• |
ide | kryesore

Atentati ndaj Ines Hajrullës në Vlorë, arrestohen 4 persona (Emrat)

Lajme

Katër persona janë arrestuar nga Policia të dyshuar për atentatin e dështuar të 6 muajve më parë ndaj Inez Hajrullah, një personazhi të dyshuar si pjesë e grupit kriminal të përfshirë në dosjen e zhdukjeve të bujshme në qytetin bregdetar.

Autorët e dyshuar janë Daut Elmazin, banues në Vlorë, Albano Goxhaj, banues në Fier, Dejvison Serjani, banues në Tiranë dhe Ardjan Ahmeti, banues në Tiranë.


Policia thotë se arrestimet ishin finalizim i një pune disa mujore hetimore, ndërsa ende po punohet për të zbuluar persona të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje.

Sulmi me armë u shënua me 10 maj të këtij viti një lokal , pranë një kompleksi që njihet në pronësi të Edison Harizajt, i ashtuquajtur Kumbari ose faqedjeguri, i vrarë në Durrës.

Autorët sipas policisë qëlluan nga dy kënde të ndryshme dhe për pasojë të plumbave mbeti i plagosur 63 vjeçari Dajko Cenodemaj, kalimtar i rastësishëm.

Pas atentatit të dështuar, autorët e sulmit ndaj të riut janë larguar nga vendngjarja me shpejtësi, ndërsa në zonën e Babicës policia ka gjetur një makinë të djegur.

Inez Hajrullah edhe pse në moshë të re konsiderohet një personazh i grupeve kriminale në Vlorë.

në vitin 2017 Ai mbeti i plagosur rëndë si pasojë e një atentati me eksploziv në Makinë.

Ndërsa një muaj pas atentatit ai u vu në pranga pasi u dyshua që kishte qëlluar me armë duke iu kundërpërgjigjur atentatorëve.

Por sipas ekspertizës, arma që iu kap të riut ishte e dëmtuar dhe nuk mund të qëllonte.

Atentati në atë kohë u tha se mund të kishte lidhje me hakmarrjet e grupeve kriminale në qytetin e Vlorës, ndërsa policia në njoftimin e operacionit nuk jep asnjë të dhënë për pistat e hetimit

TË ARRESTUAR PËR ATENTATIN

Daut Elmazi, banues në Vlorë

Albano Goxhaj, banues në Fier

Dejvison Serjani, banues në Tiranë

Ardjan Ahmeti, banues në Tiranë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu