• |
ide | kryesore

Përplasja/ Meta: Diplomatë të korruptuar, KED mafioze dhe politikanë pa dinjitet

Kryesore, Lajme

Thellohet përplasja mes mazhorancës dhe Presidentit për mënyrën e ngritjes së Gjykatës së re Kushtetuese. Presidenti Meta ka bërë akuza të forta kundër kryetarit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani duke e quajtur “një ushtar qorr i partisë” ndërsa ka shigjetuar edhe ambasadorët.

“Ua kam thënë 1 mijë herë, ua kam thënë edhe diplomatëve të korruptuar. Kemi bërë një marrëveshje për Gjykatën Kushtetuese që të kalonte në vetting, por nuk do ngelej vendi kurrë pa Gjykatë Kushtetuese. Por kjo ndodhi dhe nuk u bë pa qëllim. Kjo është e qëllimshme. Kjo nuk ka ndodhur nga Vettingu, por sepse aty në krye të KED është vendosur një qorr i partisë”, – tha Meta.

Shpjegimi/ Gjykata Kushtetuese në kolaps. Dy anëtare për një vend. Si zgjidhet

Meta tha se nuk e njeh Arta Vorpsin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, por në vend të saj ka dekretuar Marsida Xhaferllarin. Nëse mazhoranca thotë se Vorpsi është automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese për shkak të mbarimit të afatit 30-ditor që kishte në dispozicion Presidenti, ky i fundit ka një tjetër qëndrim.

“Nuk ka një afat të caktuar në Kushtetutë për Presidentin e Republikës. KED i dërgoi listat në mënyrë të dyshimtë për të mos thënë mafioze. Ai e vendosi Presidentin në një pozicion të vështirë për ta detyruar që të shkelë ligjin. Çështja e afatit është interpretim qesharak dhe absurd. Është e turpshme është mafioze. Vetëm një budalla nuk i kupton lojërat e tij. Ngitja e KED u bllokua dy herë që të vinte ky kryetar që ta kontrollonin” – tha Meta.

Por nëse kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla e quajti antikushtetues vendimin e Presidentit për dekretimin e Marsida Xhaferllarit, Meta nuk i ka kursyer shigjetat ndaj kreut të deputetëve socialistë.

Pse u përplasën Meta dhe Dvorani/ Loja e pisët për të kapur kushtetuesen

“Unë nuk jam këtu për t’u marrë me thashetheme që u takojnë vetëm njerëzve dhe politikanëve që nuk kanë asnjë dinjitet institucional, por as familjar dhe shoqëror. Mos prisni nga unë të merrem me gjëra të tilla,” – tha Meta.

Duke folur për Xhaferllarin, Meta tha se ajo ishte kandidatja më e mirë, por ia kishin ulur pikët në KED për arsye politike.

“Është emri me CV-në më të shkëlqyer nga kandidatët e përzgjedhur nga KED. Me kualifikimet më të larta, si sa i takon shkollimit, edhe eksperiencës. Këto janë gjëra shumë të qarta, presidenti nuk merret me asnjë individ. Nëse presidenti nuk do kishte besimin tek asnjë individ. Si mund të banalizosh ndërtimin e Gjykatës Kushtetuese me histori të tilla” – tha Meta.

Andi Bushati: Vrasja e dytë e reformës “amerikane” në drejtësi

Por a do ta kryejë Meta ceremoninë e betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese? Meta tha se nuk mund të detyrojë Presidentin një publikim kontrabandë, siç ai cilësoi publikimin në Fletoren Zyrtare të emrit të Arta Vorpsit.

“Jam shumë i qartë për këtë çështje. Kuvendi është i mirëpritur të komunikojë zyrtarisht me institucionin e Presidentit, dhe jemi të hapur për të bashkëpunuar në respekt të ksuhtetutës dhe detyrimeve kushtetuese dhe kjo është një çështje e mbyllur dhe shumë e qartë. Ju duhet të dini se çfarë publikohet në fletoren zyrtare dhe këto janë me ligj, çdo publikim kontrabandë, padyshim që nuk sjell asnjë detyrim për presidentin në zbatim të detyrimeve të tij kushtetuese”, – tha Meta.

Duket se Meta do të thërrasë për betim vetëm Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin të zgjedhura nga Kuvendi dhe Marsida Xhaferllarin që ka dekretuar vetë. Sipas Kushtetutës që anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të marrin detyrën duhet të betohen para Presidentit. ©LAPSI.al

28 Comments

 1. Te gjithe te korruptuar,mafjoz,vetem likja salihu luluja mona dhe cuni fariut jane te ndershmit,luftetare te korrupsionit,te mafjas,ky pusht burre qe i ka dale video ky flet per pasterti

  1. O shtangist, kjo mar-SIDA jote, eshte bashkejetuese e dikujt, eshte kurva e dikujt sepse keshtu perkthehet ne shqip. Ti thua se kjo kishte jeteshkrimin me te mire, kush na siguron ne, qe kjo kurva (kur s’ka turpe kjo per aktet amorale qe ben, pse te kemi turp ne, qe ta quajme me kete emer), nuk i ka marre diplomat, certifikatat, kualifikimet dhe vendet e punes vetem me kurveri?! Persa kohe ky shtet, qeveri, popull, do te drejtohet nga institucione te mbushura me kurva atehere nuk do te shpetojme dot nga burdello presidenca, qeveria, ministrite, gjyqesori, biznesi, arsimi e kudo. Qe te shpetojme nga kjo kolere duhet nxjerre nje ligj i posacem antikurveri qe te shpalli krim kunder shtetit dhe kushtetutes dhe kushdo qe kapet te denohet sa me rende dhe ti shpallen te pavlefshme cdo diplome apo deshmi sepse nuk e ka fituar me djerse balli po e ka vjedhur me imoralitet.

 2. Kjo ndodh kur flen me dreqin ne nje shtrat, siç ke fjetur ti Ilir me Ramen kohe perpara, keto jane pasojat dhe prit se s’ka mbaruar akoma.
  Ja si lehin dhe sherbyesit e Rames ketu. Kjo eshte gjendja qe bie era m*t.

 3. Ja shiko shpellarin miri qe flen ne shtrat me salihun dhe lulune,ti miri nuk ke pare gje akoma per salihun remziu dhe izeti jane gjalle

  1. Sa i verber qe je o i mjeri i “paemer”. Une i njoh cfare fytyrash jane Sala dhe Luli, po sa keq per ty qe i lepihesh dhe paguhesh nga nje i degraduar si Rama.
   Ehhh “shpellar shpellar” sa kohe te duhet te behesh njeri.

 4. Nuk behet ky shtet per sa kohe qe cdo proteste organizohet nga keto mafioze dhe militantet zogjte e kurvave i ndjekin prapa.
  Ky shtet behet vetem atehere kur te kete nje revolucion mbare kombetar qe flak njehere e pergjithmone ata qe keto 30 vjet popullin e shkrete e kane vjedhur dhe marre neper kembe.

 5. Fugshqymat ne aksion 😀

  Dallohen nga stili i kellira dhe niveli bythmekak

  Bejne si te mencur, te zgjuar, te paster, dashamires dhe mendjehapur, zemermire por te merzitur nga nje president i lig arkaik ndaj dhe te revoltuar u falet fjalori halabak

  😂😂😂

  Ne menyre te pafajshme dhe adoleshente thone ate qe te thote ne mediat kazan 😀 elisa e skenderbeut tao balla lali kellira , apo gjyqtare te Enver Hoxhes si Dvorani, Prokureore te ENver Hoxhes si Seitaj, apo Spiune si Sheshi etj

  I drejtohen brezave te rinj te paditur me kete menyre dhe kete nivel te sshprehuri sepse atje i kane sjelle me modelet e tyre kaq te vyrtythsme 😛 , Atyre brezave, te rinjve dhe te reja qe po i trullosin me hashash neper gjimnaze dhe universitete. dhe qe u shesin diploma kartoni pa pike vlere ne treg.

  E moret sufllaqen per dje?😃

  Sot filloni perseri, barku do te haje 🙂

  Sec kam nje parandjenje qe jane nenpunes administrate si ata qe flasin dhe komentojne arritjet e mosarritjeve apo luften krah per krah me krimin dhe korrupsionin 😂 te qeverise dhe SUPER bashkise nerper rrjete sociale

  Ata qe shkojne votojne kur ska kandidate se u iken vendi i punes, ata qe bejne like dhe share cdo gje te qeveriese dhe SuperBashkise, dhe ne darke shefi u nemeron liket dhe sharet , perndryshe shkelm bythes, ka legena plot, qeveria po punon per ta, qeveria i shton perdite 🙁

  A qyqare qe skeni nje pike dinjitet

  1. ca ke o suflak shqupist qe merresh me komentet dhe jo me lajmin. te shan nga baba? te shan nga like floriri? u merizte se i than like floririt hajdut? po ti mos u merzit, ti nqs do mund te rrish perkulur dhe te durosh liket nderkoh qe mbarojn pun nga mbrapa. kush ka dy pare mend dhe nuk eshte suflak, e di shum mir se kush eshte like floriri, ram trecerekshi, saleh digjitali, tao palla, lulzim bilbili dhe mona doktoresha etj etj. kush eshte shqiptar i vertet dhe sadopak patriot nuk mund te mborj asnjerin prej ketyre. jan te gjith per burg. kush i mbron, o eshte tifoz loqe o eshte suflak servil e krimb. te rroj partia per ty o shok. te rroj shqiperia per ne te tjeret.

 6. O shtangist, kjo mar-SIDA jote, eshte bashkejetuese e dikujt, eshte kurva e dikujt sepse keshtu perkthehet ne shqip. Ti thua se kjo kishte jeteshkrimin me te mire, kush na siguron ne, qe kjo kurva (kur s’ka turpe kjo per aktet amorale qe ben, pse te kemi turp ne, qe ta quajme me kete emer), nuk i ka marre diplomat, certifikatat, kualifikimet dhe vendet e punes vetem me kurveri?! Persa kohe ky shtet, qeveri, popull, do te drejtohet nga institucione te mbushura me kurva atehere nuk do te shpetojme dot nga burdello presidenca, qeveria, ministrite, gjyqesori, biznesi, arsimi e kudo. Qe te shpetojme nga kjo kolere duhet nxjerre nje ligj i posacem antikurveri qe te shpalli krim kunder shtetit dhe kushtetutes dhe kushdo qe kapet te denohet sa me rende dhe ti shpallen te pavlefshme cdo diplome apo deshmi sepse nuk e ka fituar me djerse balli po e ka vjedhur me imoralitet.

 7. Epo te te akuzoj Like Floriri per korrupsion eshte si me gjet nje prostitut te virgjer. Ky simbol i korrupsionit politik, qe eshte kap me presh ne dor e qe e ka par cdo shqiptar e cdo i huaj me ze e me figur, del e akuzon te tjeret per korrupsion. shan prostituta kurven. A ak mundesi te filloni te publikoni llogarit dhe aferat e ketij hajduti me zile qe ta degjeneroni perfundimisht para se ta fusni ne burg? dhe per sa koh do degjojm pordhet e ketij horri, ketij anadollaku, ali babes me 400 hajdukat e lsi, me tit vasila e me farexhinj te tjer? Si ka mundesi po e lini te vazhdoj e te bej si rrot kari duke ofenduar nje popull te ter dhe vet insittucionin e presidences? ky uzurpator, qe ferkon mace kur shqiperia vuan, qe numuron 20 banjat e gjirit te lalzit duke u justifikuar me pasuri qe i paska len babai grus, ky mafjoz horr qe e trajton shqiperin si pron private dhe e ka kthyer malin e tomorrit ne fush te tomorrit, ky nuk mund te mos paguaj per gjith ato qe ka ber e qe vazhdon te bej. coroditja e Like floririt tregon fytyren e vertet te ketij horri mafjoz, por tregon edhe qe po i vjen fundi. shpresojm qe reforma ta filloj me kete e ta vazhdoj me gjith klasen politike te ketyre viteve transicion pa fund.

 8. Injoranc e madhe. Zhytur dhe mbytur. Eh more ps- istet e rinj. Cfare i keni bere vehtes. Dhe jo vetem. Se cfare fitoni vetem ju e dini. Une mendoj se vetem ushqeni shpirtrat se asgje tjeter …..

 9. Shpellari miri i riu qe ngatarron ilacet e salihut me luluse ben qe dhe shprehet si ver llapa,ti mor rrace omgj e salihut i lindur dhe rritur ne bodrumet e shqupit

  1. O i paemer cfare thua, fjalet e tua nuk kane kuptim, dukesh si nje i cmendur qe hap gojen, si ata sahanlepirsat fanatike te PKSH.
   Po gezohuni dhe ca se do ju vij rradha edhe juve. Do ju vij andej nga se prisni, kujtoni se e keni fituar davane.

 10. O miri me lart thua qe une i njoh mire dyshen salih lulu,tani thua Radha jote rradha ime,e kupton qe je vertet omgj nga bodrumet e salihu ne vicidol,ti mor pusht qe per salihun je gati te qihesh ne byth nga shpellaret e tij vetem qe te vije rradha jote,ik o pusht dhe mos shkruaj me,salihu ka nevoje te shurroje shko mbaji shishen

 11. E paske mbajtur shishen o miri pionieri salihut,byrekun me llalle e fitove o loqe,me mire ti binte me dore Yt ate se te beri ty o miri

 12. Hera e pare qe me pelqej u çorri masken mafjes qe kap drejtesine.
  Do shifet ne ditet ne vijim ambasadorja e Trampit po vjen.
  Rama me kelyshet do ndeshkohen

 13. Meta kim jongu nga skrapari e beri ameriken te dridhej,gazidede ne 97 dhe meta me 2019 lufte me ameriken,ku eshte gazidede sot o shpellare?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu