• |
ide | kryesore

Pesë muaj protesta/ Policia: Sundimi i ligjit në Hong kong në prag të kolapsit

Arkiva, Planet

Sundimi i ligjit i Hong Kongut është shtyrë në “prag të kolapsit total” pas më shumë se pesë muaj protestash, ka paralajmëruar policia, raporton BBC.

Paralajmërimi erdhi një ditë pasi territori pa një përshkallëzim të theksuar të dhunës, me policinë qëlloi një aktivist.


Një përkrahës pro-Pekinit u dogj më vonë nga protestuesit antiqeveritar.

Protestuesit vazhduan të përlesheshin me policinë të martën në rrethin qendror të biznesit dhe në universitete.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, qindra protestues të maskuar u panë duke hedhur tulla dhe objekte të tjera, ndërsa policia përdori gaz lotsjellës për t’i detyruar ata të ktheheshin.

Por kishte edhe mijëra punëtorë të zyrës që dilnin në rrugë, duke brohoritur paqësisht: “Luftoni për liri, qëndroni me Hong Kongun!”

Protestat filluan në qershor kundër një plani të tërhequr tani për të lejuar ekstradimin në territorin e Kinës, por që nga atëherë kanë trazuar në demonstrata më të gjera, me aktivistë që kërkojnë demokraci më të madhe dhe përgjegjësi të policisë në Hong Kong.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu