN PO KRIMINELE ATA BIJTE E NIPERIT E TYRE!
   MBAJENI VATH NE VESH!
   KURRE ME MOS E. VOTONI PS E KRIMINELEVE.
   TANI MBAJENI ME SHENDET!

 6. Basha duhet te ishte atje ne mbeshtetje te protestes, sepse nqs ka ndermend te behet kryeminister duhet te tregoje qe i dhimbsen njererzit e thjeshte ne te kundert do vdesi duke enderruar per ate karrige

 7. Me ne fund shteti tregoje dhembet e ligjit me vonese por me mire vone se kurre,prona e tjetrit nuk vidhet o shpellare,ajo eshte e shenjte,behuni njerez o shpellare mos bini pre he salihut likes dhe lulzimes njeri ka hall izetin,tjetri shkarkimin,tjetri hetimin per parate ruse dhe vilen e oligarkut,prandaj o shpellare mos cenoni ligjet qe shteti mos te meret me ju,dhe e fundit mos harroni Gerdecin dhe 21 janarin ku u vrane 30 fakira dhe u plagosen mbi 300 persona e 300 Shtepia u dogjen dhe keta nuk cenuan shtetin e salihut.

 8. Ka nje detaj te rendesishem ne kete shkrim, ka folur edhe tironci i vjeter Erjon Veliaj per clirimin e Tiranes. Erjon Velaj eshte nke shembull qe duhet ndjekur dhe qe tregon se si mund te arrish ne majat e politikes duke shitur fiq

 9. Per çfare vlejti qendresa nje vjeçare e popullit te astirit ? Pse pikerisht diten qe ti dhe e gjithe PD-ja duhet te ishte aty me popullin e astirit pikerisht ate dite ti u zbythe ? Basha duhet te dorhiqesh sa me pare . Ti tradhetove te tute , ti u tregove skuth i ndyre . A mund te besohet me ty ? Turp te kesh , turpi te mbulofte perjete per kete tradheti qe bere o Basha !

  1. Koha gjej truall e nderto po iken po problemi se po vjen koha behu pasanik me ligj parlamenti – nje km rruge 10-15 milion euro, nje koncesion 300 milion nga taksat qe paguajne shqiptaret

 10. Para dy ditesh z.Balliu ne nje interviste televizive tha se : nese qeveria i prishe shtepite tek astiri , ne do ti drejtohemi Strasburgut. Çfare doje te thoje me kete fjali o z.Balliu ? Prishini se ne nuk jemi kondra ? Pse pikerisht sot qe ti ishe i lajmeruar mungove? Pse Pd-ja nuk ishte aty ti mbronte ? Pse nuk flisni per ritenderimin e unazes ? Pse z.Basha u kujtua pas shtate oresh te flase per nje qendrese nje vjeçare te popullit te astirit . Me kete veprim sinqerisht na i keputet gjunjet . Per mua ju sot vrate shpresen e Shqiptareve . Per mua ju sot treguat se jeni njesoj dhe luften politike nuk e beni per te rritur mireqenien e popullit dhe te vendit por e beni thjesht per pushtet . Sot ju treguat se te gjithe pa perjashtim jeni grabitqare te ndyre te ketij populli . Shame on you z. Basha

 11. Shume e drejte qe toka e tjetrit nuk zihet , ponsepse kam idene qe kesaj imeshojne me fort bijte e atyre qe bene reformen agrare pas clitimit . Dhe pas diktatures privatizian shtepi e dyqane me cmime qesharake . Edhe ata “zaptuesa” jane po me letra ama. Harroji qe ne gjithe keta vjet keta banore kane paguar taksa , uje , drita si te gjithe. Ne cdo qeveri( jo vetem te Saliut) . Une per vetem time nuk kam perfituar asgje nga shteti si disa qe ne vitet nentedhjete moren shtepi e dyqane, dhe te them te drejten me vjen plasja. Po nese do me pyesnin per keta banore do ju thosha o demshperblejini o mos beni rruge me keto parametra, bejeni pak me te ngushte . Se dhe stonon me pjesen tjeter te rruges

 12. NESE TI O BASHA I LE NJEREZIT E TU NE BALTE SIÇ LE KETA TE UNAZES , QEKE PER TE DHI ME NJE MUT NE KOK . PRANDAJ BOKA PALL PALLOSHI I ANETES . PO TANI O BASHA ? TANI E KA RADHEN TEATRI ….MOS O ZOT ….FRIK KAM SEPSE JU JENI NJE PD+PS

 13. ca leke nga edi rama, ca nga erion velia, ca nga lul basha edhe ca nga fahri balliu edhe do i kishin demshperblyer keta hallexhinjte
  ketu do jemi per 4 apo 8 vjet kur te kemi te njejten lloj proteste me PD ne pushte edhe PS ne opozite
  Keto demo-karcite me 2 parti e kane kete te keqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu