• |
ide | kryesore

Video/ “Wembley” i Ballkanit pagëzohet me kampionët e botës: Gazetta dello Sport mitizon stadiumin Air Albania

F1, Sport, Video

80 milionë euro investime, tre vjet punime, kështu Tirana ka Wembley e saj. Në vend të stadiumit të vjetër Qemal Stafa, kombëtarja shqiptare ka tashmë një shtëpi të re moderne, të projektuar nga një arkitekt italian Marco Casamonti. Air Albania është një impian i modelit anglez me 22 mijë vende, por me disa të vecanta që e bëjnë unik: tribuna kryesore mirëpret vetëm 4000 vende të ulura, por ka një zonë të gjera Hospitality që merr kështu gjithë uazën e dytë të tribunës.


Në atë sektor është vendosur edhe një nga ekranet më gjigantë në botë. Nga lart, forma e stadiumit të jep idenë e stilizimit të territorit të Shqipërisë e në vend të një këndi të të tribunës, mbin një qiellgërvishtës 30 katesh që mirëpret hotel luksoz, salla konferencash e aktivitete komerciale. E ishte pikërisht ky objekt, që ka financuar pjesën më të madhe të kostos së stadiumit të ri.

Në fakt Federata Shqiptare e Futbollit ka derdhur vetëm 10 milionë euro, 70 të tjera kanë ardhur nga shoqëria që do të adiministrojë aktivitetet komerciale të impiantit, që do të ketë jetë gjithë vitin. E gjithcka do të inaugurohet në ndeshjen kundër kampionëve të botës. Franca viziton e para stadiumin e ri të Tiranës, një pagëzim i nivelit të lartë, për një impian të nivelit të lartë…

8 Comments

 1. Reklame e bukur. Por pa lidhje me wembleyn!!! Duhet te jesh psikopat ta mendosh!

  Realisht eshte.si stadium katundi.
  Me sakte eshte qender tregrare ne fushe livadh

  Qytete me 50 mije banore ne Evrope kane stadiume me te mire se ky

 2. Uembli i gjakut dhe djerses se shqipetareve qe dergjen ne nje nga vendet me te varfra ne bote se vidhen dhe perdhunohen nga regjimi i fasadave, kullave me fusha bari dhe leke mjell/banane.
  Mashtrim reklama se permend kte se esht paguar nga mashtrim airlines.

 3. Turp per ket maskara km, ne na duhet ne fillim arsimi qe esht me i fundit ne bot si per dije dhe per vende lene me per konvikte tip stallash, pastaj ore legen km po spitalet more rrac e ndyr a e din se ne qfar spitalesh kurohen te semuret , spiralet tona jan ndertuar pothuaj te gjthe qe ne kohen e zogut ore bir kurve , e qar na duhen ne stadiumet si sju vje turp more rrace muti, apo per ty duhen stadiumet se ti me shpuren tende e keni afer me aeroplan mjekimin ku te teket ty more rrac e poshter. E dim shum mir se per qar te duhen me shum stadiumet ty se sa spitalet dhe universitetet. bixhozi bixhozi ore plehu me i madh i kombit tone.

 4. Te kuptohemi – mitizohet vetem sepse arkitekti eshte italian.
  Po te ishte, fjala vjen, francez apo turk, gazeta ne fjale do ta perqeshte “kullen me stadium”, cka ajo vertet eshte, sepse ne Angli(referuar Wembley-t) sallat e tenisit i kane me 20mije vende, se stadiumet e kalibrit jane me mbi 60 mije vende

 5. Jane mesuar populli yne me pordhet me rigon te ketij km drogmen, ky vetem veten kenaqe me pordhet e tij qe e qelbin ate me shoferin e tij 😂

 6. Ka fillu me u tall kari rondshem me ket vend. Si wembley?
  I paemer ha pak mut me luge floriri duke pare francen nga trubuna e air penis.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu